Чи відхиляти учасника за відсутність інформації про кінцевого бенефіціарного власника у ЄДР?

Редакція
3416
19 Серпня 2020
СПЕЦВИПУСК
Чи відхиляти учасника за відсутність інформації про кінцевого бенефіціарного власника у ЄДР?
3416
19 Серпня 2020

Двадцять восьмого квітня 2020 року набрав чинності Закон України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» від 06.12.2019 № 361-IX (далі – Закон № 361-IX), яким суттєво змінюються вимоги й процедура розкриття інформації про кінцевих бенефіціарних власників юридичних осіб.

Згідно з пунктом 9 частини другої статті 9 Закону № 755-IV (у редакції Закону № 361-IX), в ЄДР повинна міститися така інформація про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи (у тому числі кінцевого бенефіціарного власника її засновника, якщо засновник – юридична особа):

 1. прізвище, ім’я, по батькові (за наявності);
 2. дата народження;
 3. країна громадянства;
 4. серія та номер паспорта громадянина України або паспортного документа іноземця;
 5. місце проживання;
 6. реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності);
 7. повне найменування та ідентифікаційний код (для резидента) засновника юридичної особи, в якому ця особа є кінцевим бенефіціарним власником;
 8. характер та міра (рівень, ступінь, частка) бенефіціарного володіння (вигоди, інтересу, впливу).

Пунктом 4 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 361-IХ передбачено, що юридичні особи, зареєстровані до набрання чинності цим Законом, подають державному реєстратору інформацію про кінцевого бенефіціарного власника в обсязі, визначеному цим Законом, та структуру власності протягом трьох місяців з дня набрання чинності нормативно-правовим актом, яким буде затверджена форма та зміст структури власності.

Станом на 07.08.2020 року нормативно-правовий акт, яким затверджена форма та зміст структури власності не набрав чинності, тому відповідно до розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 361-IХ юридичні особи, зареєстровані до набрання чинності цього Закону не мають подавати державному реєстратору інформацію про кінцевого бенефіціарного власника в обсязі, визначеному цим Законом, та структуру власності.

Тобто, подія з якою починається відлік тримісячного терміну для внесення інформації про кінцевого бенефіціарного власника в обсязі, визначеному Законом № 361-IХ, та структуру власності починається з дня набрання чинності нормативно-правового акту, яким буде затверджена форма та зміст структури власності. Проте, деякі державні реєстратори без набрання чинності вищезазначеного нормативно-правового акту, приймають інформації про кінцевого бенефіціарного власника в обсязі, визначеному Законом № 361-IХ, та структуру власності для внесення її до ЄДР.

Відповідно до пункту 9 частини другої статті 9 Закону про державну реєстрацію в Єдиному державному реєстрі містяться відомості саме про юридичну особу (крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб), у тому числі – інформація про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи.

Отже, інформацію про кінцевого бенефіціарного власника зазначають саме юридичні особи. Згідно Рішення від 29.07.2020 року № 14626, оголошення № UA-2020-05-07-005097-b, Уповноважений орган оскарження також розділяє дане твердження.

До того ж, Антимонопольний комітет України у Рішенні від 10.07.2020 року № 13435, оголошення № UA-2020-05-26-002622-b, зазначає, що у разі якщо кінцевим бенефіціарним власником (контролером) юридичної особи є саме юридична особа у ЄДР має бути зазначена відповідна інформація або причина її відсутності.

Враховуючи вищезазначене, можемо дійти висновку, що замовник не має права відхиляти тендерні пропозиції учасників у разі відсутності в ЄДР інформації про кінцевого бенефіціарного власника (контролера) якщо кінцевим бенефіціарним власником (контролером) юридичної особи є фізична(і) особа(и).

Детально про останні зміни щодо кінцевих бенефіціарних власників читайте на порталі RADNUK.COM.UA в статтях:

 1. «Розкриття інформації про кінцевих бенефіціарних власників по-новому»
 2. «ТОП 8 питань про кінцевого бенефіціарного власника»
 3. «Чи відхиляти учасника за відсутність інформації про кінцевого бенефіціарного власника у ЄДР?»
Конкурентні процедури

Публікації, що стосуються будь-яких питань придбання товарів, робіт та послуг за процедурами публічних закупівель