ДП «ПРОЗОРРО» про технічну можливість працювати в електронній системі без пройденого тестування

Ганна Довгая
1128
11 Листопада 2021
ДП «ПРОЗОРРО» про технічну можливість працювати в електронній системі без пройденого тестування
1128
11 Листопада 2021

Як зазначив Уповноважений орган з питань публічних закупівель у листі № 3304-0453806-06 від 11.11.2021, з 01.01.2022 уповноважена особа, яка не склала тест, не зможе в електронній системі закупівель проводити процедури закупівлі / спрощені закупівлі, тому замовникам для здійснення закупівельної діяльності необхідно вжити всіх заходів для своєчасного проходження уповноваженими особами тестування.

У статті «Чотири питання щодо тестування уповноважених осіб» ми з’ясували, що для здійснення закупівель, вартість яких є нижчою за 50 тис. гривень, замовник не зобов’язаний визначати уповноважену особу. Такі закупівлі може проводити інша особа, визначена відповідальною за оприлюднення звітів про договори, укладені без застосування електронної системи закупівель.

На особу, відповідальну виключно за закупівлі вартістю нижче 50 тис. гривень, вимоги частини 8 статті 11 Закону не поширюються. Така особа не зобов’язана проходити тестування. При цьому функціонал кабінету замовника для неї буде обмежений, і здійснювати спрощені закупівлі або процедури закупівель відповідальна особа не зможе.

Тож яким чином електронна система закупівель обмежить функціонал кабінету замовника, ми вирішили запитати у менеджера проєкту із цифрової трансформації Prozorro Андрія Баришполя. Відповіддю ділимось з вами:

«ДП “Прозорро” як адміністратор електронної системи публічних закупівель працює над зміною порядку роботи замовників на майданчиках системи. Так, на вимогу норм Закону України “Про публічні закупівлі” планується обмеження доступу до окремих частин системи, так званих об’єктів системи, для осіб, які не пройшли обов’язкове безкоштовне тестування на підтвердження рівня володіння необхідними (базовими) знаннями у сфері публічних закупівель на вебпорталі Уповноваженого органу.

Планується, що з 01.01.2022 працювати з повним функціоналом електронної системи закупівель зможуть тільки уповноважені особи, що успішно склали відповідне тестування. Для решти такий функціонал буде суттєво обмежено.

Розглянемо, якими елементами зможе управляти особа, яка не пройшла тестування та не отримала позитивного результату. Без успішно пройденого тестування особа, що працює від імені замовника, буде мати можливість працювати лише із закупівлями, очікувана вартість яких не перевищує 50 тис. гривень, та здійснювати такі дії для цих закупівель:

  1. складати та оприлюднювати річні плани;
  2. оприлюднювати звіти про договори, укладені без застосування електронної системи;
  3. здійснювати допорогові закупівлі;
  4. здійснювати прямі замовлення з електронного каталогу;
  5. працювати з договорами та додатками до них.

Для цього на майданчиках при накладанні електронного підпису (КЕП) користувачем для публікації іншої інформації в системі (окрім вищезазначених, наприклад оголошення відкритих торгів) буде відбуватися перевірка наявності в модулі тестування позитивних результатів тестування конкретної особи.

Якщо буде спроба накласти КЕП особою без позитивних результатів тестування, то система не буде дозволяти публікувати таку інформацію (змінювати її) в системі.

Для того щоб не робити таку перевірку щоразу через модуль тестування, на майданчиках буде реалізована разова перевірка результатів тестування уповноваженої особи в кабінеті користувача, результати якої будуть “прив’язані” до облікового запису користувача.

У подальшій роботі під час оголошення процедур закупівель, визначення переможця, внесення змін тощо при накладенні КЕП відбуватиметься перевірка відповідності, тобто перевірка того, чи було складено тест уповноваженою особою (чий підпис застосовується). Така перевірка буде відбуватися щоразу під час накладення КЕП для уникнення підписання КЕП особою, що не має позитивних результатів тестування.

Водночас на підприємства, установи та організації, які працюють в електронній системі закупівель, але не є замовниками в розумінні Закону, зазначені обмеження не поширюються.

Також звертаємо увагу, що всі зміни будуть застосовані для існуючих облікових записів користувачів, реєструватися знову не буде потрібно».

Усе про уповноважену особу ви можете дізнатись на порталі RADNUK.COM.UA в електронній книзі «Уповноважена особа». А тестуватись досхочу маєте можливість на порталі RADNUK.COM.UA в розділі «Тести».

Технічна реалізація ProZorro для замовників

Поступово наближаючись до повної електронізації українських публічних закупівель, у замовників та учасників можуть виникати безліч запитань, зокрема щодо технічної реалізації нововведень на акредитованих майданчиках. Саме висвітленню цієї теми присвячений даний розділ.