Визначаємо чинність гарантії

Микола Павленко
1601
19 Листопада 2019
Визначаємо чинність гарантії
1601
19 Листопада 2019

На основі Постанови Верховного Суду України від 11 вересня 2019 року в справі № 910/920/18.

Відповідно до статті 26 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) замовник має право вимагати від учасника-переможця внесення ним не пізніше дати укладення договору про закупівлю забезпечення виконання такого договору, якщо внесення такого забезпечення передбачено тендерною документацією. Інколи замовники встановлюють вимогу надання забезпечення виконання договору про закупівлю у вигляді банківської гарантії. Від змісту наданої банківської гарантії залежатиме можливість у майбутньому стягнути суму забезпечення, якщо учасник-переможець виконує умови договору про закупівлю недобросовісно. А тому саме в тендерній документації замовник повинен встановити належні вимоги до гарантії, щоб уникнути ситуації, яка описана нижче.

Позовні вимоги

Замовник звернувся до господарського суду з позовом до банка-гаранта про стягнення 859 990,00 грн за «Гарантією виконання». Касацією було підтримано рішення судів першої та апеляційної інстанцій та у позові відмовлено.

Обставини справи

Між банком-гарантом та учасником-переможцем укладено договір про надання гарантії, відповідно до умов якого договір регулює взаємовідносини сторін, їхні права та обов’язки щодо надання банком за розпорядженням принципала гарантії для забезпечення виконання зобов’язання принципала (учасника-переможця) перед бенефіціаром-замовником. Банком-гарантом на ім’я замовника видано гарантію виконання, відповідно до умов якої банк-гарант бере на себе безвідкличні зобов’язання виплатити позивачеві суму чи суми, що разом не перевищують 859 999,00 грн. У приписах гарантії виконання встановлено, що гарантія набирає чинності на умовах, установлених у договорі про надання гарантії.

Згідно з пунктом 2.1 договору про надання гарантії встановлено, що гарантія набирає чинності з дати розміщення учасником-переможцем грошового покриття в сумі цієї гарантії на рахунок покриття, відкритий у банку-гарантові.

Рішення суду першої інстанції та постанова апеляційного господарського суду мотивовані тим, що гарантія не набула чинності відповідно до пункту 2.1 договору про надання гарантії, оскільки учасник-переможець не розмістив на рахунок, відкритий банком-гарантом, грошове покриття в сумі 859 990,00 грн, що підтверджується випискою з особового рахунка.

Позиція касації

Статтею 561 Цивільного кодексу України встановлено, що гарантія є чинною від дня її видачі, якщо в ній не встановлено інше. Суд вважає, що місцевий та апеляційний господарський суди дійшли правомірного висновку про відсутність підстав для стягнення з банка-гаранта (відповідача) грошової суми відповідно до умов гарантії, оскільки дана гарантія не набрала чинності.

Висновки

  1. Замовникам необхідно уважно читати положення гарантії та все надруковане в ній найдрібнішим шрифтом.
  2. Замовникам доцільно встановлювати в тендерній документації вимоги до гарантії, які унеможливлюють виникнення ситуації, яка описана вище.
  3. У тендерній документації можна встановити вимогу про надання підтвердження від банка-гаранта про отримання ним від учасника (принципала) покриття за наданою банком-гарантом гарантією.
Судова практика закупівель

Публікації з прикладами та аналізом наявних судових рішень щодо різноманітних актуальних питань сфери публічних закупівель