Типові питання щодо закупівлі електричної енергії з урахуванням Особливостей

Катерина Плашенко
3565
27 Жовтня 2022
Типові питання щодо закупівлі електричної енергії з урахуванням Особливостей
3565
27 Жовтня 2022

Питання №1: чи можна провести запит ціни пропозиції згідно з Особливостями, не закривши діючий договір про закупівлю?

Ситуація. Наш постачальник надіслав лист про припинення постачання електричної енергії з 01.11.2022 — була процедура відкритих торгів. Чи правомірно зараз нам провести згідно з Постановою від 12.10.2022 № 1178 запит ціни пропозиції, не закривши діючий договір про закупівлю?

Відповідь. Якщо постачальник повідомляє про припинення поставки товару, логічно розірвати договір про закупівлю, при цьому керуючись підставами для розірвання, визначеними умовами договору про закупівлю та строками припинення поставки 01.11.2022.

Водночас ви вже паралельно можете прийняти рішення скористатися пунктом 10 постанови Уряду № 1178 від 12.10.2022 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі”, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» (далі — Особливості), яким передбачено здійснення замовниками (в тому числі ЦЗО) закупівлі товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких становить або перевищує 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких становить або перевищує 200 тис. гривень, робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 млн гривень, шляхом застосування відкритих торгів у порядку, визначеному цими особливостями, та / або шляхом використання електронного каталогу для закупівлі товару відповідно до порядку, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2020 № 822 «Про затвердження Порядку формування та використання електронного каталогу». Щоб скоріше почати закупівлю, можете скористатись уже розробленим прикладом протоколу про затвердження (змін до) РП (за Особливостями).

Тобто, закриваючи договір про закупівлю з постачальником, який припиняє постачання, ви маєте змогу паралельно скористатися Особливостями та провести процедуру відкритих торгів за особливостями або використати електронний каталог для закупівлі товару.

Читайте також «Відповіді на шість популярних запитань за Постановою про особливості від 12.10.2022 № 1178».

Питання № 2 щодо підтвердження відсутності конкуренції з технічних причин

Ситуація. У пункті 13 Особливостей зазначено, що придбання замовниками товарів може здійснюватися без застосування відкритих торгів та / або електронного каталогу у випадку укладення договору про закупівлю з постачальником універсальної послуги на постачання електричної енергії.

Чи означає це, що замовник, керуючись цим пунктом, просто укладає прямий договір на закупівлю електроенергії на умовах універсальної послуги, без документального підтвердження відсутності конкуренції з технічних причин? І чи є в цьому випадку необхідність якось доводити своє право на закупівлю універсальної послуги?

Відповідь. Вважаємо, що відсутність конкуренції з технічних причин має бути документально підтверджена замовником. Тому для уникнення непорозумінь з боку контролюючих органів радимо, наприклад, у протоколі про прийняття рішення про проведення закупівлі (як додаток до протоколу) зберегти відповідне документальне підтвердження.

Варто зауважити, що жоден державний орган в Україні не уповноважений видавати довідки / висновки / консультації і т. д. щодо відсутності на конкретному ринку конкуренції з технічних причин. При цьому наразі Зведений перелік природних монополій на сайті Антимонопольного комітету України щомісячно не оновлюється. У зв’язку з чим редакція порталу RADNUK.COM.UA звернулась з офіційним зверненням до АМКУ, утім станом на дату написання цієї статті відповіді не отримано.

Тож, замовник самостійно визначає перелік підтвердних документів. Залежно від обставин, специфіки предмета закупівлі це можуть бути: дослідження спеціалізованих організацій (експертних установ, торгово-промислових плат, громадських об’єднань тощо); витяги з ліцензійних / дозвільних реєстрів чи переліків, інших державних баз даних; довідки органів державної влади чи місцевого самоврядування; витяги з договорів самого замовника (наприклад, щодо припинення гарантії у разі звернення за техобслуговуванням до неавторизованого виконавця); матеріали переписки з потенційними контрагентами тощо.

Питання № 3 щодо ПОН

Ситуація. Добрий день. Підкажіть, будь ласка: 07.10.2022 замовника було переведено до ПОН. Договір «Укрінтеренерго» надішле в листопаді або грудні. Чи має право замовник укласти договір відповідно до Особливостей із застосуванням статті 631 ЦКУ?

Відповідь. Так, вважаємо, що можна, оскільки у вас єдиний можливий постачальник. Якщо вартість закупівлі становитиме до 100 тис. грн, ви можете скористатися пунктом 11 Особливостей та укласти договір про закупівлю без використання електронної системи закупівель, який не є договором про закупівлю у розумінні Закону та регулюється, зокрема, Цивільним та Господарським кодексами України.

Водночас у разі укладання договору про закупівлю (понад 100 тис. грн) за виключенням, визначеним у підпункті 5 пункту 13 Особливостей, а саме укладення договору про закупівлю з постачальником «останньої надії» або з постачальником універсальної послуги на постачання електричної енергії або природного газу, такий договір буде вважатися договором про закупівлю в розумінні Закону з урахуванням цих Особливостей, оскільки пунктом 17 Особливостей передбачено: «Договір про закупівлю за результатами проведеної закупівлі згідно з пунктами 10 і 13 цих особливостей укладається відповідно до Цивільного і Господарського кодексів України з урахуванням положень статті 41 Закону, крім частин третьої – п’ятої, сьомої та восьмої статті 41 Закону, та цих особливостей».

Читайте також:

«Відповіді на шість популярних запитань за Постановою про особливості від 12.10.2022 № 1178»;

«Чи можна закуповувати за Законом після 19.10.2022? Чи виключно за Особливостями?».

Редакцією порталу RADNUK.COM.UA розроблено нові зразки для проведення відкритих торгів з особливостями, які допоможуть вам у роботі: 

  1. Приклад Тендерної документації (за Особливостями)», 
  2. Приклад Додатка 1 до тендерної документації (кваліфікаційні критерії, вимоги статті 17 Закону та інші вимоги),
  3. Приклад Додатка 2 до тендерної документації (технічні вимоги до предмета закупівлі)
  4. Приклад Додатка 3 до тендерної документації (проєкт Договору)
  5. Приклад протоколу про затвердження (змін до) РП (за Особливостями), 
  6. Приклад протоколу про затвердження тендерної документації (за Особливостями),

Публікації, тематикою яких є особливості закупівель електричної енергії, можна знайти у розділі «Електрична енергія»:

Більше важливої інформації про закупівлі під час війни читайте на порталі RADNUK.COM.UA у розділі «Воєнний стан».

Воєнний стан

Публікації, що розкривають специфіку закупівель під час воєнного стану

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО