Чи вважається сплата членських внесків публічною закупівлею?

Наталія Шимко
1087
16 Червня 2021
Чи вважається сплата членських внесків публічною закупівлею?
1087
16 Червня 2021

У деяких замовників, які є членами різних добровільних неприбуткових об’єднань, за участь у яких вони сплачують членські внески, виникають питання: чи є така сплата закупівлею у розумінні Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон), як правильно проводити таку закупівлю та як відображати відповідну інформацію в електронній системі закупівель ProZorro?

Щоб розібратись у цих питаннях, насамперед слід звернутись до визначення поняття «публічна закупівля», яке наведено в пункті 25 частини 1 статті 1 Закону: публічна закупівля (далі — закупівля) — це придбання замовником товарів, робіт і послуг у порядку, встановленому Законом. Тобто здійснення закупівлі передбачає придбання, тобто набуття права власності на певні товари або на результати виконання робіт чи надання послуг або права користування ними.

При цьому таке придбання здійснюється замовниками на основі договору про закупівлю, який згідно з пунктом 6 частини 1 статті 1 Закону є господарським договором, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі / спрощеної закупівлі та передбачає платне постачання товарів, виконання робіт або надання послуг.

Що таке «членські внески»? За своєю природою членські внески — це регулярні обов’язкові платежі, що сплачуються членами добровільних неприбуткових об’єднань. Вони є власністю такого об’єднання та спрямовуються на забезпечення діяльності, вирішення статутних завдань і реалізацію його повноважень. При цьому члени добровільних неприбуткових об’єднань спільно беруть участь у такій діяльності. Тобто сплата членських внесків не тягне за собою надання об’єднанням конкретних послуг членам, що їх сплатили. Крім того, порядок їх сплати визначається не господарським договором, а статутом відповідного об’єднання або окремим положенням про членські внески.

Оскільки видатки замовника, пов’язані зі сплатою членських внесків, не передбачають придбання замовником товарів, робіт і послуг, та здійснюються не за договором про закупівлю, відповідно норми Закону та інших нормативно-правових актів, що регулюють сферу публічних закупівель, на здійснення таких видатків не розповсюджуються. Це означає, що сплата членських внесків:

  1. не є закупівлею в розумінні Закону;
  2. не потребує проведення спрощених закупівель або процедур закупівель;
  3. не передбачає необхідності відображення відповідної інформації в електронній системі закупівель ProZorro.

Бажаємо успіхів у здійсненні закупівель! Щодо інших випадків, коли Закон України «Про публічні закупівлі» не застосовується, читайте на порталі RADNUK.COM.UA статті:

Планування закупівель

Публікації щодо особливостей планування надпорогових та допорогових закупівель