ДАСУ: щодо виїзних перевірок та неявки для підписання протоколу

Катерина Плашенко
3675
16 Липня 2022
ДАСУ: щодо виїзних перевірок та неявки для підписання протоколу
3675
16 Липня 2022

Як відомо, фінансовий контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель забезпечується згідно зі статтею 5 Закону № 2939, зокрема шляхом проведення моніторингу закупівель, підстави та порядок проведення якого визначені в статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон).

Державна аудиторська служба України (далі — Держаудитслужба) уже повідомляла в листі № 001200-16/2898-2022 від 22.04.2022, що після введення воєнного стану Держаудитслужба здійснює заходи державного фінансового контролю, у тому числі з питань дотримання законодавства у сфері закупівель, за умови реального функціонування об’єктів контролю, сервісів та інформаційних платформ (майданчиків), можливості забезпечення збереження життя та здоров’я працівників. Окрім цього, наголошували, що замовники, незважаючи на умови воєнного стану, що діють в Україні, при здійсненні закупівель повинні чітко дотримуватися принципів, визначених статтею 5 Закону та не допускати неефективного та незаконного використання державних фінансових ресурсів.

У зв’язку з чим у замовників публічних закупівель виникає безліч запитань: чи відновила Держаудитслужба виїзні перевірки? Якщо так, то яким чином такі перевірки відбуваються на тимчасово окупованих територіях або на територіях, де ведуться воєнні дії? Як діяти замовникам, якщо їх запрошено Держаудитслужбою для складання адміністративного протоколу, у якому вказано прибути до офісу Держаудитслужби разом з необхідними документами, а замовник, приміром, перебуває на території, де ведуться воєнні дії, та прибути фізично не може? Якщо замовник на таке запрошення надасть  відповідь про неявку або проігнорує запит у зв’язку з воєнним станом, як це буде розцінено органом державного фінансового контролю?

З цими питаннями група компаній «Радник» звернулася із запитом до Держаудитслужби та отримала відповідь. У листі Держаудитслужба № 003000-14/4488-2022 від 22.06.2022, зокрема, повідомила таке.

Державний фінансовий контроль забезпечується Держаудитслужбою та її міжрегіональними територіальними органами через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу процедури закупівлі.

Слід зазначити, що Держаудитслужба не проводить інших заходів державного фінансового контролю, зокрема виїзних перевірок, окрім вищезазначених.

Держаудитслужба здійснює заходи державного фінансового контролю, у тому числі перевірки закупівель з питань дотримання законодавства у сфері закупівель, за умови реального функціонування об’єктів контролю, сервісів та інформаційних платформ (майданчиків), можливості забезпечення збереження життя та здоров’я працівників.

У разі встановлення порушення законодавства у сфері закупівель Держаудитслужба зобов’язує замовника здійснити заходи з усунення виявлених порушень.

Якщо замовник не усунув визначені у висновку порушення, що призвели до невиконання ним вимог, передбачених Законом № 922, а також висновок не оскаржено до суду, орган державного фінансового контролю після закінчення строку на оскарження до суду, за результатами моніторингу, вчиняє дії щодо притягнення до адміністративної відповідальності за порушення законодавства у сфері публічних закупівель.

Особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення, та провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.

Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, запрошується у визначений час до органу державного фінансового контролю для складання та підписання протоколу. У разі неявки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у визначений у запрошенні час складається акт довільної форми, що засвідчує факт такої неявки.

Підсумовуючи викладене, для уникнення неприємних ситуацій Держаудитслужба рекомендує замовникам неухильно дотримуватись вимог законодавства під час проведення процедур закупівель, а в разі встановлення за результатами заходів державного фінансового контролю порушень законодавства у сфері закупівель усувати порушення у спосіб та терміни, визначені законодавством.

Нагадуємо, що на порталі RADNUK.COM.UA щопонеділка виходить матеріал з аналізом найсвіжіших моніторингів Держаудитслужби, слідкуйте за практикою перевірок фінансового контролю разом з нами.

Окрім цього, усі листи, у тому числі Держаудитслужби, легко знайти на порталі RADNUK.COM.UA.

За потреби користуйтеся покроковим алгоритмом дій замовника під час моніторингу та пам’ятайте про підстави притягнення до адміністративної відповідальності. А також використовуйте шпаргалку уповноваженої особи замовника про адміністративну відповідальність.

Більше важливої інформації про закупівлі під час війни читайте на порталі RADNUK.COM.UA у розділі «Воєнний стан».

Воєнний стан

Публікації, що розкривають специфіку закупівель під час воєнного стану

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО