Будьмо уважні: з 14.07.2022 діє нова підстава для визнання договору про закупівлю нікчемним

Ганна Довгая
4456
14 Липня 2022
Будьмо уважні: з 14.07.2022 діє нова підстава для визнання договору про закупівлю нікчемним
4456
14 Липня 2022

У статті «Зміни до Закону про закупівлі, що набувають чинності з 14.07.2022: порівняльний аналіз» ми отримали порівняльну таблицю змін до профільного нормативно-правового акта закупівельників – Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон).

Серед чималих змін, що стосуються локалізації виробництва, змін також зазнала стаття 43 Закону, яка з 14.07.2022 має такий вигляд:

Рис. 1

Так, закупівельна громада отримала нову підставу для визнання договору про закупівлю нікчемним — якщо назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником не відповідає товарам, роботам чи послугам, що фактично закуплені замовником.

Що таке предмет закупівлі?

Згідно з пунктом 22 частини 1 статті 1 Закону предмет закупівлі — товари, роботи чи послуги, що закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі або в межах проведення спрощеної закупівлі, щодо яких учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції / пропозиції або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі). Предмет закупівлі визначається замовником у порядку, встановленому Уповноваженим органом, із застосуванням Єдиного закупівельного словника, затвердженого у встановленому законодавством порядку.

Детально та поетапно про те, як визначати предмет закупівлі, ми писали в статті «Усе, що потрібно знати про визначення предмета закупівлі: частина перша» та «Усе, що потрібно знати про визначення предмета закупівлі: частина друга», тому на цьому не будемо зупинятись.

Де зазначається назва предмета закупівлі?

Для того щоб наочно показати відповідь на це запитання, проведемо покрокову умовну процедуру закупівлі за допомогою скріншотів.

Крок 1. Після визначення потреби замовника уповноважена особа внесла зміни до річного плану закупівель та оприлюднила відповідні зміни. На цьому етапі назва предмета закупівлі зазначається в полі «Конкретна назва предмета закупівлі» (Рис. 2).

Рис. 2

Крок 2. Оскільки закупівля здійснюється відповідно до річного плану, то назву предмета закупівлі під час оголошення публічної закупівлі замовники переносять у поле «Узагальнена назва закупівлі» (Рис. 3).

Рис. 3

Уявімо, що замовник визначив назву предмета закупівлі як «Канцелярські товари та приладдя згідно з ДК 021:2015 код 30190000-7 Офісне устаткування та приладдя різне», то після зазначення такої інформації в річному плані та після оприлюднення оголошення назва предмета закупівлі на Prozorro матиме такий вигляд:

Рис. 4

А в автоматично сформованому оголошенні такий:

Рис. 5

Крок 3. У подальшому під час укладення договору про закупівлю замовнику слід у предметі договору про закупівлю відобразити аналогічну назву предмета закупівлі. Це може бути приблизно так:

«…

1.Предмет договору про закупівлю

1.1. У порядку та відповідно до умов цього договору про закупівлю Постачальник зобов’язується протягом строку дії договору про закупівлю передати у власність Покупцю „Канцелярські товари та приладдя згідно з ДК 021:2015 код 30190000-7 Офісне устаткування та приладдя різне“ в кількості та асортименті, що визначений Специфікацією (Додаток 1) до цього договору про закупівлю, а Покупець зобов’язується прийняти та оплатити такий товар.

…»

Таким чином, замовник збереже правильний ланцюг зазначення інформації про назву предмета закупівлі в електронній системі. Залишиться тільки постачальнику поставити відповідний предмет закупівлі на умовах укладеного сторонами договору про закупівлю.

Наостанок радимо ознайомитись із цікавим рішенням суду, що ми доступно описали в статті «Порушено порядок визначення предмета закупівлі: огляд судового рішення». Також у разі потреби можете завантажити приклад договору на закупівлю товару (універсальний) чи взагалі скористатись таблицею з орієнтовним переліком типових договорів, які використовують у сфері публічних закупівель.

Усім корисно буде також прочитати інтерв’ю з представником ДП «Прозорро» щодо внесення змін до Закону про закупівлі в частині застосування локалізації виробництва.

Договір про закупівлю

Публікації про роль договору у закупівлях, зокрема, про особливості укладення, виконання, зміни, розірвання договору та ін.

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО