Чи повинен переможець торгів надавати додатково замовникові документи в паперовому вигляді?

Редакція
546
19 Жовтня 2018
Чи повинен переможець торгів надавати додатково замовникові документи в паперовому вигляді?
546
19 Жовтня 2018

«Доброго дня. Переможець торгів на виконання вимоги ст. 17 Закону України “Про публічні закупівлі” (далі — Закон) повинен надати замовникові у строк, що не перевищує п’яти календарних днів з дати оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір, інформацію, що підтверджує відсутність підстав, визначених частинами 1 і 2 ст. 17 Закону. Згідно зі ст. 14 Закону, подання інформації здійснюють в електронному вигляді через електронну систему закупівель. Чи повинен переможець торгів надавати додатково замовникові документи в паперовому вигляді? Дякую».

Добрий день. Відповідно до абзацу 2 частини 3 статті 17 Закону переможець торгів у строк, що не перевищує п’яти днів з дати оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір, повинен надати замовникові документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 2, 3, 5, 6 і 8 частини першої цієї статті. Таким чином, спосіб подання документів переможцем процедури закупівлі Законом не визначено, тож при розробленні умов тендерної документації замовник повинен самостійно визначитись, в якому вигляді він хоче отримати такі документи: у паперовому, електронному (завантажені в систему скановані документи) чи в паперовому і в електронному одночасно. Зважаючи на те, що спосіб подання документів переможцем процедури закупівлі замовник встановлює самостійно, учасникам варто уважно вивчати та аналізувати умови тендерної документації.

Якщо замовник у тендерній документації конкретизував таку вимогу, то учасникові доцільно ще на етапі подання тендерних пропозицій звернутись до замовника через систему ProZorro з проханням/пропозицією (згідно зі статтею 23 Закону) щодо внесення змін до тендерної документації, що стосуються коректного формулювання відповідної умови документації. Якщо передбачений Законом термін для подібних звернень минув (або замовник не задовольнив прохання/вимогу/пропозицію учасника) й тендерна документація містить загальне формулювання «переможець… повинен надати замовникові документи…» чи «переможець надає документи», то учасникові, якого замовник визначив переможцем, рекомендовано надавати такі документи як в електронному, так і в паперовому вигляді для уникнення можливих ризиків відхилення. У випадку узагальненого формулювання такої вимоги тендерної документації учасник-переможець може подати документи у зручний йому спосіб, у випадку дотримання усіх інших вимог такі дії учасника-переможця не можуть слугувати підставою для відхилення. При цьому замовник може неправильно витлумачити власну умову тендерної документації та відхилити переможця. У такому випадкові переможцеві доведеться відстоювати свої інтереси, подавши скаргу до органу оскарження (ст. 18 Закону) на дії замовника та сплативши за подання такої скарги (звертаємо увагу, що навіть у випадку відміни органом оскарження рішення замовника сплачені кошти скаржникові не повертають). Детальніше про помилки учасників при поданні тендерної пропозиції можна прочитати у випуску журналу № 6 (81) за червень 2018 року на стор. 33–40.

Радник відповідає на запитання

Коротко про суперечливі та болючі питання учасників закупівельного процесу