Умови укладення одного договору про закупівлю у багатолотовій процедурі закупівлі

Тетяна Мішта
2036
25 Червня 2022
Умови укладення одного договору про закупівлю у багатолотовій процедурі закупівлі
2036
25 Червня 2022

Питання передплатника порталу RADNUK.COM.UA.

  • Чи може замовник укласти один договір про закупівлю у багатолотовій процедурі закупівлі, якщо учасник стає переможцем декількох або всіх лотів? Тобто чи може замовник укласти один договір про закупівлю з переможцем, об’єднавши лоти, застосувавши норму частини 15 статті 29 Закону?

Відповідь експерта. 

  • Щоб відповісти на це запитання, слід звернутись до чинної редакції Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон), який визначає правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об’єднаних територіальних громад, і згадати попередні його редакції.

До прийняття Закону в редакції від 19.09.2019 № 114 законодавчо передбачалась можливість визначення предмета закупівлі за окремими частинами (лотами) та наводилось визначення поняття лота. Однак тоді Закон не конкретизував певних можливостей для замовників у практичних ситуаціях, які виникали під час проведення закупівель.

Так, не врегульованою довгий час залишалась низка питань, як діяти замовникові, коли, наприклад, переможцем за багатьма лотами ставав один і той самий учасник, у частині укладання договору про закупівлю, або з’являлась потреба за відміненим лотом застосувати переговорну процедуру, або турбувало питання оскарження процедур закупівлі за лотом, тощо.

Зазначені законодавчі норми, яких потребували на практиці замовники, були закладені в чинну редакцію Закону. Наразі Закон містить чітке та однозначне регулювання питання можливості укладення одного договору про закупівлю за декількома або усіма лотами за умови, що в результаті закупівлі переможцем став один і той самий учасник (частина 15 статті 29 Закону).

Отже, згідно з пунктом 39 частини 1 статті 1 Закону частиною предмета закупівлі (лотом) є визначена замовником частина товарів, робіт чи послуг, на яку в межах єдиної процедури закупівлі / спрощеної закупівлі учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції / пропозиції або пропозиції на переговорах у разі застосування переговорної процедури закупівлі.

При цьому частиною 15 статті 29 розділу IV Закону, який регулює проведення відкритих торгів як основної процедури закупівлі (відповідно до статті 20 Закону), дозволяється укладати один договір про закупівлю з переможцем, об’єднавши лоти, у разі якщо учасник стає переможцем декількох або всіх лотів.

Замовникові слід пам’ятати: така можливість має бути завчасно передбачена в тендерній документації з огляду на вимоги статті 22 Закону.

Згідно зі статтею 22 Закону в тендерній документації зазначаються такі відомості, як проєкт договору про закупівлю з обов’язковим зазначенням порядку змін його умов; опис окремої частини або частин предмета закупівлі (лота), щодо яких можуть бути подані тендерні пропозиції, у разі якщо учасникам дозволяється подати тендерні пропозиції стосовно частини предмета закупівлі (лота), та вказано, що замовник може передбачити можливість укладення одного договору про закупівлю з одним і тим самим учасником у разі визначення його переможцем за кількома лотами.

Водночас, оскільки під час проведення переговорної процедури закупівлі переговори проводяться замовником самостійно, та з огляду на те, що розділ VII Закону не містить заборони укладати як один, так і декілька договорів про закупівлю за лотами за умови визначення одного і того самого переможця, сторони можуть укласти як окремі, так і один договір про закупівлю. Натомість замовнику доцільно передбачити та зазначити таку можливість у запрошенні взяти участь у переговорах (за потреби). 

Отже, замовник з урахуванням специфіки предмета закупівлі та особливостей договірних відносин, що виникатимуть у результаті такої багатолотової публічної закупівлі, самостійно визначає можливість укладення сторонами одного або декількох окремих договорів про закупівлю за лотами за умови, що переможцем став один і той самий суб’єкт. 

У разі потреби передплатники цього порталу мають нагоду завантажити протокол визначення учасника переможцем процедури закупівлі та прийняття рішення про намір укласти з ним договір чи, приміром, приклади вимог ТД за частиною 1 статті 17 Закону (для переможця).

 Також на порталі RADNUK.COM.UA читайте такі корисні статті:

Договір про закупівлю

Публікації про роль договору у закупівлях, зокрема, про особливості укладення, виконання, зміни, розірвання договору та ін.

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО