Боротьба за договір про закупівлю

Ганна Довгая
1794
10 Січня 2021
Боротьба за договір про закупівлю
1794
10 Січня 2021
Рішення № 23577-р/пк-пз від 21.12.2020, оголошення № UA-2020-09-18-000666-c

Обставини справи

12.11.2020 замовник визнав скаржника переможцем торгів (протокол № 1001/20/159-р-2).

18.11.2020 скаржник надав через електронну систему закупівель усі необхідні документи, які вимагаються документацією для переможця торгів.

19.11.2020 скаржник отримав від замовника на свою електронну пошту договір для підписання, роздрукував у двох екземплярах, підписав їх та повернув поштою на адресу замовника.

Однак 01.12.2020 замовник прийняв рішення відхилити пропозицію скаржника (протокол розгляду тендерних пропозицій від 01.12.2020 № 1001/20/159-р-3).

Скаржник надав замовнику інформацію про відсутність заборгованості з податків та зборів у форматі, визначеному замовником, та довідку ДФС, що підтверджує відсутність заборгованості з податків та зборів, але у форматі іншому, ніж вимагав замовник.

Скаржник, посилаючись на пункт 5 статті 17 Закону, зазначає, що замовник не врахував, що він не має права вимагати документального підтвердження інформації, якщо така інформація:

  • оприлюднена у формі відкритих даних

або

  • є публічною інформацією, доступною в електронній системі закупівель.

Позиція Органу оскарження

Згідно з інформацією, розміщеною на вебпорталі Уповноваженого органу, переможцем процедури закупівлі визначено скаржника відповідно до протоколу розгляду тендерних пропозицій від 12.11.2020 № 1001/20/159-р-2. Повідомлення про намір укласти договір із скаржником оприлюднено на вебпорталі Уповноваженого органу 12.11.2020. Враховуючи викладене, кінцевий строк для надання переможцем документів, зазначених у додатку ІІІ документації, є 22.11.2020.

Згідно з інформацією, розміщеною на вебпорталі Уповноваженого органу, скаржником 18.11.2020 завантажено:

  • файл «вiдсутнiст__пiдстав_по_ст.17_шаблон.pdf», у якому міститься довідка про відсутність підстав відмови в участі ПП «І» у процедурі закупівлі відповідно до статті 17 Закону, у якій ПП «І» зазначає: ПП «І», як учасник процедури закупівлі, в особі генерального директора ОСОБА_1, даною довідкою повідомляє про наступне: учасник процедури закупівлі ПП «І» не має заборгованості із сплати податків і зборів (обов’язкових платежів) (пункт 13 частини 1 статті 17 Закону);
  • файл «2020-11-17-17-17-56_36584093_J1400305.XML» недоступний до перегляду.

Згідно з інформацією, розміщеною на вебпорталі Уповноваженого органу, на вебпорталі Уповноваженого органу 16.11.2020 оприлюднено файл «39f9fa10-b0cb-46f7-8e24-4acd06a30995.pdf», у якому міститься документ «Відповідь на запит щодо надання інформації про відсутність або наявність заборгованості (податкового боргу) із сплати податків, зборів, платежів, контроль за якими покладено на органи Державної фіскальної служби, в учасника процедури закупівлі», у якому зазначено, зокрема:

Відомості про адміністратора: ДП «ПРОЗОРРО»; який зареєстрований в ДПI у Шевченківському районі ГУ ДФС у м. Києві.
Учасник процедури закупівлі — ПП «І»
Результат обробки запиту — надано інформацію про відсутність / наявність заборгованості.
Позначка про відсутність / наявність заборгованості — відсутня заборгованість.Дата та час формування відповіді 16.11.2020 17:08:51.

Враховуючи інформацію, наведену в мотивувальній частині цього рішення, пропозиція скаржника була неправомірно відхилена замовником з підстав, наведених у протоколі від 01.12.2020 № 1001/20/159-р-3.

Коментар редакції

Чинна редакція Закону про закупівлі в разі наявності в учасника заборгованості зі сплати податків і зборів (обов’язкових платежів) зобов’язує замовника відхилити тендерну пропозицію такого учасника (пункт 13 частини 1 статті 17 Закону) лише за умови, що учасником не вжито заходів щодо розстрочення і відстрочення такої заборгованості згідно із законодавством. Тобто боржник бюджету, який розстрочив чи відстрочив сплату заборгованості з податків і зборів (обов’язкових платежів), бере участь у процедурі закупівель на загальних підставах.

Відповідно до частини 5 статті 17 Закону замовник не вимагає документального підтвердження публічної інформації, що:

  •  оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України «Про доступ до публічної інформації»;
  • міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним;
  •  є доступною в електронній системі закупівель.

Оскільки з 2019 року ЕСЗ було гармонізовано з інформаційними системами Державної фіскальної служби, функціонал ЕСЗ поповнився зручною опцією: щойно замовник формує повідомлення про намір укласти договір — ЕСЗ направляє запит податківцям, у відповідь на який протягом одного робочого дня приходить інформація про відсутність (наявність) заборгованості.

Робимо висновок: замовник не вимагає документального підтвердження пункту 13 частини 1 статті 17 Закону, а саме наявності / відсутності заборгованості із сплати податків і зборів (обов’язкових платежів), крім випадку, якщо такий учасник здійснив заходи щодо розстрочення і відстрочення такої заборгованості в порядку та на умовах, визначених законодавством країни реєстрації такого учасника. Отже, замовнику доцільно передбачити в тендерній документації наступне:

Приклад 1
 
«Переможець, стосовно якого в електронній системі закупівель буде сформована довідка (квитанція) про наявність заборгованості із сплати податків і зборів (обов’язкових платежів), має надати або документ про розстрочення (відстрочення) такої заборгованості відповідним органом, або нову, сформовану більш пізньою датою, довідку з податкової служби про відсутність податкової заборгованості.».

У свою чергу переможці процедур закупівель, які мають заборгованість зі сплати податків і зборів (обов’язкових платежів), мають надавати відповідні документи замовнику через ЕСЗ:

  • документ про розстрочення (відстрочення) такої заборгованості відповідним органом

або

  • нову, сформовану більш пізньою датою, довідку з податкової служби про відсутність податкової заборгованості.

Зверніть увагу, що довідка, видана податковою службою, має бути сформована більш пізньою датою, інакше замовник буде змушений відхилити таку пропозицію учасника. Також замовнику доцільно передбачити в тендерній документації наступне:

Приклад 2
 
«У випадку ненадання переможцем документів згідно з Додатком 1 (для переможця) або надання їх з порушенням терміну або вимог, передбачених тендерною документацією, або у випадку якщо щодо переможця наявні підстави для відмови передбачені статтею 17 Закону, переможець вважається таким, що не надав у спосіб, зазначений в тендерній документації, документи, що підтверджують відсутність підстав, установлених статтею 17 Закону.».

Статті до тематики:

Договір про закупівлю

Публікації про роль договору у закупівлях, зокрема, про особливості укладення, виконання, зміни, розірвання договору та ін.

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО