Чи можна змінити постачальника договору про закупівлю за результатами проведеної процедури закупівлі

Редакція
644
27 Квітня 2021
Чи можна змінити постачальника договору про закупівлю за результатами проведеної процедури закупівлі
644
27 Квітня 2021

Сьогодні розглянемо питання зміни постачальника договору про закупівлю за результатами проведеної процедури закупівлі. ФОП «Л», визнаний переможцем за результатом тендеру, виконувало свої зобов’язання як постачальник відповідно до укладеного договору про закупівлю протягом декількох місяців. Через певні обставини ФОП «Л» вирішив зупинити свою діяльність. Але строк дії договору про закупівлю завершується через 8 місяців. ФОП «Л» запропонував своєму партнеру ФОП «Д» згідно зі статтею 194 Господарського кодексу України прийняти на себе виконання зобов’язань за договором про закупівлю. Наскільки правомірною є зміна постачальника договору про закупівлю за результатами проведеної процедури закупівлі? Чи може ФОП «Л» передати свої зобов’язання третій особі, посилаючись на статтю 194 Господарського кодексу України?

Переможець процедури закупівлі / спрощеної закупівлі, з яким було укладено договір про закупівлю за результатами проведеної процедури закупівлі / спрощеної закупівлі, не має права передати свої зобов’язання за цим договором про закупівлю третій особі. Чому?

Відповідно до 41 статті Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом. Пункт 6 частини 1 статті 1 Закону дає таке визначення договору про закупівлю — це господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі / спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару.

Частиною 4 статті 41 Закону передбачено, що умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції / пропозиції за результатами електронного аукціону, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов’язання в іноземній валюті та / або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції / пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.

Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім наведених у частині 5 статті 41 Закону випадків, при цьому випадок щодо зміни постачальника за договором про закупівлю відсутній. Таким чином, у межах Закону не передбачена можливість постачальника передати свої зобов’язання третій особі за договором про закупівлю.

Відповідь на схоже питання нещодавно надало Мінекономіки, як Уповноважений орган, цитуємо: «…заміна сторони у зобов’язанні (за виключенням правонаступництва згідно зі статтею 104 ЦК України) суперечить Закону в цілому, оскільки договір про закупівлю укладається в письмовій формі відповідно до положень ЦК України та Господарського кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, тобто за результатами процедури закупівлі / спрощеної закупівлі та саме між замовником і учасником, якого визначено переможцем за результатами проведеної процедури закупівлі / спрощеної закупівлі…».

Статті за темою на порталі RADNUK.COM.UA:

Всебічно про участь у закупівлях

Розкриваємо підводні камені участі в публічних закупівлях