Зміна ціни в договорі внаслідок коливань на ринку газу: аргументи та приклади

Микола Павленко
7815
29 Грудня 2020
Зміна ціни в договорі внаслідок коливань на ринку газу: аргументи та приклади
7815
29 Грудня 2020

Специфікою природного газу як товару в ринковій економіці є те, що це біржовий товар. Враховуючи, що в Україні на законодавчому рівні функціонує ринок природного газу, то, відповідно, замовник купує газ як біржовий товар. Оскільки замовник споживає природний газ протягом року, а ціна на біржовий товар протягом року коливається динамічно, то в замовника, звісно, періодично виникають питання зміни ціни на природний газ.

Відповідно до частини 5 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) замовник може змінювати ціну за одиницю товару, зокрема на підставі наступних пунктів:

пункт 2 — збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку в разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, — не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії;

пункт 5 — погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг), у тому числі в разі коливання ціни товару на ринку;

пункт 7 — зміни індексу споживчих цін, встановленого згідно із законодавством органами державної статистики, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни. Розглянемо особливості застосування пунктів 2 та 7 детальніше.

Пункт 2 частини 5 статті 41 Закону

Судова практика останніх років незмінна та вказує, що в разі збільшення ціни на товар на підставі пункту 2 частини 5 статті 41 Закону постачальник повинен надати замовнику документальне підтвердження коливання ціни товару на ринку. Документальним підтвердженням вважаються довідки компетентних органів. Коло компетентних органів законодавчо не визначено, а тому замовники самостійно на підставі внутрішнього переконання вирішують, від яких органів приймати довідки. Найчастіше постачальники надають замовникам довідки регіональних ТПП. 

Не лише судами, а вже й моніторингом, сформовано певну практику допустимості та належності використання довідок ТПП як доказу коливання ціни товару на ринку. Варто зазначити: через недоречне та помилкове використання довідок ТПП як у постачальників, так і в замовників можуть виникнути певні труднощі.

Приміром, суд може не прийняти довідку ТПП як належний та допустимий доказ та, як наслідок, визнати укладену на підставі цієї довідки додаткову угоду недійсною та зобов’язати постачальника повернути замовнику переплату за недійсною додатковою угодою. Звісно, можна порадіти за повернення коштів у бюджет, але якщо додаткову угоду було визнано недійсною, то, відповідно, може виникнути питання притягнення службової (посадової), уповноваженої особи замовника до адміністративної відповідальності у зв’язку з внесенням змін до істотних умов договору про закупівлю у випадках, не передбачених Законом України «Про публічні закупівлі».

Навряд чи можна очікувати кардинальної зміни ситуації з довідками ТПП у 2021 році, а тому замовнику необхідно самостійно потурбуватися про можливу адміністративну відповідальність, яка може виникнути під час укладення додаткових угод про зміну ціни на природний газ.

Пункт 7 частини 5 статті 41 Закону

Перегляд закупівель природного газу в системі ProZorro показує, що для зміни ціни на природний газ у замовників не користується популярністю використання пункту 7 частини 5 статті 41 Закону. Хоча зміна ціни за цим пунктом не вимагає обов’язкової наявності документального підтвердження, але разом з тим для зміни ціни за цим пунктом у договорі про закупівлю обов’язково повинен бути передбачений порядок зміни ціни.

Часто складовою порядку зміни ціни використовують певну формулу. Приміром, у листі Мінекономіки № 3304-04/54265-06 від 11.12.2018 для зміни ціни на природний газ наведено приклад формули, яку можна використовувати в договорах про закупівлю (далі — формула Мінекономіки). Звісно, для зміни ціни за одиницю товару за пунктом 7 замовник не зобов’язаний використовувати саме формулу Мінекономіки та може визначити в договорі про закупівлю іншу формулу, яка буде базуватися, приміром, на біржових котируваннях.

Наприклад, ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» в закупівлі UA-2020-08-04-004249-c використовує формулу (наведено нижче), яка дещо схожа на формулу Мінекономіки. Розглянемо формулу оператора ГТС детальніше.

Ціна за 1000 куб. м газу, без урахування податку на додану вартість, для кожної газової доби передачі газу, наступної за першою газовою добою передачі газу, (Pd) визначається за формулою:
Pd = РCP x Kc / Kb + (NCG DA – NCG bas) x 10,6 x Kc,

де:
1)   NCG bas —  ціна природного газу, опублікована 29.07.2020  у Джерелі Котирувань (звіт Argus European Natural Gas) у Євро/МВт·год, яка розраховується як середньоарифметичне значення між цінами «Bid» та «Ask», які опубліковані під заголовком «Complete European Gas prices: NCG October»;
2)   NCG DA — ціна природного газу кожного календарного дня на дату її визначення за принципом день наперед у Євро/МВт·год:
—     якщо датою визначення ціни є день опублікування Джерела Котирувань, NCG DA розраховується як середньоарифметичне значення між цінами «Bid» та «Ask» для такого дня, які опубліковані під заголовком «Complete European Gas prices: NCG Day Ahead» у Джерелі Котирувань у день, що безпосередньо передує даті визначення ціни;
—      якщо дата визначення ціни не є днем публікування Джерела Котирувань, NCG DA розраховується як середньоарифметичне значення між цінами «Bid» та «Ask» для такого дня, які опубліковані під заголовком «Complete European Gas prices: NCG Weekend» у Джерелі Котирувань у день, що безпосередньо передує даті визначення ціни;
3)   Kb — офіційний курс гривні до євро, встановлений Національним банком України на  29.07.2020;
4)   10,6 — значення коефіцієнта КGCV;
5)   Kc — офіційний курс гривні до євро, встановлений Національним банком України на газову добу передачі газу.
При розрахунках ціна за 1000 куб. м газу (Pd) округлюється до другої цифри після коми (якщо наступна за другим знаком цифра є більшою або рівною 5 (п’яти), то ця друга цифра збільшується на 1 (одиницю); якщо наступна за другим знаком цифра є меншою або рівною 4 (чотирьом), то цифра другого знака, до якого виконується округлення, залишається без змін).
При розрахунках NCG DA, NCG bas їхні значення округлюються до третьої цифри після коми (якщо наступна за третім знаком цифра є більшою або рівною 5 (п’яти), то ця третя цифра збільшується на 1 (одиницю); якщо наступна за третім знаком цифра є меншою або рівною 4 (чотирьом), то цифра третього знака, до якого виконується округлення, залишається без змін).
Вартість газу за Договором (С) розраховується як сума вартості газу, переданого Продавцем Покупцю за кожну газову добу періоду передачі газу, за наступною формулою:
,

де:      

C  —  вартість газу за Договором;
d1  — перша газова доба передачі газу за Договором;

m  — остання газова доба передачі газу за Договором;

Pd — ціна газу за газову добу (d) передачі газу (для першої газової доби передачі газу Pd дорівнює РCP);

Vd — обсяг газу, переданого Продавцем Покупцю за газову добу (d).

Дана формула цікава використанням оператором показників інформаційного агентства Argus, про який згадується в пункті 7 частини 5 статті 41 Закону. Мінусом є платний доступ до показників Argus, про що потрібно пам’ятати замовникам.

Як бачимо, розрахунки складні, а формула Мінекономіки ще більш громіздка, тому не дивно, що формула не користується популярністю серед замовників. Але новації Закону, пов’язані з появою адміністративної відповідальності за внесення змін до істотних умов договору про закупівлю, та активізація моніторингу в напрямку перевірки додаткових угод про зміну ціни мотивують замовників переглянути ставлення до формули Мінекономіки та доцільність її використання в договорах про закупівлю на постачання природного газу.

