Оновлюємо інформацію про кінцевого бенефіціарного власника

Редакція
2009
14 Червня 2021
Оновлюємо інформацію про кінцевого бенефіціарного власника
2009
14 Червня 2021

У попередніх статтях «Позиція суду щодо відсутності інформації про кінцевого бенефіціарного власника», «Чи відхиляти учасника за відсутність інформації про кінцевого бенефіціарного власника у ЄДР?», «ТОП 8 питань про кінцевого бенефіціарного власника», «Аналізуємо висновки Держаудитслужби щодо відомостей про кінцевого бенефіціара», «Розкриття інформації про кінцевих бенефіціарних власників по-новому» та «Інформація про кінцевого бенефіціарного власника в ЄДР від „А“ до „Я“: усе що необхідно знати про відмову в участі у процедурі» на порталі RADNUK.COM.UA ми зазначали, що замовник не має права відхиляти тендерні пропозиції учасників у разі відсутності в ЄДР інформації про кінцевого бенефіціарного власника (контролера), якщо кінцевим бенефіціарним власником (контролером) юридичної особи є фізична(і) особа(и), адже пунктом 4 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» від 06.12.2019 № 361-IX (далі — Закон № 361-IX) передбачено, що юридичні особи, зареєстровані до набрання чинності цим Законом, подають державному реєстратору інформацію про кінцевого бенефіціарного власника в обсязі, визначеному цим Законом, та структуру власності протягом трьох місяців з дня набрання чинності нормативно-правовим актом, яким буде затверджена форма та зміст структури власності.

І ось нарешті наказом Міністерства фінансів України від 19.03.2021 № 163 затверджено довгоочікуване Положення про форму та зміст структури власності (далі — Положення), яке набирає чинності 11.07.2021. Що це означає для учасників закупівельного процесу, проаналізуємо у даній статті.

Що таке структура власності?

Згідно з пунктом 3 Положення структура власності за формою є офіційним документом, що є схематичним зображенням структури власності юридичної особи, яка відображає всіх осіб, які прямо або опосередковано володіють цією особою самостійно чи спільно з іншими особами або незалежно від формального володіння мають можливість значного впливу на керівництво чи діяльність юридичної особи.

Лайфхак: зразки складання схематичного зображення структури власності доступні за посиланням.

Коли необхідно подавати державному реєстратору інформацію про кінцевого бенефіціарного власника?

Відповідно до пункту 4 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 361-IХ передбачено, що юридичні особи, зареєстровані до набрання чинності цим Законом, подають державному реєстратору інформацію про кінцевого бенефіціарного власника в обсязі, визначеному цим Законом, та структуру власності протягом трьох місяців з дня набрання чинності нормативно-правовим актом, яким буде затверджена форма та зміст структури власності.

Нормативно-правовим актом, яким затверджено форму та зміст структури власності, є Положення, яке набирає чинності 11.07.2021. Отже, учасники закупівельного процесу та інші юридичні особи, які зареєстровані до 28.04.2020, мають до 11.10.2021 подати державному реєстратору таку інформацію:

  1. інформацію про кінцевого бенефіціарного власника, а саме:
    – прізвище, ім’я, по батькові (за наявності);
    – дату народження;
    – країну громадянства;
    – серію та номер паспорта громадянина України або паспортного документа іноземця;
    – місце проживання;
    – реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності);
    – повне найменування та ідентифікаційний код (для резидента) засновника юридичної особи, у якому ця особа є кінцевим бенефіціарним власником;
    – характер та міру (рівень, ступінь, частку) бенефіціарного володіння (вигоди, інтересу, впливу);
  2. структуру власності згідно з Положенням.

Які наслідки неподання державному реєстратору інформації про кінцевого бенефіціарного власника?

Відповідно до пункту 9 частини 1 статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі» замовник приймає рішення про відмову учаснику в участі у процедурі закупівлі та зобов’язаний відхилити тендерну пропозицію учасника або відмовити в участі в переговорній процедурі закупівлі (крім випадків, зазначених у пунктах 2, 4, 5 частини 2 статті 40 цього Закону) у разі, якщо у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань відсутня інформація, передбачена пунктом 9 частини 2 статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» (крім нерезидентів).

Отже, у разі якщо учасником процедури закупівлі є юридична особа, яка до 11.10.2021 не подала державному реєстратору інформацію про кінцевого бенефіціарного власника та структуру власності, що, у свою чергу, призведе до того, що у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань буде відсутня інформація про кінцевого бенефіціарного власника та структуру власності, замовник зобов’язаний буде відхилити тендерну пропозицію такого учасника.

Тому задля уникнення власного відхилення рекомендуємо учасникам — юридичним особам подати якомога раніше необхідну інформацію державному реєстратору для внесення її у Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань.

Чи стосується це ФОПів?

Ні, адже згідно з пунктом 9 частини 2 статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» у Єдиному державному реєстрі містяться відомості саме про юридичну особу (крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб), у тому числі інформація про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи.

Отже, інформацію про кінцевого бенефіціарного власника зазначають саме юридичні особи, а не ФОПи. Даного твердження дотримується й Постійно діюча адміністративна колегія Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель (далі — Колегія) у рішеннях, приклади читайте у статті «Чи відхиляти учасника за відсутність інформації про кінцевого бенефіціарного власника у ЄДР?».

Чи має право замовник на відхилення ТП у разі відсутності в ЄДР інформації про кінцевого бенефіціарного власника до 11.10.2021?

До 11.10.2021 замовник не має права відхиляти тендерні пропозиції учасників у разі відсутності в ЄДР інформації про кінцевого бенефіціарного власника (контролера), якщо кінцевим бенефіціарним власником (контролером) юридичної особи є фізична(і) особа(и), тому що в учасників є право подати відповідну інформацію про кінцевого бенефіціарного власника протягом трьох місяців з дня набрання чинності нормативно-правовим актом, яким буде затверджена форма та зміст структури власності, а саме з 11.07.2021.

Проте рекомендуємо учасникам не зволікати та вже готувати й подавати необхідну інформацію та документи державному реєстратору.

З діючою практикою Колегії ви може ознайомитися на порталі RADNUK.COM.UA у статті «Чи відхиляти учасника за відсутність інформації про кінцевого бенефіціарного власника у ЄДР?». А ще більше інформації щодо кінцевого бенефіціарнрого власника читайте у статтях «Розкриття інформації про кінцевих бенефіціарних власників по-новому» та «Інформація про кінцевого бенефіціарного власника в ЄДР від „А“ до „Я“: усе що необхідно знати про відмову в участі у процедурі».

Тендери

Публікації для учасників щодо особливостей участі при проведенні замовниками відкритих торгів (в тому числі відкритих торгів з публікацією англійською мовою), торгів з обмеженою участю та конкурентного діалогу: алгоритм, поради, кейси з практики, тощо.

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО