Уряд постановою № 1495 від 30.12.2022 (далі — Постанова № 1495) вніс зміни до особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі — Особливості). Постанова № 1495 набрала чинності 03.01.2023 (крім пунктів 2, 8, 10 і 12 змін, затверджених цією постановою, які набирають чинності через шість місяців з дня її опублікування).
Найважливішою зміною можна назвати те, що на вимогу пункту 35 Особливостей при проведенні відкритих торгів починаючи з 03.01.2023 електронні аукціони застосовуватися не будуть. Зазначені зміни набули чинності на початку року, проте в закупівельної спільноти й досі виникають питання.
Пропонуємо ознайомитися з матеріалом «Січневі зміни до Особливостей: детальний огляд Постанови № 1495».
Чому та на який період прибрали аукціони
У матеріалі з відео «Зміна порядку проведення аукціонів у Prozorro та планування закупівель: інтерв’ю з представником Мінекономіки» ми почули думку представника Міністерства економіки України щодо скасування аукціонів, дізналися, що це є вимушеним кроком, спричиненим постійною неконтрольованою загрозою блекаутів. Відміна аукціонів є тимчасовим явищем.
Пропонуємо розглянути зміни, внесені Постановою № 1495 в частині редакції пункту 35 Особливостей, у Таблиці.
Таблиця
Редакція Особливостей до 03.01.2023 | Редакція Особливостей з 03.01.2023 (включно) | Редакція Особливостей через шість місяців (з врахуванням пункту 2 Постанови № 1495, яким встановлено, що ця постанова набирає чинності з дня її опублікування, крім пунктів 2, 8, 10 і 12 змін, затверджених цією постановою, які набирають чинності через шість місяців з дня її опублікування) |
35. Для проведення відкритих торгів із застосуванням електронного аукціону повинно бути подано не менше двох тендерних пропозицій. Електронний аукціон проводиться електронною системою закупівель відповідно до статті 30 Закону. | 35. Відкриті торги проводяться без застосування електронного аукціону. | 35. Для проведення відкритих торгів із застосуванням електронного аукціону повинно бути подано не менше двох тендерних пропозицій. Електронний аукціон проводиться електронною системою закупівель відповідно до статті 30 Закону. |
Виходячи з того, що пункт 8 Постанови № 1495 набирає чинності через шість місяців з дня її опублікування, застосування аукціонів може відновитися вже через шість місяців, та в разі якщо ситуація в країні стабілізується раніше, повернутися до аукціонів зможемо скоріше.
Чому відкриті торги, які оголошені після 03.01, відображаються з аукціонами?
Дійсно, відкриті торги наразі проводяться без застосування електронного аукціону, проте інформація про дату, час початку аукціону та крок пониження ціни в оголошенні зазначається.
На рисунку як приклад наведений витяг з оголошення про проведення відкритих торгів UA-2023-02-02-012475-a, яке було оприлюднене 02.02.2023:
Як бачимо, в оголошенні визначена дата та час початку аукціону — 10.02.2023 о 14:37, також встановлено розмір мінімального кроку пониження ціни — 4 000,00 грн та розмір мінімального кроку пониження ціни у відсотках — 1 %.
ДП «Прозорро» у роз’ясненні щодо скасування аукціонів на час дії воєнного стану зазначає таке: «…Дата аукціону відображається на порталі через те, що проведення аукціонів відміняється тільки на певний період, і тому ми не прибирали інформацію про аукціони звідусіль…».
Варто зауважити, що, відповідно до пункту 26 Особливостей з врахуванням змін від 03.01.2023, оголошення про проведення відкритих торгів повинно містити інформацію, визначену частиною 2 статті 21 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон). При цьому в пункті 11 частини 2 статті 21 Закону є вимога вказувати розмір мінімального кроку пониження ціни під час електронного аукціону в межах від 0,5 відсотка до 3 відсотків очікуваної вартості закупівлі або в грошових одиницях. Тобто зазначення розміру мінімального кроку пониження ціни під час електронного аукціону в оголошенні про проведення відкритих торгів не порушує норм законодавства.
Як варіант можемо запропонувати в оголошенні про проведення відкритих торгів вказувати примітку (що крок аукціону зазначається на вимогу пункту 11 частини 2 статті 21 Закону, але з 03.01.2023, згідно з пунктом 35 Особливостей, відкриті торги проводяться без застосування електронного аукціону).
Пропонуємо ознайомитися зі статтею «ДАСУ перевіряє умови ТД на відсутність інформації про аукціони», у якій ми зазначали, що в разі, якщо Державна аудиторська служба кваліфікує зазначення замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів розміру мінімального кроку пониження ціни під час електронного аукціону як порушення, рекомендуємо оскаржувати такий висновок до того часу, доки законодавство не буде приведено до норми та/або функціонал електронних майданчиків не буде приведений у відповідність.
Аукціони тимчасово відмінені: як замовнику відкоригувати умови тендерної документації?
У разі наявності в умовах тендерної документації інформації про проведення аукціону такі дані необхідно вилучити та привести тендерну документацію у відповідність до чинної редакції Особливостей.
Звертаємо також увагу замовників, що пункт 18 Особливостей змін не зазнав та цим пунктом передбачено, що умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами електронного аукціону переможця процедури закупівлі, крім випадків:
- визначення грошового еквівалента зобов’язання в іноземній валюті;
- перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі;
- перерахунку ціни та обсягів товарів за результатами електронного аукціону в бік зменшення за умови необхідності приведення обсягів товарів до кратності упаковки.
Враховуючи тимчасове скасування аукціонів, даний пункт фактично не може бути застосований. Слід зазначити, що норми Закону та Особливостей не містять обов’язкових вимог щодо зазначення інформації по пункту 18 Особливостей у тендерній документації, тому замовник самостійно приймає рішення про зазначення / незазначення умов пункту 18 в умовах тендерної документації.
Група компаній «Радник» вже оновила приклади тендерних документацій з урахуванням змін від 03.01.2023, у вас є можливість скористатися зразками, аби не припуститися помилок:
Приклад Тендерної документації (за Особливостями)
Приклад Тендерної документації (електрична енергія з особливостями)
Приклад Тендерної документації (природний газ) з урахуванням Особливостей
Приклад Тендерної документації (товар) з урахуванням Особливостей
Наостанок хочемо нагадати, що триває обговорення змін у законодавстві у сфері публічних закупівель.
Так, у новині «Обговорення можливих змін до Постанови № 1178 (Особливостей)» ми повідомляли, що в загальнодоступній групі «Спільнота реформаторів системи публічних закупівель України» у фейсбуці в.о. генерального директора ДП «Прозорро» запропонувала обговорити проєкт нормативно-правового акта, а саме зміни до постанови Уряду № 1178.
Представник ДП «Прозорро» повідомила, що Міністерство економіки України як уповноважений орган готує зміни до постанови Уряду № 1178. Закупівельній спільноті пропонується висловити свої думки щодо запланованих змін. Ознайомитись із запропонованими змінами можна за посиланням. Пропонуємо долучитися до зазначеного обговорення та внести свої пропозиції.
Висновки
- Відміна аукціонів є тимчасовим явищем. Виходячи з того, що пункт 8 Постанови № 1495 набирає чинності через шість місяців з дня її опублікування, застосування аукціонів відновиться вже через шість місяців, та якщо ситуація в країні стабілізується раніше, повернутися до аукціонів зможемо скоріше.
- В оголошенні про проведення відкритих торгів зазначається розмір мінімального кроку пониження ціни відповідно до пункту 26 Особливостей.
- В умовах тендерної документації інформацію про проведення аукціону необхідно вилучити та привести тендерну документацію у відповідність до чинної редакції Особливостей. Радимо скористатися зразками тендерних документацій від «Радника» з урахуванням змін від 03.01.2023.
- Закликаємо закупівельну спільноту висловити свої думки щодо запланованих змін до Особливостей. Ознайомитись із запропонованими змінами можна за посиланням.
Щоб ознайомитись із корисними інфографіками (короткі поради / підказки щодо коду за Єдиним закупівельним словником), просто натискаємо на банер на головній сторінці порталу:
Більше важливої інформації про закупівлі під час війни читайте на порталі RADNUK.COM.UA у розділі «Воєнний стан».