Податок на додану вартість — це непрямий податок, який входить у ціну товарів (робіт, послуг) та сплачується покупцем, але його облік та перерахування до державного бюджету здійснює продавець (податковий агент). ПДВ нараховується та сплачується відповідно до норм розділу 5 Податкового кодексу України, що в свою чергу визначає, хто є його платниками, а також об’єкти та ставки оподаткування.
За примірною методикою визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, затвердженою наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 18.02.2020 № 275, визначається можливість включення або невключення ПДВ в очікувану вартість або ж очікувану ціну за одиницю. Але цей вибір замовник робить самостійно з огляду на деякі обставини, зокрема визначення переваги співпраці з платником ПДВ чи відсутність такої переваги, а також чи обкладається предмет закупівлі ПДВ.
Тендерна пропозиція — пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник процедури закупівлі подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації. Пропозиція подається з урахуванням ПДВ чи без нього залежно від визначення очікуваної вартості предмета з чи без ПДВ та системи оподаткування учасника. Звичайно, в будь-якому випадку пропозиція учасника спрощеної системи оподаткування буде рахуватись без ПДВ. Але все ж таки визначення ПДВ в закупівлях завдає багато клопоту замовнику. Тому рекомендую опрацювати перелік корисних посилань на статті порталу RADNUK.COM.UA щодо питання використання ПДВ в публічних закупівлях.
- «Податки в публічних закупівлях: усе, що потрібно знати» та «Податок на додану вартість у складі (очікуваної) вартості предмета закупівлі: включати чи ні?», у яких наведено основні нюанси використання ПДВ в публічних закупівлях, у тому числі щодо включення чи невключення його в очікувану вартість.
- «Судова практика щодо (не) врахування ПДВ в публічних закупівлях», де автор опрацював рішення Верховного Суду щодо обставин розгляду пропозицій учасників платників або неплатників ПДВ.
- «Закупівля з ПДВ, а пропозиція надана без ПДВ. Чи відхиляти?», у якій проаналізовано позицію органу оскарження щодо питання розгляду учасника — платника єдиного податку під час участі в закупівлі, очікувана вартість якої з ПДВ.
- «П’ять варіантів внесення змін до договору про закупівлю через зміну ставки ПДВ», що стосується питання внесення змін до договору про закупівлі, зокрема за підпунктом 6 пункту 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178.
У рамках щотижневого опрацювання розміщених зразків документів за різними категоріями редакцією порталу опрацьовано категорію «Інші» розділу «Оборонні закупівлі». За результатом їх опрацювання встановлено актуальність таких зразків.