Якщо подано скаргу щодо визначення переможця й закупівлю призупинено, то чи потрібно переможцеві протягом 10-денного терміну надавати довідки за ст 17?

Тетяна Руденко
2360
12 Вересня 2020
Якщо подано скаргу щодо визначення переможця й закупівлю призупинено, то чи потрібно переможцеві протягом 10-денного терміну надавати довідки за ст 17?
2360
12 Вересня 2020

Питання від читача:

«Доброго дня! Допоможіть розібратись. Якщо подано скаргу щодо визначення переможця й закупівлю призупинено, то чи потрібно переможцеві протягом 10-денного терміну надавати довідки за ст 17? Якими мають бути подальші дії замовника?»

Відповідь експерта:

— Частина шоста статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі» передбачає, що переможець процедури закупівлі у строк, що не перевищує десяти днів з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, повинен надати замовнику документи шляхом оприлюднення їх в електронній системі закупівель, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 2, 3, 5, 6, 8, 12 і 13 частини першої та частиною другою цієї статті.

У разі оскарження вибору переможця іншим учасником процедури закупівлі рекомендуємо все ж завантажувати до системи документи переможця. Приміром, переможець закупівлі з огляду на призупинення тендерних строків у зв’язку з поданням скарги подав документи переможця після винесення рішення уповноваженим на те Органом оскарження. Але замовник відхилив такого переможця процедури закупівлі у зв’язку з недотриманням строків, визначених частиною 6 статті 17 Закону.

Окрім того, частина перша статті 17 Закону містить прямі обмеження, що перешкоджають можливості взяти участь та отримати перемогу в тендері тим суб’єктам господарювання, що є банкрутами, мають заборгованість із сплати податків і зборів (обов’язкових платежів), їх представники вчинили корупційне правопорушення або ж були засуджені за злочин, вчинений з корисливих мотивів тощо.

Необхідно також зазначити, що замовник не вимагає документального підтвердження публічної інформації, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України «Про доступ до публічної інформації» та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним, або публічної інформації, що є доступною в електронній системі закупівель. Принагідно нагадаю, що Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України щороку до 20 січня та додатково в разі потреби оприлюднює інформацію про перелік відкритих єдиних державних реєстрів, доступ до яких є вільним, на вебпорталі Уповноваженого органу (лист від 16.01.2020 № 3304-04/2361-06).

Відповідно до частини третьої статті 17 Закону спосіб документального підтвердження, згідно із законодавством, щодо відсутності підстав, передбачених пунктами 5, 6, 12 і 13 частини першої та частиною другою статті 17 Закону, визначається замовником для надання таких документів переможцем процедури закупівлі через електронну систему закупівель. Отже, спосіб підтвердження переможцем процедури закупівлі щодо відсутності підстав, передбачених частиною першою та другою статті 17, визначається замовником.

Оскільки саме замовник визначає спосіб підтвердження переможцем процедури закупівлі відповідності вимогам статті 17 Закону, переможець має взяти до уваги саме встановлені замовником вимоги щодо такого підтвердження. Трапляються випадки, коли замовник вимагає надати довідку, що була чинна на певну дату (наприклад, на дату розкриття тендерних пропозицій або ж на дату акцепту). На такі вимоги необхідно зважати при підготовці так званого пакета переможця.

Але переможець має вивчити вимоги замовника щодо підготовки документів та не забувати про те, що саме  він має контролювати, щоб подані ним документи відповідали вимогам тендерної документації та були чинні на визначену дату.

Необхідно також звернути увагу на підтвердження відсутності заборгованості зі сплати податків і зборів (обов’язкових платежів). Таким підтвердженням для переважної більшості замовників є довідка, видана органами Державної податкової служби України. Ця довідка має обмежений термін дії — 10 календарних днів від дня реєстрації такої довідки в контрольному органі. Зауважу, що інформація про суб’єктів господарювання, які мають податковий борг, знаходиться не в реєстрі, а на порталі ДФС (sfs.gov.ua), тобто документальне підтвердження відсутності заборгованості має вимагати замовник. Інші підтвердні документи не мають строку дії.

Отже, учасник повинен мати на увазі, що термін дії довідки про відсутність заборгованості зі сплати податків і зборів (обов’язкових платежів) становить 10 днів. У разі подання скарги щодо визначення переможця процедуру закупівлі призупиняють до прийняття відповідного рішення. Але термін дії довідки не призупиняється і не поновлюється.

Також необхідно пам’ятати, що переможець процедури закупівлі має завчасно подбати про вчасну наявність в електронній системі закупівель усіх необхідних документів, передбачених тендерною документацією замовника та Законом.

Докладніше щодо застосування статті 17 читайте на порталі RADNUK.COM.UA в статтях:

  1. Увага! Стаття 17 по-новому!
  2. Застосування вимог ст. 17 Закону України в новій редакції (для учасників та переможця в ТД) у разі проведення спрощеної закупівлі.
  3. Не вимагай того, що можеш побачити і сам!
  4. Підтверджуємо відсутність заборгованості зі сплати податків і зборів (обов’язкових платежів) після 19.04.2020.

Практика АМКУ

Публікації щодо результатів розгляду скарг органом оскарження (Антимонопольний комітет України), зокрема, новини практики оскарження, приклади, коментарі, особливості, судова практика з цього питання

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО