Як правильно вимагати документ, що посвідчує особу, уповноважену на підписання документів

Світлана Бовсунюк
10818
4 Травня 2017
Як правильно вимагати документ, що посвідчує особу, уповноважену на підписання документів
10818
4 Травня 2017

Питання вимоги тендерної документації замовника щодо надання паспорта для підтвердження особи представника учасника, уповноваженого на підпис документів пропозиції, неодноразово було розглянуто на сторінках журналу «Радник в сфері державних закупівель» [детальніше — у випуску журналу № 8 (35) за серпень 2014 року на стор. 28–29 та у випуску журналу № 10 (37) за жовтень 2014 року на стор. 17–19].

Якщо говорити про це в розумінні Закону України від 25.12.2015 № 922-VIII «Про публічні закупівлі» (далі Закон, Закон про публічні закупівлі), то, мабуть, усі ми вже знаємо, що стаття 3 даного нормативно-правового акта вказує на те, що одним з принципів здійснення публічних закупівель є принцип недискримінації учасників, якого замовники повинні дотримуватися. Але як же тоді правильно встановити вимогу до учасників про надання паспорта, аби не порушити Закон? Саме в цьому ми з вами й будемо розбиратися.

Відповідно до частини 3 статті 22 Закону документація може містити також іншу інформацію відповідно до законодавства (окрім переліченої в частині другій даної статті), яку замовник вважає за необхідне до неї включити. Однак, виходячи зі змісту частини 4 статті 22 Закону, тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.

Отже, перед вимаганням від учасників подання певних документів потрібно добре подумати і визначити свої вимоги таким чином, щоб повністю виключити дискримінацію в будь-якому вигляді.

Якими є документи, що посвідчують особу?

Паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-XII, бланки паспортів виготовляють у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, які затверджує Кабінет Міністрів України.

Законом України від 14.07.2016 № 1474-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус, спрямованих на лібералізацію Європейським Союзом візового режиму для України» забезпечено всі умови для видачі з 1 жовтня 2016 року нового ID-паспорта-картки всім громадянам, які досягли 14-річного віку. Внутрішні паспорти громадянина України старого зразка (у формі паперової книжки) більше видавати не будуть. А з 1 жовтня 2016 року в Україні запроваджено видачу паспортів у формі картки взагалі всімгромадянам. Зрозуміло, що запровадження нових паспортів — тривалий процес, який в Україні (за прикладом європейських держав) відбуватиметься природним шляхом. Але слід відзначити, що обов’язкової заміни старих паспортів (виданих у формі книжечки), як і встановлення граничних термінів дії раніше виданих документів, нормами чинного законодавства не передбачено. Документи, видані до того часу, коли цей Закон набув чинності, є чинними протягом строку, на який їх видано.

Разом із цим паспорт громадянина України є не єдиним документом, який посвідчує особу.Щоб з’ясувати, які ще документи посвідчують особу та підтверджують громадянство України, пропонуємо звернутися до Закону України від 20.11.2012 № 5492-VI «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус»у редакції від 01.01.2017. Стаття 13 цього Закону містить вичерпний перелік документів, що посвідчують особу, а саме:

  1. документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України:
    • паспорт громадянина України;
    • паспорт громадянина України для виїзду за кордон;
    • дипломатичний паспорт України;
    • службовий паспорт України;
    • посвідчення особи моряка;
    • посвідчення члена екіпажу;
    • посвідчення особи на повернення в Україну;
    • тимчасове посвідчення громадянина України;
  2. документи, що посвідчують особу та підтверджують її спеціальний статус:
    • посвідчення водія;
    • посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон;
    • посвідка на постійне проживання;
    • посвідка на тимчасове проживання;
    • картка мігранта;
    • посвідчення біженця;
    • проїзний документ біженця;
    • посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту;
    • проїзний документ особи, якій надано додатковий захист.

Тож паспорт громадянина України не є єдиним документом, що посвідчує особу. І зрозуміло, що якщо тендерна документація замовника міститиме чітку вимогу про надання лише паспорта для посвідчення особи представника учасника (уповноваженого на підписання документів пропозиції/договору), то таку вимогу однозначно буде визначено дискримінаційною.

Рекомендації щодо встановлення в тендерній документації вимоги стосовно надання паспорта

Як же замовникові, з огляду на все вищевикладене, правильно прописати вимогу стосовно надання паспорта в тендерній документації?

Беручи до уваги всі останні зміни до чинного законодавства України, надаємо замовникам рекомендації щодо формулювання вимоги про надання документів на посвідчення особи.З прикладом встановлення такої вимоги пропонуємо ознайомитися нижче.


Учасник у складі пропозиції надає скановану копію з оригіналу документа [у кольоровому вигляді сторінок паспорта уповноваженої (уповноважених) особи (осіб)] на підписання документів пропозиції та/або договору (а саме сторінки 1–6 та місце проживання) у випадку, якщо такий паспорт оформлено у вигляді книжечки. Або двосторонню копію паспорта громадянина України у випадку, якщо такий паспорт оформлено у формі картки, що містить безконтактний електронний носій, або копію іншого документа, передбаченого статтею 13 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20.11.2012 № 5492­VI (зі змінами).

Таким чином, ви виключите в змісті своєї тендерної документації наявність дискримінаційних вимог до учасників та уникнете оскарження в АМКУ.

На що потрібно звертати увагу учасникам публічних закупівель

Якщо тендерна документація містить вимогу про надання копії певного документа без конкретизації сторінок, то необхідно в складі своєї пропозиції подати копії всіх сторінок документа, тобто документ надаєте повністю (у тому числі обкладинку документа).

Якщо тендерна документація містить вимогу про надання копії певного документа, і при цьому конкретизує сторінки, які необхідно надати, то учасник повинен надати лише копії тих сторінок документа, що посвідчує особу, перелік яких міститься у змісті документації. Із цього приводу наводимо для вашого ознайомлення декілька рішень Антимонопольного комітету України.

Витяг з Рішення АМКУ № 158-р/пк-ск від 01.02.2016

Підпунктом 6.2 пункту 6 розділу III Документації визначений перелік документів, які підтверджують правомочність керівника, та які подаються учасником процедури закупівлі у складі його Пропозиції:

  • Рішення про призначення керівника (у формі копії або виписки/витягу з протоколу або іншого розпорядчого документа органу підприємства/організації до компетенції якого, згідно статутних документів, відноситься прийняття такого рішення);
  • Наказ про призначення керівника (копія);
  • Зразок підпису керівника (копії 1–6 сторінок паспорта);

Відповідно до копії протоколу засідання комітету з конкурсних торгів Замовника від 08.12.2015 № 15-122-вдх Пропозиція ПрАТ «ХХХ» була відхилена Замовником, зокрема з наступної підстави: «у складі пропозиції учасником надано копії 1–5 сторінок паспорта керівника, що є порушенням пп. 6 п. 2 розділу III «Підготовка пропозиції конкурсних торгів» документації конкурсних торгів, у відповідності до якого вимагалось надання 1–6 сторінок паспорта керівника підприємства».

У ході розгляду зазначеного питання Колегія встановила наступне.

Згідно з пунктом 6.2 пункту 6 розділу III Документації учасник Процедури закупівлі у складі своєї Пропозиції повинен надати, зокрема, зразок підпису керівника (копії 1–6 сторінок паспорта).

У складі копії Пропозиції ПрАТ «ХХХ» містяться копії сторінок паспорта особи 1 (яка згідно з документами, що містяться у складі копії Пропозиції Скаржника, є головою правління ПрАТ «ХХХ») за номерами: 1–5 та 10–13.

Копія шостої сторінки паспорта особи 1 у складі копії Пропозиції Скаржника відсутня.

Отже, Пропозиція ПрАТ «ХХХ» не відповідала наведеним вище вимогам Документації, у зв’язку з чим Пропозиція Скаржника була правомірно відхилена Замовником із зазначеної підстави.

Витяг з Рішення АМКУ № 1851-р/пк-ск від 23.08.2016 року

У пункті 1 розділу 3 Документації, зокрема, зазначено, що учасником процедури закупівлі надається копія паспорта уповноваженої (уповноважених) особи (осіб) на підписання документів пропозиції та/або договору або копія іншого документа, передбаченого статтею 13 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20.11.2012 № 5492-VI, зі змінами.

У складі копії пропозиції конкурсних торгів ТОВ «ХХХ» містяться копії сторінок паспорта особи 1, а саме: 1, 2, 3, 4, 5, 10, 11 сторінки.

У складі копії пропозиції конкурсних торгів ТОВ «YYY» містяться копії сторінок паспорта особи 2, а саме: 1, 2, 3, 4, 5, 10, 11 сторінки.

Разом із цим, у складі пропозиції у конкурсних торгів ТОВ «ХХХ» та ТОВ «YYY» відсутні копії усіх сторінок паспорта, що не відповідає умовам Документації в частині надання копії паспорта.

Як бачимо з наведених рішень АМКУ, невідповідність тендерної пропозиції умовам тендерної документації щодо виконання вимоги надання паспорта спричиняє відхилення такої пропозиції.

Конкурентні процедури

Публікації, що стосуються будь-яких питань придбання товарів, робіт та послуг за процедурами публічних закупівель

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО