Чи можна визначати предмет закупівлі за четвертою цифрою «0»?

Редакція
707
8 Липня 2021
Чи можна визначати предмет закупівлі за четвертою цифрою «0»?
707
8 Липня 2021

Ні! Показник четвертої цифри «0» при закупівлі товарів та послуг не може бути вибраний замовником з огляду на таке. Державний класифікатор базується на системі кодів, що мають ієрархічну структуру і складаються з дев’яти цифр. Код складається з 8 цифр.

Предмет закупівлі товарів і послуг визначається замовником згідно з пунктами 21 і 34 частини 1 статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) та Порядком визначення предмета закупівлі, затвердженим наказом Мінекономіки від 15.04.2020 № 708, за показником четвертої цифри Єдиного закупівельного словника.

Тобто предмет закупівлі послуг має визначатися за класом. На клас вказують перші чотири цифри. Натомість перші три цифри визначають групу. Аналогічну позицію займає й Мінекономіки у відповіді на запит 1657/2020.

Також у листі Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства від 03.09.2020 № 3304-04/53972-06 відзначено, зокрема, що цифра «0» розміщується 5-8 цифрами коду. У разі якщо цифра «0» стоїть четвертою цифрою у коді, то значущими є перші три цифри, які означають показник третьої цифри — групу, а не клас (Рис. 1).

Рис.1

Аналіз Рис. 1: у разі якщо замовник під час закупівлі палива вибере код ДК 021:2015 09100000-0, то четвертою цифрою в коді є цифра «0». У такому випадку клас у коді відсутній. Відповідно, замовником порушено правила визначення предмета закупівлі та, як наслідок, може бути накладено штраф у розмірі 1 700 гривень згідно зі статтею 164-14 КУпАП.

Як правильно? Наведемо приклад на Рис. 2.

Рис.2

Аналіз Рис. 2: замовником було правильно вибрано код за Державним класифікатором, оскільки предмет закупівлі товару визначено за четвертим знаком, інші знаки — нулі, що відповідає встановленим нормам.

Чи необхідно в електронній системі закупівель деталізувати за п’ятим – восьмим знаком предмет закупівель, що було визначено за четвертим знаком? З огляду на вимоги наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства від 11.06.2020 № 1082 «Про затвердження Порядку розміщення інформації про публічні закупівлі» — так, оскільки замовник зобов’язаний під час унесення інформації щодо предмета закупівлі в окремих електронних полях зазначати інформацію щодо назви товару чи послуги кожної номенклатурної позиції предмета закупівлі; коду товару чи послуги, визначеного згідно з Єдиним закупівельним словником, що найбільше відповідає назві номенклатурної позиції предмета закупівлі.

Замовник у такому випадку може, наприклад, у рядку «Номенклатурна позиція» зазначити номенклатурні позиції закупівліза відповідним кодом ДК 021:2015 від 5 до 8 знака.

Враховуючи все вищевикладене, не радимо вибирати четвертий знак «0». 

Не забудьте прочитати на порталі RADNUK.COM.UA ще один нюанс, котрий стосується Державного класифікатора, у статті «Код ДК 99999999-9. Fatal error».

Планування закупівель

Публікації щодо особливостей планування надпорогових та допорогових закупівель