Переваги використання формули Мінекономіки для зміни ціни на товар порівняно зі зміною ціни на товар на підставі пункту 2 частини 5 статті 41 Закону:

  1. При збільшенні ціни за одиницю товару за пунктом 2 частини 5 статті 41 Закону (збільшення до 10 %) зменшується кількість товару за договором про закупівлю, оскільки цим самим пунктом заборонено збільшувати загальну ціну договору про закупівлю. Водночас при збільшенні ціни за одиницю товару за пунктом 7 частини 5 статті 41 Закону кількість товару не змінюється, а загальна ціна договору про закупівлю збільшується (звісно, за умови наявності достатніх коштів у замовника).
  2. Замовник використовує формулу, запропоновану Уповноваженим органом з питань публічних закупівель. Якщо у вищенаведеному прикладі ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» використовує відмінну формулу, то, зважаючи на спеціальний статус даного замовника на ринку природного газу, останній може довести перевіряючим органам необхідність використання саме його формули. Решті замовників для уникнення непорозумінь з перевіряючими органами все-таки варто використовувати формулу Мінекономіки.
  3. Формула Мінекономіки не вимагає жодних довідок будь-яких компетентних та інших органів про коливання ціни на ринку.
  4. Довідки компетентних органів часто визнаються судами та моніторингом неналежним доказом коливання ціни на ринку. Враховуючи, що збільшення ціни за одиницю товару до 10 % вимагає пропорційного збільшення ціни товару на ринку, необхідно, щоб довідка ТПП містила інформацію про відсоток коливання середньоринкової ціни на ринку за період з дати останньої погодженої ціни на дату внесення змін. А от яку інформацію містять висновки експертів компетентних органів, замовники знають із власної практики.
  5. На сьогодні реалізовано автоматичний прорахунок зміни ціни за формулою Мінекономіки. Наприклад, на головній сторінці сайту системи ProZorro можна знайти посилання на автоматичний калькулятор розрахунку вартості природного газу.

Порядок зміни ціни на природний газ з використанням калькулятора вартості газу,  розробленого на підставі формули Мінекономіки

Збільшення ціниповинно здійснюватися відповідно до порядку, зазначеного в договорі про закупівлю, а тому ще під час підготовки проєкту договору про закупівлю замовнику самостійно варто визначитися з частотою зміни ціни на товар.

У формулі Мінекономіки згадується про використання середньоарифметичних даних за 20 біржових днів та можливість розрахунку коефіцієнта теплотворності за 20 попередніх днів до дня уточнення, тобто за 20 робочих днів, що фактично становить майже один календарний місяць.

Отже, для коректного використання формули Мінекономіки в договорі про закупівлю варто передбачати, що сторони переглядають ціну на природний газ не частіше ніж один раз на місяць, приміром, у договорі про закупівлю в розділі «Про визначення ціни природного газу та порядку розрахунків» може бути наступний пункт, наприклад:

«Оплата за одиницю товару (без урахування тарифу на транспортування / замовлення (бронювання) потужностей), поставленого в розрахунковому періоді, здійснюється за ціною, визначеною за допомогою калькулятора вартості газу (за посиланням на сайті електронної системи закупівель ProZorro). При цьому датою запланованого уточнення ціни угоди сторони домовилися вважати перший робочий день місяця, наступного за розрахунковим. Сторони домовилися, що ціна за одиницю товару, розрахована відповідно до цього пункту, є обов’язковою для Сторін з початку розрахункового періоду. Визначена на її основі вартість газу буде застосовуватися Сторонами при складанні актів приймання-передачі газу та розрахунках за газ згідно з умовами Договору.

Розрахунковим періодом є календарний місяць».

Як бачимо, у наведеному пункті договору згадується тариф на транспортування / замовлення (бронювання потужностей). Це пов’язано з тим, що природний газ закуповуємо разом з послугою транспортування, а  формула Мінекономіки не містить складової на послуги з постачання газу. У зв’язку з цим у договорі про закупівлю потрібно розмежувати ціну на газ як на товар та ціну на послугу з транспортування. Пункт про ціну договору можемо відобразити, наприклад, наступним чином.

Загальна ціна Договору визначається з урахуванням тарифу на транспортування / замовлення (бронювання) потужностей, податків та зборів, передбачених чинним законодавством України.
На дату укладення цього Договору загальна ціна Договору становить ________грн (__________), у тому числі ПДВ ____________грн (____________).
На дату укладення цього Договору загальна ціна за 1000 куб. м природного газу становить ____________ грн, у тому числі ПДВ _______________ грн (далі — загальна ціна за одиницю товару) та складається з:
— ціни за 1000 куб. м природного газу ____________ грн, у тому числі ПДВ _______________ грн (далі — ціна за одиницю товару / ціна природного газу за одиницю товару);
— тарифу на транспортування / замовлення (бронювання) потужностей ________* грн, у тому числі без ПДВ _____ грн.
*Під час укладення договору вказується тариф, діючий на момент укладення договору.

При зміні ціни на газ чи тарифу використовуємо алгоритм, аналогічний описаному у статті «Купуємо електричну енергію з двома послугами однією закупівлею».

Практична ситуація

Наприклад, договір про закупівлю на постачання природного газу укладено за результатами відкритих торгів 14.02.2020 за ціною 6 тис. грн за 1000 куб. м (ціна без урахування вартості послуг, пов’язаних з постачанням газу). У березні 2020-го перший робочий день припадає на 2 березня, а тому, відповідно до положень нашого договору про закупівлю, першу зміну ціни на природний газ розрахуємо станом на перший робочий день місяця, наступного за розрахунковим, тобто на 02.03.2020. Для розрахунку нової ціни скористаємося посиланням, розміщеним в електронній системі закупівель ProZorro.

Тиснем «Калькулятор вартості газу», потрапляємо на сайт Київської школи економіки, яка і розробила функціонал автоматичного розрахунку зміни на природний газ відповідно до формули Мінекономіки. Отже, скористаємося рекомендаціями електронної системи закупівель ProZorro та розрахуємо змінену ціну шляхом внесення даних на сайті Київської школи економіки.

Замовнику  необхідно внести дані в наступні електронні поля:

  1. Дата контракту або попереднього уточнення ціни (у нашому прикладі договір про закупівлю підписано 14 лютого, тому вказуємо цю дату).
  2. Поточна (попередня) ціна (грн за тис. куб. м) (сторонами в підписаному договорі про закупівлю визначено ціну в 6 000 грн за 1 000 куб. м).
  3. Дата запланованого уточнення ціни угоди (вказуємо перший робочий день березня 2020 року, а саме 02.03.2020).

Відповідно до розрахунків калькулятора вартості газу ціна за поставлений природний газ у лютому становить 6 070,73 грн за 1 тис. куб. м. Якщо в нашому прикладі замовник за неповний лютий місяць спожив 10 тис. куб. м природного газу, то постачальником повинно бути надано рахунок-фактуру на оплату спожитого в лютому газу на 60 707,30 грн (6 070,73 грн помножено на 10 тис. куб. м).

Приклади важливих умов договору про закупівлю газу

Для зменшення навантаження на замовника та з метою дотримання постачальником договірної дисципліни в договорі про закупівлю може бути зазначено, наприклад, наступне:

«Для оплати за поставлений газ постачальник повинен надати замовнику наступні документи (далі —розрахункові документи):

  1. Підписаний з боку постачальника проєкт додаткової угоди із зазначенням в ньому ціни природного газу, визначеної відповідно до умов цього договору.
  2. Акт приймання-передачі природного газу за розрахунковий період.
  3. Рахунок-фактуру.
  4. Скріншот екрана з результатом розрахунку ціни за допомогою калькулятора вартості газу.

Обов’язок з оплати за поставлений у розрахунковому періоді природний газ у споживача виникає лише після надання постачальником сформованих відповідно до умов цього договору  розрахункових документів, зазначених у попередньому абзаці».

Звісно, надані постачальником розрахунки перевіряються замовником, а тому договір про закупівлю додатково можна доповнити наступною фразою, наприклад:

«За кожне надання постачальником розрахункових документів, сформованих не у відповідності до умов цього договору, з останнього стягується штраф у розмірі 2 000* грн, який вираховується з оплати за поставлений природний газ у розрахунковому періоді».

*Розмір штрафу може бути іншим, залежно від суми договору.

Розглянемо приклад редакції положень договору про закупівлю щодо зміни ціни із використанням формули Мінекономіки. Оскільки зміна ціни за одиницю товару відбувається у зв’язку зі зміною біржових котирувань, то пункт 2 частини 5 статті 41 Закону про зміну ціни до 10 % у договорі про закупівлю не застосовуємо та не згадуємо.

