Чи обов’язковим є постачання товару між кожним підвищенням ціни на 10 відсотків?

Редакція
492
11 Червня 2015
Чи обов’язковим є постачання товару між кожним підвищенням ціни на 10 відсотків?
492
11 Червня 2015

У попередньому випуску журналу «Радник в сфері державних закупівель» [№ 5 (44) за травень 2015 року] на сторінках 29–32 ми друкували офіційне роз’яснення Мінекономрозвитку щодо зміни істотних умов договору про закупівлю.

Проте в ньому не надано вичерпної відповіді на запитання про те, чи обов’язково має відбуватися постачання товару між додатковими угодами про підвищення ціни за одиницю до 10 відсотків — на підставі пункту 2 частини 5 статті 40 Закону України «Про здійснення державних закупівель».

На практиці нерідко виникає ситуація, подібна описаній далі.

Замовник, за зверненням учасника, на підставі довідки від органів статистики або торгово-промислової палати про середній рівень цін на ринку просить внести зміни до договору, згідно з якими хоче  підвищити ціну за одиницю товару на 9,5 % . Проте внесених змін для можливості виконання договору недостатньо, тож учасник наступного дня, посилаюсь на новий документ з органів статистики або торгово-промислової палати, просить внести зміни до договору, згідно з якими хоче повторно підвищити ціну за одиницю товару на 9,5 % — унаслідок зменшення обсягу закупівлі. Тож виникає запитання: чи є такі дії правомірними за умови нездійснення поставок між підвищеннями ціни за одиницю товару? Із цим суперечливим питанням ми звернулися до Мінекономрозвитку. Повну відповідь читайте далі.

Витяг з роз’яснення № 3302-05/11342-07 від 07.04.2015
Згідно з пунктом 2 частини п'ятої статті 40 Закону істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами у повному обсязі, крім випадку зміни ціни за одиницю товару не більш як на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі.
При цьому виходячи зі змісту частини першої статті 653 Цивільного кодексу України у разі зміни договору зобов'язання сторін змінюються відповідно до змінених умов.
Таким чином, у залежності від коливання ціни товару на ринку сторони протягом дії договору про закупівлю декілька разів можуть вносити зміни в частині ціни за одиницю товару не більш як на 10 відсотків кожного разу з урахуванням попередніх змін, внесених до нього, сукупність яких може перевищувати 10 відсотків від ціни за одиницю товару, визначеної сторонами на момент укладання договору про закупівлю та за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної у договорі, та виконати свої зобов'язання відповідно до такого договору з урахуванням зазначених змін.
Водночас внесення таких змін до договору про закупівлю повинно бути обґрунтованим та документально підтвердженим. Ураховуючи викладене, при кожному внесенні змін до договору про закупівлю у вищезазначеному випадку шляхом укладання додаткової угоди до договору, сторони договору зобов'язані належним чином виконувати умови такого договору з урахуванням змінених його умов кожного разу.

Коментар від редакції:

Отже, Мінекономрозвитку радить кожного разу після внесення змін до договору про закупівлю виконувати його умови, тобто фактично рекомендує здійснювати постачання товару, що є предметом закупівлі.

Конкурентні процедури

Публікації, що стосуються будь-яких питань придбання товарів, робіт та послуг за процедурами публічних закупівель