Щодо визнання прямого договору нікчемним за новою підставою зі статті 43 Закону про закупівлі

Ганна Довгая
854
23 Липня 2022
Щодо визнання прямого договору нікчемним за новою підставою зі статті 43 Закону про закупівлі
854
23 Липня 2022

Питання передплатника порталу.

  • Добрий день! В одній із ваших статей ішлося про те, що «закупівельна громада отримала нову підставу для визнання договору про закупівлю нікчемним — якщо назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником не відповідає товарам, роботам чи послугам, що фактично закуплені замовником». Ця норма стосується закупівель за прямими договорами?

Відповідь експерта.

  • Добрий день! Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) договір про закупівлю — господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі / спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару.

Вимоги до договору про закупівлю визначені в розділі VIII Закону. Зокрема, згідно з пунктом 5 частини 1 статті 43 Закону договір про закупівлю є нікчемним у разі, якщо назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником не відповідає товарам, роботам чи послугам, що фактично закуплені замовником.

Проте, виходячи зі змісту пункту 6 частини 1 статті 1 Закону, розділ VIII Закону (у т. ч. стаття 43 Закону) застосовується щодо господарського договору, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі / спрощеної закупівлі.

Враховуючи положення статті 3 Закону, прямий договір є договором, укладеним без використання електронної системи закупівель. Тобто такий договір не підпадає під визначення договору про закупівлю за пунктом 6 частини 1 статті 1 Закону. Відповідно, на нього не поширюється дія розділу VIII Закону, зокрема дія норми пункту 5 частини 1 статті 43 Закону. З різницею договорів у сфері публічних закупівель вам обов’язково допоможе розібратись електронна книга «Все, що необхідно знати про договори в публічних закупівлях».

Таким чином, прямий договір, укладений без використання електронної системи, не може вважатися нікчемним, якщо назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником не відповідає товарам, роботам чи послугам, що фактично закуплені замовником згідно з пунктом 5 частини 1 статті 43 Закону.

Пропонуємо вам також відеонавчання з публічних закупівель, які завжди будуть під рукою та допоможуть при вирішенні спірних закупівельних питань. Відеонавчання є актуальними та будуть корисними для закупівельників будь-якого рівня закупівельних знань: «Від закупівель за Постановою № 169 з урахуванням останніх змін до складання тендерної документації та проєкту договору про закупівлю».

Окремо для передплатників порталу RADNUK.COM.UA звертаємо увагу на зручні шпаргалки, які ви вже можете завантажити:

Планування закупівель

Публікації щодо особливостей планування надпорогових та допорогових закупівель