Істотні умови цього Договору постачання природного газу не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, передбачених Договором та Законом України «Про публічні закупівлі»:
— зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків споживача;
— покращення якості предмета закупівлі за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в Договорі;
— продовження строку дії Договору та строку виконання зобов’язань щодо передачі товару в разі виникнення документально підтверджених об’єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат споживача, за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в Договорі;
— погодження зміни ціни в Договорі в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів), у тому числі в разі коливання ціни товару на ринку;
— зміни ціни в Договорі у зв’язку зі зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування — пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування;
зміни біржових котирувань, регульованих цін (тарифів), які застосовуються в Договорі. Зміна ціни на природний газ відбувається відповідно до формули, наведеної в листі Мінекономіки № 3304-04/54265-06 від 11.12.2018. Зміну ціни сторони розраховують самостійно або за допомогою калькулятора вартості газу за посиланням, розміщеним на сайті електронної системи закупівель ProZorro. Сторони вносять зміни до Договору в разі зміни НКРЕКП тарифу на замовлення потужностей;
— дія Договору може бути продовжена на строк, достатній для проведення процедури закупівлі на початку наступного року в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в початковому Договорі, укладеному в попередньому році, якщо видатки на досягнення цієї цілі затверджено в установленому порядку.

Як уже зазначалося, використання в договорі про закупівлю формули Мінекономіки передбачає щомісячний перерахунок ціни природного газу. Це не означає, що в місяцях, у яких замовник не використовував природний газ, обов’язково потрібно підписувати додаткову угоду на уточнення ціни. Але якщо замовник використовує природний газ лише для опалення, то ціну за природний газ, поставлений вперше після літнього періоду, приміром у жовтні, потрібно розраховувати з урахуванням коливань усіх попередніх місяців.

Дата контракту або попереднього уточнення ціниПоточна (попередня) ціна (грн за тис. куб. м)Дата запланованого уточнення ціни угоди (перший робочий день місяця)Ціна на перший робочий день місяця, наступного за розрахунковим  (грн за тис. куб. м)
14.02.20206 000,0002.03.20206 070,73
02.03.20206 070,7301.04.20206 554,88
01.04.20206 554,8804.05.2020*6 174,88
04.05.20206 174,8801.06.20205 898,24
01.06.20205 898,2401.07.20206 310,28
01.07.20206 310,2803.08.20206 634,52
03.08.20206 634,5201.09.20206 887,91
01.09.20206 887,9101.10.20206 884,93
01.10.20206 884,9302.11.20207 296,41

* 1 травня вихідний, перший робочий день місяця — 4 травня.

Отже, за природний газ у жовтні замовник повинен розрахуватися за ціною 7 296,46 грн за 1 000 куб. м.

Порада: за результатами здійснених розрахунків на калькуляторі вартості природного газу варто робити скріншоти та завантажувати їх разом із додатковими угодами на ProZorro.  Також у договорі про закупівлю варто зазначити наступний пункт:«ціна на природний газ перераховується кожного місяця незалежно від факту споживання природного газу». Дане положення необхідне, щоб змінена ціна на товар враховувала всі коливання на ринку, які мали місце з останньої дати уточненої ціни.

На користь використання формули Мінекономіки говорять також дані Української енергетичної біржі (у формулі Мінекономіки вплив даних цієї біржі становить 5 %), наведені в таблиці нижче, відповідно до яких можна стверджувати, що коливання цін, розраховані вище на підставі формули Мінекономіки, співвідносять з коливаннями цін на Українській енергетичній біржі.

Висновки

За наявності функціонала автоматичного розрахунку ціни на природний газ на підставі формули Мінекономіки розрахунок зміни ціни на природний газ у зв’язку зі зміною біржових котирувань на сьогодні є нескладним завданням і при цьому об’єктивно відображає коливання ринку. А ще  для замовника вагомою перевагою використання формули є те, що вона враховує як підвищення, так і зниження ціни на ринку природного газу.  

Група компаній Радник підготувала для вас оновлення! Тепер можна передплатити комплект журналів для бюджетних установ: «Радник в сфері державних закупівель» та «Радник у сфері бюджетної бухгалтерії» за посиланням. Разом дешевше!

Природний газ

Публікації, тематикою яких є особливості організації закупівель природного газу

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО