ТОП 8 питань про кінцевого бенефіціарного власника

Крістіна Бєлякова
1983
27 Травня 2020
СПЕЦВИПУСК
ТОП 8 питань про кінцевого бенефіціарного власника
1983
27 Травня 2020

Питання 1. «При публікації звіту про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель до 50 тис. грн, потрібно зазначати інформацію про кінцевого бенефіціарного власника?»  

Відповідь:

— Відповідно до Постанови № 225 від 16.05.2020 уповноважена замовником особа забезпечує оприлюднення в електронній системі закупівель інформації (звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, договір про закупівлю та всі додатки до нього, звіт про виконання договору про закупівлю відповідно до статті 10 Закону України «Про публічні закупівлі»), необхідної для виконання пунктів 8 і 9 розділу І Закону України від 17 березня 2020 р. № 530-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», та інформації відповідно до пункту 9 частини другої статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи, з якою замовник уклав договір про закупівлю.

Також ч. 3 ст. 3 Закону про публічні не передбачено встановлення інформації про кінцевого бенефіціарного власника у формі звіту про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель.

Отже, інформацію про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи, з якою замовник уклав договір про закупівлю, замовник зазначає тільки в разі здійснення закупівель для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, на території України.

Питання 2. «Чи потрібно зазначати інформацію про кінцевого бенефіціарного власника фізичних осіб-підприємців?»

Відповідь:

Ні, не потрібно. Відповідно до пункту 9 частини другої статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості саме про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб: а саме інформація про кінцевого бенефіціарного власника — юридичної особи. Отже, інформацію про кінцевого бенефіціарного власника зазначають саме юридичні особи.

Питання 3. «Коли необхідно уповноваженій замовником особі забезпечити оприлюднення в електронній системі закупівель інформації (на виконання Постанови № 225 від 16.05.2020) з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про кінцевого бенефіціарного власника?»

Відповідь:

Строків оприлюднення інформації про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи, з якою замовник уклав договір про закупівлю, Постановою № 225 не передбачено. Таким чином, можна дійти висновку, що замовник може оприлюднити інформацію з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи, з якою замовник уклав договір про закупівлю до оприлюднення звіту про виконання договору. Зі свого боку, рекомендуємо оприлюднювати інформацію про кінцевого бенефіціарного власника одразу зі звітом про договір про закупівлю, без використання електронної системи закупівель.

Питання 4. «Яким способом і де саме необхідно уповноваженій замовником особі забезпечити оприлюднення в електронній системі закупівель інформації (на виконання Постанови № 225 від 16.05.2020) з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про кінцевого бенефіціарного власника?»

Відповідь:

— Постановою № 225 також не передбачено способу та не визначено конкретно, де саме необхідно уповноваженій замовником особі оприлюднити в електронній системі закупівель інформацію з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про кінцевого бенефіціарного власника. Рекомендуємо оприлюднювати інформацію про кінцевого бенефіціарного власника одразу зі звітом про договір про закупівлю, без використання електронної системи закупівель. Дану інформацію можна оприлюднити разом зі скан-копією договору про закупівлю, яка оприлюднюється разом зі звітом. Наприклад, можна зробити безкоштовний пошук відомостей у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань і окремим документом знайдену інформацію прикріпити до звіту про договір про закупівлю, без використання електронної системи закупівель. Або звернутися до постачальника, з яким укладено договір про закупівлю, для подання ним з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань інформації про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи.

Питання 5. «Які зміни відбулися щодо розкриття інформації про кінцевих бенефіціарних власників?»

Відповідь:

Закон України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» від 06.12.2019 № 361-IX (далі — Закон № 361-IX), яким суттєво змінено вимоги й процедура розкриття інформації про кінцевих бенефіціарних власників юридичних осіб, набув чинності 28.04.2020.

Серед найбільш важливих змін щодо кінцевих бенефіціарних власників, які передбачені Законом № 361-IX і стосуються проведення процедур закупівель, на особливу увагу заслуговують такі:

  • зміна законодавчого визначення поняття «кінцевий бенефіціарний власник»;
  • нова редакція пункту 9 частини другої статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 № 755-IV (далі — Закон № 755-IV), що визначає обсяг і зміст інформації про кінцевих бенефіціарних власників, яка повинна міститися в ЄДР, та перелік юридичних осіб, які не зобов’язані подавати вказану інформацію до ЄДР;
  • перехідний період, протягом якого юридичні особи, зареєстровані до набрання чинності Законом № 361-IX, повинні подати в ЄДР інформацію про кінцевого бенефіціарного власника в обсязі, по-новому визначеному цим Законом.

Питання 6. «Яка інформація повинна міститися про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи?»

Відповідь:

— Згідно з пунктом 9 частини другої статті 9 Закону № 755-IV, у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань повинна міститися така інформація про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи (у тому числі кінцевого бенефіціарного власника її засновника, якщо засновник — юридична особа):

  1. Прізвище, ім’я, по батькові (за наявності).
  2. Дата народження.
  3. Країна громадянства.
  4. Серія та номер паспорта громадянина України або паспортного документа іноземця.
  5. Місце проживання.
  6. Реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності).
  7. Повне найменування та ідентифікаційний код (для резидента) засновника юридичної особи, в якому ця особа є кінцевим бенефіціарним власником.
  8. Характер та міра (рівень, ступінь, частка) бенефіціарного володіння (вигоди, інтересу, впливу).

Питання 7. «Коли юридичним особам необхідно подавати інформацію в Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про кінцевого бенефіціарного власника?»

Відповідь:

— Відповідно до статті 17-1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» підтверджувати відомості про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи необхідно щорічно, починаючи з наступного року з дати державної реєстрації юридичної особи, протягом 14 календарних днів.

Також у період з 28.04.2020 до закінчення тримісячного строку, передбаченого пунктом 4 розділу X Закону № 361-IХ, від юридичних осіб, які зареєстровані до набрання чинності цим Законом, законодавство не вимагає наявності в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань інформації про кінцевого бенефіціарного власника, яка вказана в новій редакції пункту 9 частини другої статті 9 Закону № 755-IV і не була передбачена попередньою його редакцією.

Питання 8. «Чи передбачено відповідальність за неподання або несвоєчасне подання державному реєстраторові передбаченої Законом № 755-IV інформації про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи чи про його відсутність або документів для підтвердження відомостей про кінцевого бенефіціарного власника?»

Відповідь:

— Кодексом України про адміністративні правопорушення передбачено відповідальність за неподання або несвоєчасне подання інформації про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи або про його відсутність, або документів для підтвердження відомостей про нього передбачено штраф у розмірі від 1 000 до 3 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17 000 до 51 000 грн), який накладатимуть на керівника юридичної особи або особу, уповноважену діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу).

Крім адміністративної відповідальності, передбачено також і кримінальну відповідальність. Згідно зі ст. 205-1 Кримінального кодексу, за підроблення документів, які подають для проведення державної реєстрації юридичної особи та фізичних осіб-підприємців, а саме за внесення в документи, які відповідно до закону подають для проведення державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи-підприємця, завідомо неправдивих відомостей, а також умисне подання для проведення такої реєстрації документів, які містять завідомо неправдиві відомості, передбачено штраф від п’яти тисяч до восьми тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 85 000 грн до 136 000 грн) або арешт на строк від трьох до шести місяців, або позбавлення волі на строк до трьох років. За ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, або службовою особою з використанням свого службового становища, передбачено штраф від восьми тисяч до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 136 000 грн до 170 000 грн) або позбавлення волі на строк від трьох до п’яти років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.

Детально про останні зміни щодо кінцевих бенефіціарних власників читайте в статті «Розкриття інформації про кінцевих бенефіціарних власників по-новому».

Звітування у закупівлях

Публікації, тематикою яких є питання щодо створення та розміщення замовниками інформації згідно Закону України «Про публічні закупівлі»