Відсутність формулювання «кримінальне правопорушення» як підстава для відхилення

Ганна Довгая
1997
15 Березня 2021
Відсутність формулювання «кримінальне правопорушення» як підстава для відхилення
1997
15 Березня 2021
Рішення АМКУ № 2823-р/пк-пз від 16.02.2021, оголошення № UA-2020-12-03-013706-b

Що вимагалось у ТД?

Відповідно до пункту 3 розділу 3 тендерної документації учасник процедури закупівлі в електронній системі закупівель під час подання тендерної пропозиції підтверджує відсутність підстав, передбачених пунктами 5, 6, 12 і 13 частини 1 та частиною 2 статті 17 Закону, шляхом надання довідки в довільній формі. Спосіб документального підтвердження згідно із законодавством щодо відсутності підстав, передбачених пунктами 5, 6, 12 і 13 частини 1 та частиною 2 статті 17 Закону, визначається замовником для надання таких документів лише переможцем процедури закупівлі через електронну систему закупівель.

Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 17 Закону замовник приймає рішення про відмову учаснику в участі у процедурі закупівлі та зобов’язаний відхилити тендерну пропозицію учасника або відмовити в участі у переговорній процедурі закупівлі (крім випадків, зазначених у пунктах 2, 4, 5 частини 2 статті 40 цього Закону) у разі, зокрема, якщо службова (посадова) особа учасника процедури закупівлі, яка підписала тендерну пропозицію (або уповноважена на підписання договору в разі переговорної процедури закупівлі), була засуджена за кримінальне правопорушення, вчинене з корисливих мотивів (зокрема, пов’язане з хабарництвом, шахрайством та відмиванням коштів), судимість з якої не знято або не погашено у встановленому законом порядку.

Що надав переможець процедури закупівлі?

Скаржник зазначає, що у складі пропозиції переможця міститься довідка про відсутність підстав для відмови в участі у процедурі закупівлі, у якій зазначено: «службова (посадова) особа учасника процедури закупівлі директор ПП ”Л“, який підписав тендерну пропозицію (або уповноважена на підписання договору в разі переговорної процедури закупівлі), не був засуджений за злочин, вчинений з корисливих мотивів (зокрема, пов’язаний з хабарництвом, шахрайством та відмиванням коштів), та не є особою, судимість з якої не знято або не погашено у встановленому законом порядку.

Що вважає Орган оскарження (АМКУ)?

Відповідно до частини 1 статті 12 Кримінального кодексу України кримінальні правопорушення поділяються на кримінальні проступки і злочини.

Відповідно до статті 12 Кримінального кодексу України кримінальним проступком є передбачене цим Кодексом діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у вигляді штрафу в розмірі не більше трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або інше покарання, не пов’язане з позбавленням волі. Слід зазначити, що хабарництво, шахрайство та відмивання коштів не належать до проступків.

Враховуючи викладене, відсутні підстави для задоволення скарги в цій частині. Скаржнику відмовлено у задоволенні скарги.

Коментар редакції

Звертаємо увагу! Президент України Володимир Зеленський підписав Закон «Про внесення змін до статті 17 Закону України “Про публічні закупівлі” у зв’язку з прийняттям Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень”» № 954-ІХ (далі — Закон № 954-ІХ), який парламент ухвалив 03.11.2020.

Тому відповідно до пункту 2 частини 2 статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) починаючи з 22.11.2020 замовники мають зазначати в тому числі в тендерній документації:

  • підстави, встановлені статтею 17 Закону про публічні закупівлі, з урахуванням внесених змін до пунктів 5 та 6 частини 1 цієї статті;
  • інформацію про спосіб підтвердження відповідності учасників статті 17 Закону, з урахуванням внесених змін до пунктів 5 та 6 частини 1 цієї статті.

Більше — на порталі RADNUK.COM.UA у статті «Чергові зміни до Закону України “Про публічні закупівлі”».

Практика АМКУ

Публікації щодо результатів розгляду скарг органом оскарження (Антимонопольний комітет України), зокрема, новини практики оскарження, приклади, коментарі, особливості, судова практика з цього питання

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО