Нотатки закупівельника: те, що повинен знати кожен про КЕП / УЕП

Ганна Довгая
3356
12 Березня 2021
Нотатки закупівельника: те, що повинен знати кожен про КЕП / УЕП
3356
12 Березня 2021

З метою тлумачення нещодавніх змін у чинному законодавстві тезисно надаємо те, що стане у пригоді як учаснику, так і замовнику у сфері публічних закупівель.

  • Удосконалений електронний підпис — електронний підпис, створений за результатом криптографічного перетворення електронних даних, з якими пов’язаний цей електронний підпис, з використанням засобу удосконаленого електронного підпису та особистого ключа, однозначно пов’язаного з підписувачем, і який дає змогу здійснити електронну ідентифікацію підписувача та виявити порушення цілісності електронних даних, з якими пов’язаний цей електронний підпис.

Засіб удосконаленого електронного підпису чи печатки — апаратно-програмний або апаратний пристрій чи програмне забезпечення, які реалізують криптографічні алгоритми генерації пар ключів та / або створення удосконаленого електронного підпису чи печатки, та / або перевірки удосконаленого електронного підпису чи печатки, та / або зберігання особистого ключа удосконаленого електронного підпису чи печатки.

Кваліфікований електронний підпис (КЕП) — удосконалений електронний підпис, який створюється з використанням засобу кваліфікованого електронного підпису і базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа.

Кваліфікований сертифікат відкритого ключа — сертифікат відкритого ключа, який видається кваліфікованим надавачем електронних довірчих послуг, засвідчувальним центром або центральним засвідчувальним органом і відповідає вимогам Закону України «Про електронній довірчі послуги».

КЕП — це той самий удосконалений підпис, але він має відповідати значній кількості вимог до його захисту і, відповідно, має значно вищий рівень захисту використання такого підпису.

За вищевказане визначення, надане у статті «КЕП на захищеному носієві з листопада! Зміна ЕЦП на КЕП уже скоро», дякуємо кандидату економічних наук Наталії Заєць.

  • Якщо за результатом перевірки електронного підпису засіб кваліфікованого електронного підпису чи печатки надає інформацію, що тип підпису «удосконалений», то такий електронний підпис не може вважатися кваліфікованим.

Натомість кваліфікованим електронним підписом є підпис, який створюється з використанням засобу кваліфікованого електронного підпису. Тобто такий, який створюється на так званому токені. Роз’яснюємо тут «Удосконалений чи кваліфікований електронний підпис: аналіз та рекомендації».

Традиційно про відповідальність замовників:

  • якщо використання особою КЕП не на захищеному носії було вчинено у зв’язку з протиправним умислом, що призвело до негативних наслідків, то дії такої особи при певних обставинах можуть кваліфікуватися як злочин (наприклад, стаття 367 Кримінального кодексу України: «службова недбалість»);
  • якщо використання особою КЕП не на захищеному носії ототожнювати із порушенням працівником трудової дисципліни, то до такої особи можуть бути застосовані наслідки дисциплінарної відповідальності (стаття 147 Кодексу Законів про працю України: «стягнення за порушення трудової дисципліни — догана, а при певних випадках — звільнення»).

Більше щодо відповідальності читайте на порталі RADNUK.COM.UA в статті адвоката Ігоря Млечка «Відповідальність за використання КЕП не на захищеному носієві».


Корисне до матеріалу: Безкоштовний вебінар на тему «Накладення КЕП учасником публічних закупівель»

Спрощені закупівлі

Публікації для учасників, що стосуються будь-яких питань придбання товарів, робіт та послуг на так звані "допорогові суми", тобто вартість яких є нижчою 200 тис. грн для товарів і послуг та нижче 1 млн. грн для робіт (звичайні замовники), або вартість яких є нижчою 1 млн. грн для товарів і послуг та нижче 1,5 млн. грн для робіт, якщо йдеться про спецзамовників.

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО