Учасник ретельно підготував тендерну пропозицію, розсудливо понизив ціну під час участі в аукціоні, тож врешті його визнано переможем процедури закупівлі. Що ж, договір про закупівлю вже майже у кишені, лишилося надати документи переможця та не прострочити терміни укладання договору про закупівлю.
На жаль, не завжди усе так безхмарно. Буває, що учасник за крок до довгоочікуваного контракту з державою допускається неприпустимої помилки. У даній публікації розглянемо, яким чином переможець процедури закупівлі повинен надати документи, передбачені частиною 6 статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон).
Відповідно до частини 6 статті 17 Закону переможець процедури закупівлі у строк, що не перевищує 10 днів з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, повинен надати замовнику документи шляхом оприлюднення їх в електронній системі закупівель, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 2, 3, 5, 6, 8, 12 і 13 частини 1 та частиною 2 цієї статті.
Отже, Законом чітко визначено, що документи згідно з частиною 6 статті 17 Закону мають надаватися переможцем процедури закупівлі виключно шляхом оприлюднення їх в електронній системі закупівель.Незважаючи на те, що чинна редакція Закону діє вже більше року, трапляється, що учасники помилково допускають, що документи, передбачені для переможця, можна надати замовнику особисто, та недобачають таке визначення Закону, як «… шляхом оприлюднення їх в електронній системі закупівель».
Звісно, так неправильно! На підтвердження цього наведемо рішення Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель (далі — Колегія) № 1838-р/пк-пз від 02.02.2021, оголошення № UA-2020-12-02-012314-b. У процедурі закупівлі взяли участь 4 учасники: 1) ТОВ «П»; 2) ТОВ «К»; 3) ТОВ «А»; 4) ТОВ «К-Е». Тендерні пропозиції ТОВ «П» та ТОВ «К» були відхилені замовником та визнано переможцем наступну найбільш економічно вигідну тендерну пропозицію ТОВ «А». ТОВ «К» (скаржник) не погодився з рішенням замовника про відхилення його тендерної пропозиції та звернувся до Колегії зі скаргою.
Позиція замовника
Тендерна пропозиція скаржника була відхилена через наступне: ТОВ «К» (скаржника) було визнано переможцем процедури закупівлі 24.03.2021, втім протягом 10 календарних днів з указаного моменту не надано через електронну систему закупівель документи, передбачені статтею 17 Закону. Вказане є підставою для відхилення тендерної пропозиції ТОВ «К»: переможець не надав документи, що підтверджують відсутність підстав, установлених статтею 17 Закону (пункт 3 частини 1 статті 31 Закону).
Позиція скаржника
Скаржник наручно передав представнику замовника (начальнику господарського відділу) всі документи на підтвердження відсутності підстав, визначених у статті 17 Закону, а саме: консолідовану (узагальнену) довідку про відсутність підстав, визначених у статті 17 Закону, довідку, видану Державною фіскальною службою про відсутність заборгованості, довідку з МВС.
Позиція Колегії
Відповідно до інформації, розміщеної на вебпорталі Уповноваженого органу, скаржник не надав документи, передбачені статтею 17 Закону та тендерною документацією, через електронну систему закупівель. Враховуючи викладене, тендерна пропозиція скаржника була правомірно відхилена замовником, наведені вище обставини свідчать про відсутність підстав для задоволення скарги. Колегія постановила відмовити ТОВ «К» у задоволенні скарги.
Як бачимо, відхилення замовником тендерної пропозиції ТОВ «К» є правомірним. Документи переможця повинні надаватися виключно через електронну систему закупівель та надання документів у інший спосіб не передбачено Законом. Шкода витрачених сил учасника, який належним чином підготував тендерну пропозицію, влучно встановив ціну тендерної пропозиції, уже був визнаний переможцем, але відхилений через неправильне надання документів переможця. Закликаємо всіх учасників не припускатися таких промахів.
Нехай зусилля та сумління робота допоможуть перемагати нам усім! Слідкуйте за оновленнями порталу RADNUK.COM.UA, у нас ще багато цікавого!
Статті за темою на порталі RADNUK.COM.UA:
- «Один субпідрядник у двох учасників: правильно чи ні?»
- «Стоп Фальсифікат»: правильно чи ні?»
- «Правильно чи ні: (не)достовірна інформація»
- «Замовник вимагає зразок товару: має право чи ні?»
- «Прив’язка замовника до одного виробника: правильно чи ні?»
- «Помилки переможця: суттєві або ні?»
- «ТОП-3: помилки при складанні скарг»
- «5 правил успішного оскарження»