У звіті про виконання відсутня країна походження товару: дії замовника

Редакція
1599
7 Лютого 2022
У звіті про виконання відсутня країна походження товару: дії замовника
1599
7 Лютого 2022

Уже закінчився термін для оприлюднення звітів про виконання договорів про закупівлю за договорами зі строком дії до 31.12.2021. При цьому для замовників, що скористались можливістю продовжити строк дії минулорічних договорів про закупівлю на 20 %, зі строком дії, приміром, до 31.03.2022, таке звітування ще попереду. Тож у цій статті кожен з вас зрозуміє алгоритм дій замовника у разі виявлення, що звіт про виконання договору про закупівлю не містить інформації про країну походження товару, та, звичайно ж, отримайте корисні поради і зразки щодо цього.

Відповідно до пункту 12 частини 1 статті 10 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює в електронній системі закупівель у порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим Законом, інформацію про закупівлю, а саме: …звіт про виконання договору про закупівлю — протягом 20 робочих днів з дня виконання сторонами договору про закупівлю або закінчення строку дії договору про закупівлю, за умови його виконання сторонами, або його розірвання.

Якщодоговір про закупівлю діяв до 31.12.2021, то останнім днем оприлюднення звіту про виконання договору про закупівлю по ньому був 01.02.2022 включно. Замовники, які продовжили дію договорів про закупівлю на наступний (2022) рік, мають відраховувати терміни від нової дати завершення строку дії договору про закупівлю.

Нагадуємо: відповідно до статті 16414 Кодексу України про адміністративні правопорушення неоприлюднення або порушення строків оприлюднення інформації про закупівлі тягне за собою накладення штрафу на службових (посадових), уповноважених осіб замовника у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що дорівнює 1 700 грн.

Більшість замовників уже позакривали минулорічні договори про закупівлю та оприлюднили звіти про виконання договорів і все було б добре, якби не одне але.

Відповідно до пункту 13 частини 1 статті 42 Закону звіт про виконання договору про закупівлю повинен містити таку інформацію: … країна походження товару щодо кожної номенклатурної позиції предмета закупівлі — у разі закупівлі товару.

Згідно з частиною 2 статті 36 Митного кодексу України країною походження товару вважається країна, в якій товар був повністю вироблений або підданий достатній переробці відповідно до критеріїв, встановлених цим Кодексом.

Зміни до Закону в частині необхідності зазначення країни походження у звіті про виконання набули чинності 10.11.2021. Відповідно до статті 58 Цивільного кодексу України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи. Хоч ця норма і передбачає можливість для закупівель, оголошених до 10.11.2021, при звітуванні про виконання договорів про закупівлю не вказувати країну походження товару, все ж таки технічно для всіх спрощених закупівель / процедур закупівель це виявилося обов’язковим незалежно від дати оголошення публічної закупівлі.

Акцентуємо увагу: при перегляді звітів про виконання договору про закупівлю щодо закритих договорів про закупівлю на Prozorro виявилося, що не всі звіти про виконання договору про закупівлю містять країну походження товару (Рис. 1),а також у звітах про виконання країна походження товару відображена під назвою «країна виробника» (Рис. 2).

Рис.1
Рис.2

У зв’язку з тим, що переглянуті звіти про виконання договору про закупівлю були сформовані нещодавно, а технічно без зазначення країни походження товару замовники просто не можуть оприлюднити звіт про виконання, робимо висновок, що в деяких звітах інформація про країну походження просто не відображається. За яким принципом реалізовано відображення країни походження, наразі незрозуміло, тому ми додатково звернемося з цим питанням до ДП «Прозорро».

Важливо: якщо при перевірці сформованого в електронній системі закупівель звіту про виконання договору ви побачите, що країна походження відображається, то хвилюватися не варто, адже інформація наявна. Якщо країна походження не відображається, але публічна закупівля була оголошена до 10.11.2021, то порушення також відсутні, адже працює принцип незворотності дії закону в часі.

Рекомендації для замовників, які ще не оприлюднили звітів про виконання договору про закупівлю

Замовникам, які тільки планують закривати договори про закупівлю, рекомендуємо при оприлюдненні звіту про виконання підвантажити паперову форму звіту з усією інформацією, передбаченою Законом. Якщо країна походження не сформується, у вас буде завантажена паперова форма. Для того щоб у вас не залишалось сумнівів щодо обов’язкової інформації у такому звіті, користуйтесь на порталі RADNUK.COM.UA формою звіту про виконання договору про закупівлю.

Рекомендації для замовників, які оприлюднили звіт про виконання договору про закупівлю, але країна походження не сформувалася

Якщо ви оприлюднили звіт про виконання договору по закупівлю, яку було оприлюднено з 10.11.2021, і вказали країну походження товару, але вона не сформувалася у звіті в електронній системі закупівель, рекомендуємо зробити протокол про технічну помилку, в якому написати таке:

 «__.__.2022 замовником було оприлюднено звіт про виконання договору про закупівлю щодо _____________ (спрощеної закупівлі / процедури закупівлі — вибираємо необхідне) №_____________(зазначаємо номер закупівлі). Під час оприлюднення звіту про виконання договору про закупівлю на електронному майданчику замовником щодо номенклатурної позиції ____________ (зазначаємо назву номенклатурної позиції товару) було зазначено країну походження товару ____________ (зазначаємо країну походження товару). Під час перегляду сформованого звіту про виконання договору про закупівлю в електронній системі закупівель замовником було виявлено, що у ньому не було відображено країни походження товару. У зв’язку з тим, що на цьому етапі відсутня технічна можливість додати країну походження до сформованого в електронній системі звіту, необхідно вважати інформацію про країну походження товару наявною у звіті про виконання договору про закупівлю».

Також рекомендуємо додатково звернутися до ДП «Прозорро» та електронного майданчика, з якого здійснювалося оприлюднення звіту про виконання договору про закупівлю із запитом щодо надання роз’яснення про причини неоприлюднення інформації про країну походження товару, вказаної замовником у звіті про виконання договору про закупівлю. Збережіть свій час — користуйтесь прикладом звернення до ДП «Прозорро» та авторизованого майданчика.

Бажаємо тільки вдалих публічних закупівель та ще більше стосовно звітування про виконання договорів про закупівлю читайте на порталі RADNUK.COM.UA у статтях:

Звітування у закупівлях

Публікації, тематикою яких є питання щодо створення та розміщення замовниками інформації згідно Закону України «Про публічні закупівлі»

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО