Чи можна використовувати Закон про закупівлі та Постанову № 169 одночасно?

Редакція
4491
26 Квітня 2022
Чи можна використовувати Закон про закупівлі та Постанову № 169 одночасно?
4491
26 Квітня 2022

Питання передплатника порталу.

  • Слава Україні! Підкажіть, будь ласка, чи може замовник розмежувати закупівлі до 50 тис. та більше і проводити закупівлі до 50 тис. керуючись Законом «Про публічні закупівлі», а при закупівлях на суму більше 50 тис. керуватися Постановою (оскільки для цього є об’єктивні обставини — не працюють реєстри для проведення відкритих торгів).

Відповідь редакції порталу RADNUK.COM.UA.

  • Героям слава! Вітаємо та бажаємо всім мирного неба! Станом на дату надання цієї відповіді Закон України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) є чинним. Якщо замовник під час воєнного стану вирішив здійснювати закупівлі відповідно до Закону, він проводить закупівлі керуючись нормами Закону.

Водночас проведення процедур закупівель згідно з Законом під час воєнного стану має ряд складнощів, у тому числі відсутність можливості перевірити учасників / переможців у відкритих реєстрах, зокрема через наказ Міністерства юстиції України № 1462/5 від 13.04.2022 «Про зупинення оприлюднення інформації у формі відкритих даних, розпорядником якої є Міністерство юстиції України», яким зупинено на час дії воєнного стану оприлюднення інформації у формі відкритих даних, розпорядником якої є Міністерство юстиції України, визначеної розділом II Переліку інформації, що підлягає оприлюдненню у формі відкритих даних.

Водночас поступово все починає працювати.Так, з18.04.2022 запрацювала інформаційно-аналітична система «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості», за допомогою якої громадяни України за декілька хвилин можуть отримати електронний документ про (не)притягнення до кримінальної відповідальності та відсутність / наявність судимості. Як практично отримати витяг з МВС про відсутність / наявність судимості за п’ять хвилин, читайте у матеріалі «Витяг з МВС про (не)судимість видають! Алгоритм отримання».

Попри поступовий початок функціонування певних джерел, все одно наявні неузгодженості при проведенні публічних закупівель за Законом, тому більшість замовників для безперебійного постачання товарів, робіт та послуг дотримуються постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 169 «Про деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану» (далі — Постанова № 169).

З останніми змінами до Постанови № 169 ознайомтесь у матеріалі «Порівняння останніх змін до постанови Кабміну № 169». Також у публікаціях на порталі RADNUK.COM.UA ознайомтесь з алгоритмами закупівель під час воєнного стану: «Алгоритм проведення закупівель до 50 тис. грн без використанням електронної системи під час воєнного стану» та «Алгоритм проведення публічних закупівель від 50 тис. грн за Постановою № 169».

Тобто і Закон, і Постанова № 169 наразі чинні, та Вам, як замовнику, рекомендуємо вибрати один нормативно-правовий акт, яким будете керуватися під час здійснення закупівель, та визначити його як єдину позицію, якої замовник має дотримуватися при проведенні публічних закупівель від початку воєнного стану та до його припинення / скасування, оскільки у контролюючих органів можуть виникнути питання, чому якісь закупівлі ви проводите керуючись Законом, а інші згідно з Постановою № 169.

Якщо ви вирішите проводити закупівлі під час воєнного стану згідно з Постановою № 169, нагадаємо, що для правомірного укладання договору в умовах воєнного стану відповідний предмет закупівлі потрібно включити в перелік та обсяги закупівель товарів, робіт чи послуг. Якщо у вас такого переліку ще немає, його слід сформувати та затвердити наказом керівника підприємства / організації / установи. Приклад — за посиланням.

Якщо у вас є перелік, але виникла додаткова потреба в умовах воєнного часу, рекомендуємо внести зміни до наявного наказу. Користуйтесь прикладом наказу про внесення змін до переліку та обсягів закупівель товарів, робіт і послуг.

Висновок

Закон і Постанова № 169 наразі чинні, та замовник самостійно вибирає, чим йому керуватися, однак рекомендуємо вибрати один нормативно-правовий акт, відповідно до якого ви будете діяти під час проведення закупівель від початку воєнного стану до його завершення / скасування, та дотримуватися його як єдиної позиції. Також у разі, якщо в період воєнного стану замовник керується вимогами Закону, йому доцільно мати юридичне обґрунтування таких дій.

Бажаємо вам гарного дня, тиші, спокою та миру всій Україні. Бережіть себе та свої рідних. Більше важливої інформації про закупівлі під час війни читайте на порталі RADNUK.COM.UA у розділі «Воєнний стан».

Воєнний стан

Публікації, що розкривають специфіку закупівель під час воєнного стану

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО