Приписами пункту 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178, визначено, що істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до пунктів 10 і 13 (крім підпункту 13 пункту 13) Особливостей, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім вичерпного переліку випадків, передбачених цим пунктом.
Лише при змінах у випадках за підпунктами 1, 2, 5–9 пункту 19 Особливостей допустиме внесення змін до цін договору. При виконанні договору щодо закупівлі електричної енергії найбільш значущими, які можна також назвати найбільш затребуваними, випадками для внесення змін до істотних умов в частині цін є випадки за підпунктами 2 і 7 пункту 19 Особливостей.
Згадаємо суть цих випадків:
2) погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення;
7) зміна встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку «на добу наперед», що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни.
Складність застосування положень цих норм полягає в невеликій визначеності, а саме коли, яким чином та за яких умов їх застосовувати, а також які обмеження у їх застосуванні. Для кращого розуміння наводжу перелік корисних посилань на статті порталу RADNUK.COM.UA щодо деяких нюансів внесення змін до ціни електричної енергії.
- «Збільшення ціни після укладення договору: право чи обов’язок замовника?», у якій автор наводить роз’яснення щодо обов’язковості застосування цих норм за наявності відповідних обставин.
- «Цікаві аспекти зміни ціни постачання електричної енергії на прикладах», з якої можна почерпнути та вибудувати алгоритм внесення відповідних змін до ціни договору, у тому числі за одиницю, на постачання електричної енергії.
- «Як користуватись додатком до договору постачання електроенергії щодо зміни ціни від Радника», де спеціаліст на прикладах показує використання формульного розрахунку для зміни ціни за одиницю товару за додатком до взірця проєкту договору про закупівлю електричної енергії.
- «„Безпечні“ періоди для визначення коливання ціни електричної енергії на ринку „на добу наперед“» і «Особливість застосування підпункту 2 пункту 19 Особливостей: погодження зміни ціни в разі коливання ціни на ринку», що вказують на правові аспекти та рекомендації при застосуванні підпункту 2 пункту 19 Особливостей.
- «Мінекономіки про те, як змінюється обсяг закупівлі в разі зміни регульованого тарифу», в якій за роз’ясненням уповноваженого органу наведено нюанси використання норми підпункту 7 пункту 19 Особливостей.
У рамках щотижневого опрацювання розміщених зразків документів за різними категоріями редакцією порталу опрацьовано категорію «Особливості 1178 (електроенергія)» розділу «Електрична енергія». За результатом опрацювання встановлено актуальність таких зразків.