Питання передплатника порталу:
- Добрий день. Планується закупівля теплової енергії на суму 183 127,96 грн. Завжди проводилася переговорна процедура у зв’язку з відсутністю конкуренції з технічних причин. Зараз, я так розумію, нам закуповувати відповідно до пункту 13 Особливостей?
Відповідь експерта
- Вітаю. Не радимо наразі проводити переговорну процедуру, а радимо проводити закупівлю відповідно до абзацу 4 підпункту 5 пункту 13 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабміну від 12.10.2022 № 1178 (далі — Особливості), яким передбачено, що в разі, коли роботи, товари чи послуги можуть бути виконані, поставлені чи надані виключно певним суб’єктом господарювання через відсутність конкуренції з технічних причин, яка повинна бути документально підтверджена замовником, замовник може здійснити відповідну закупівлю без застосування відкритих торгів та / або електронного каталогу для закупівлі товару.
Документальним підтвердженням монопольного становища учасника є, зокрема, його наявність у зведеному переліку суб’єктів природних монополій, що веде Антимонопольний комітет України (далі — АМКУ), але наразі перелік суб’єктів природних монополій відсутній у відкритому доступі, тому за такою інформацією потрібно звертатися до АМКУ. Детальніше — у статті «Відповідь АМКУ щодо природних монополій + Зразок листа-звернення до АМКУ». Також зверніть увагу, що основні контакти для листування та отримання інформації, зокрема й витягів зі Зведеного переліку природних монополій, змінено на: sl.dilovod@amcu.gov.ua.
За нагоди використовуйте зразок протоколу щодо закупівлі за виключенням за пп. 5 (3) п. 13 Особливостей.
Читайте також «Огляд підстав для закупівлі без застосування відкритих торгів та / або електронного каталогу з 19.10.2022».
Питання передплатника порталу:
- Добрий день. Підкажіть, чи можна застосовувати частину 3 статті 631 ЦКУ до договору, укладеного за підпунктом 2 частини 13 Особливостей, — про постачання універсальної послуги на постачання електричної енергії?
Відповідь експерта
- Вітаю. Коли замовник здійснює закупівлю без застосування відкритих торгів та / або електронного каталогу, керуючись винятками, визначеними підпунктами 5, 7, 8 пункту 13 Особливостей, сторони можуть встановити в договорі про закупівлю, що його умови застосовуватимуться до відносин між ними, які фактично виникли до його укладення, та застосувати норми частини 3 статті 631 ЦКУ. Зазначене підтверджується консультацією Мінекономіки на запит 1089/2022.
Водночас щодо застосування частини 3 статті 631 ЦКУ за інших підстав, що передбачені пунктом 13 Особливостей (зокрема, підпунктом 2 пункту 13, яким передбачено, що замовник перебуває в районі проведення воєнних (бойових) дій на момент прийняття рішення про здійснення закупівлі або її здійснення), то слід зважати на можливі ризики (наприклад, щодо відповідальності) та наявну аргументацію та / або документальне підтвердження замовника, у якого виникла така необхідність. У будь-якому разі замовник самостійно приймає рішення щодо можливості виникнення правовідносин у результаті застосування частини 3 статті 631 ЦКУ при укладенні договорів про закупівлю, керуючись Особливостями, принципами здійснення публічних закупівель та нормами законодавства в цілому.
Детальніше — у статті «Стаття 631 ЦКУ в закупівлях за Особливостями».
Маєте можливість використати зразок протоколу щодо закупівлі за виключенням за пп. 2 п. 13 Особливостей.
Питання передплатника порталу:
- Підкажіть, будь ласка, чи пункт 19 Особливостей діє на договори, які укладені згідно з пунктом 13 Особливостей?
Відповідь експерта
- Вітаю. У разі застосування замовником винятків, визначених у пункті 13 Особливостей, та здійснення закупівель без застосування відкритих торгів та / або електронного каталогу для закупівлі товару радимо замовникам звернути увагу на пункт 17 Особливостей, яким передбачено:
«Договір про закупівлю за результатами проведеної закупівлі згідно з пунктами 10 і 13 цих особливостей укладається відповідно до Цивільного і Господарського кодексів України з урахуванням положень статті 41 Закону, крім частин третьої – п’ятої, сьомої та восьмої статті 41 Закону, та цих особливостей».
Таким чином, замовникам під час здійснення закупівель за пунктом 13 Особливостей доцільно враховувати, що істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, що передбачені в пункті 19 Особливостей.
Детальніше: «Зверніть увагу на істотні умови договору, що укладено без використання ЕСЗ за винятками пункту 13 Особливостей».
Зразки відповідно до пункту 13 Особливостей розміщені в розділі «Зразки документів» у підрозділі«Зразки документів замовникам за Особливостями» у категорії «Закупівлі за пунктом 13 Особливостей»:
Більше важливої інформації про закупівлі під час війни читайте на порталі RADNUK.COM.UA у розділі «Воєнний стан».