Нюанси встановлення замовником строку дії для банківської гарантії та виконання такої вимоги учасником

Тетяна Колісник
2877
30 Серпня 2019
Нюанси встановлення замовником строку дії для банківської гарантії та виконання такої вимоги учасником
2877
30 Серпня 2019

Питання від читача

«Доброго дня! замовник торгів провів процедуру закупівлі відкритих торгів. Під час розгляду пропозицій встановлено, що учасники надали забезпечення тендерних пропозицій у формі електронної банківської гарантії (як вимагала тендерна документація) зі строком дії гарантії у 120 календарних днів. Згідно з вимогами тендерної документації, “строк дії забезпечення тендерної пропозиції учасника має відповідати строку дії тендерної пропозиції. Тендерні пропозиції вважаються дійсними протягом 90 днів з дня розкриття тендерних пропозицій”. Чи вважається дана розбіжність причиною для відхилення тендерних пропозицій?»

Відповідь експерта

— Добрий день! Положення про порядок здійснення банками операцій за гарантіями в національній та іноземних валютах затверджене Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 639 [у редакції Постанови Правління Національного банку України від 25.01.2018 № 5 (далі — Положення)].

Відповідно до пп. 8 п. 3 Положення гарантійний випадок — одержання банком-гарантом/банком-контргарантом вимоги бенефіціара, що становить належне представлення, протягом строку дії або до дати закінчення дії гарантії/контргарантії, що свідчить про порушення принципалом базових відносин.

З огляду на викладене, строк дії банківської гарантії, наданої учасником як забезпечення тендерної пропозиції, повинен забезпечувати можливість замовникові у строк, визначений у тендерній документації для строку дії забезпечення тендерної пропозиції, звернутися в банк, який видав банківську гарантію, з вимогою сплатити суму забезпечення тендерної пропозиції при настанні випадків, установлених Законом України «Про публічні закупівлі».

У наведеному випадкові наявне виконання вимоги тендерної документації учасником краще, аніж встановлено вимогами тендерної документації. При цьому варто пам’ятати, що виконання вимог тендерної документації «краще» або перевиконання вимог не завжди свідчать про виконання встановлених у тендерній документації вимог.

Водночас строк дії банківської гарантії у 120 днів дає можливість замовникові звернутися протягом 90 днів в банк, який видав банківську гарантію, з вимогою сплатити суму забезпечення тендерної пропозиції при настанні випадків, установлених Законом України «Про публічні закупівлі», що вказує на дотримання вимог тендерної документації. Зазначене також підтверджується відповідною позицією Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель (рішення від 18.10.2017 №7322-р/пк-пз).

Рішення АМКУ № 7322-р/пк-пз від 18.10.2017 Номер оголошення: UA-2017-09-04-000754-a

Предмет оскарження

Скаржник повідомляє, що відповідно до пункту 2 розділу «Інструкція з підготовки цінової пропозиції» тендерної документації за переговорною процедурою закупівлі для забезпечення потреб оборони (надалі — Документація), замовник встановив вимогу про надання забезпечення цінової пропозиції. Строк дії забезпечення цінової пропозиції повинен становити 120 днів з кінцевої дати подання цінових пропозицій. Відповідно до оголошення про закупівлю кінцевий строк подання тендерних пропозицій 15 вересня 2017 року.

На думку Скаржника, перебіг строку дії забезпечення пропозиції починається 16.09.2017, а завершується 13.01.2018. Всупереч даній вимозі Документації, ТОВ «ХХХ» подав забезпечення пропозиції, термін дії якого не відповідає вимогам документації та становить 123 дні.

Позиція органу оскарження

ТОВ «ХХХ» не порушило умови Документації в цій частині, у зв’язку з чим відсутні підстави для задоволення Скарги в цій частині.

Журнали

Публікації, що вийшли друком у паперовій версії журналу «Радник в сфері державних закупівель» (з посиланням на номер журналу)

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО