Відповідно до абзаців 3 і 4 пункту 54 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178, замовник має право з власної ініціативи або у разі усунення порушень вимог законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку органу державного фінансового контролю відповідно до статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII, або за результатами звернень, або на підставі рішення органу оскарження внести зміни до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів. У разі внесення змін до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів строк для подання тендерних пропозицій продовжується замовником в електронній системі закупівель, а саме в оголошенні про проведення відкритих торгів таким чином, щоб з моменту внесення змін до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів до закінчення кінцевого строку подання тендерних пропозицій залишалося не менше чотирьох днів.
Зміни, що вносяться замовником до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів, розміщуються та відображаються в електронній системі закупівель у новій редакції зазначених документації та/або оголошення додатково до їх попередньої редакції. Замовник разом зі змінами до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів в окремому документі оприлюднює перелік змін, що вносяться. Зміни до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів у машинозчитувальному форматі розміщуються в електронній системі закупівель протягом одного дня з дати прийняття рішення про їх внесення.
Здавалося б, усе просто викладено в згаданих нормах. Проте все одно виникає багато питань в частині внесення змін чи то до оголошення, чи то до тендерної документації. Нижче викладений перелік корисних посилань на публікації порталу RADNUK.COM.UA дещо роз’яснить нюанси внесення змін до оголошення та тендерної документації відкритих торгів:
- «Внесення змін до оголошення про проведення відкритих торгів та як це відображається в Прозорро» та «Заступник генерального директора ДП „Прозорро“ про внесення змін до оголошення після 09.04.2024», у яких проаналізовано норми та технічна реалізація електронної системи в частині внесення змін до оголошення.
- «Мінекономіки про те, чи можна змінювати очікувану вартість закупівлі після її оголошення», де за роз’ясненням уповноваженого органу викладено рекомендацію щодо ризиковості зміни очікуваної вартості в оголошенні.
- «Внесення змін до тендерної документації: розміщувати перелік змін чи наново всі документи зі змінами?», що пояснює, які документи необхідно оприлюднювати як зміни до тендерної документації.
- «Позиція АМКУ щодо викладення замовником під час внесення змін нової редакції тендерної документації із закресленими даними», де проаналізовано позицію органу оскарження в частині викладення в оновленій редакції тендерної документації деякої інформації у формі закреслених даних.
Своєю чергою, у рамках щотижневого опрацювання розміщених зразків документів за різними категоріями опрацьовано категорії «Особливості 1178 (газ)» та «Закупівля у ГК “Нафтогаз Трейдинг”» розділу «Природний газ» та встановлено актуальність зразків цієї категорії.