Питання передплатника порталу:
Які строки для публікації звіту про виконання договору про закупівлю?
Відповідь експерта
Вітаю! Пунктом 17 Особливостей, які були затверджені постановою Уряду № 1178 від 12.10.2022 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі”, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» (далі — Особливості), встановлено, що договір про закупівлю за результатами проведеної закупівлі згідно з пунктами 10 і 13 цих особливостей укладається відповідно до Цивільного і Господарського кодексів України з урахуванням положень статті 41 Закону, крім частин третьої – п’ятої, сьомої та восьмої статті 41 Закону, та цих особливостей. Стаття 41 Закону врегульовує, зокрема, основні вимоги до договору про закупівлю.
Так, положення частини 9 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон), яка застосовується в Особливостях, передбачає, що в разі закінчення строку дії договору про закупівлю, виконання договору про закупівлю або його розірвання замовник обов’язково оприлюднює звіт про виконання договору про закупівлю. При цьому у статті 42 Закону визначено, яку інформацію повинен містити звіт про виконання договору про закупівлю.
Щодо строків оприлюднення звіту про виконання договору про закупівлю, то відповідно до пункту 12 частини 1 статті 10 Закону замовник оприлюднює звіт про виконання договору про закупівлю протягом 20 робочих днів з дня закінчення строку дії договору про закупівлю або його виконання сторонами, або його розірвання. Таким чином, важливо не пропустити кінцевий строк для звітування, адже замовник повинен прозвітувати про виконання договорів про закупівлю саме протягом 20 робочих днів.
У матеріалі «Не пропустіть! 27.01.2023 — дедлайн по звітуванню виконання договорів про закупівлю» ми звертали увагу, що якщо строк дії договору про закупівлю — 31.12.2022 та всі зобов’язання за таким договором про закупівлю виконані, то опублікувати звіт про виконання договору про закупівлю замовникам необхідно до 00 год 00 хв 27.01.2023. Так, публікація звіту про виконання в 00 год 01 хв 28.01.2023 буде порушенням.
При цьому зверніть увагу, що в разі, якщо предмет закупівлі «локалізований», разом із звітом публікуємо фактичну калькуляцію собівартості товару.
Щодо звітування кожному замовнику доречно ознайомитися з матеріалом «Швидкий помічник у звітуванні з початком 2023 року».
Питання передплатника порталу:
Добрий день, підкажіть, будь ласка, чи потрібно додатково вказувати інформацію про країну виробника товару при звітуванні про виконання договору про закупівлю?
Відповідь експерта
Вітаю! Пунктом 13 частини першої статті 42 Закону передбачено, що звіт про виконання договору про закупівлю повинен, зокрема, містити інформацію про країну походження товару щодо кожної номенклатурної позиції предмета закупівлі — у разі закупівлі товару.
У пункті 2 Постанови № 1178, зокрема, установлено, що закупівлі товарів, робіт і послуг, що розпочаті до набрання чинності цією постановою, завершуються в порядку, що діяв до набрання чинності цією постановою.
При цьому пунктом 4 Особливостей передбачено, що під час оприлюднення в електронній системі закупівель звіту про виконання договору про закупівлю відповідно до Закону інформація, передбачена пунктом 13 частини першої статті 42 Закону (прим.ред: країна походження товару щодо кожної номенклатурної позиції предмета закупівлі — у разі закупівлі товару), замовником не зазначається.
Щоб не порушувати приписи чинного законодавства, замовнику, який провів закупівлю за Законом до 19.10.2022, доцільно додавати до звіту про виконання договору про закупівлю окремий документ / інформацію / дані щодо країни походження товару (наприклад, додатково завантажити сканований чи вордівський звіт про виконання договору про закупівлю, де буде зазначена потрібна інформація про країну походження) щодо кожної номенклатурної позиції предмета закупівлі — у разі закупівлі товару.
Більше — у статті «Щодо надання інформації про країну походження товару щодо кожної номенклатурної позиції в закупівлях до 19.10.2022».
Питання передплатника порталу:
Вітаю! Договір про закупівлю укладено 25.01.2023, строк дії договору до 31.12.2023, але умови застосовуються з 01.01.2023 відповідно до статті 631 ЦКУ (тобто послуги надаються з 01.01.2023, а договір діє з моменту підписання — з 25.01.2023). Як правильно зазначити у звіті про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи, в пункті «строк виконання договору» — з 01.01.2023 по 31.12.2023 або з 25.01.2023 по 31.12.2023?
Відповідь експерта
Вітаю! Коли замовник здійснює закупівлю без застосування відкритих торгів та / або електронного каталогу, керуючись винятками, визначеними підпунктами 5, 7, 8 пункту 13 Особливостей, сторони можуть встановити в договорі про закупівлю, що його умови застосовуватимуться до відносин між ними, які фактично виникли до його укладення, та застосувати норми частини 3 статті 631 ЦКУ. Зазначене підтверджується консультацією Мінекономіки на запит 1089/2022.
Водночас щодо застосування частини 3 статті 631 ЦКУ за інших підстав, що передбачені пунктом 13 Особливостей, то слід зважати на можливі ризики (наприклад, в частині відповідальності) та наявну аргументацію та / або документальне підтвердження замовника, у якого виникла така необхідність. У будь-якому разі замовник самостійно приймає рішення щодо можливості виникнення правовідносин у результаті застосування частини 3 статті 631 ЦКУ при укладенні договорів про закупівлю, керуючись Особливостями, принципами здійснення публічних закупівель та нормами законодавства в цілому.
Якщо ви вирішили застосувати відповідну норму, то строк виконання договору починається саме зі строку, встановленого на підставі положення частини 3 статті 631 ЦКУ.
Рекомендуємо ознайомитись зі статтею «Стаття 631 ЦКУ в закупівлях за Особливостями».
Нагадаємо, згідно зі статтею 16414 КУпАП неоприлюднення або порушення строків оприлюднення інформації про закупівлі тягне за собою накладення штрафу на службових (посадових), уповноважених осіб замовника в розмірі 1 700 грн. За ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано цьому адміністративному стягненню, — 3 400 грн.
Зверніть увагу, що на порталі RADNUK.COM.UA є розділ «Договори та додаткові угоди», де ви, зокрема, можете скачати приклад договору про закупівлю товару з урахуванням особливостей (універсальний).
На порталі RADNUK.COM.UA всі публікації, що розкривають специфіку закупівель під час воєнного стану, зібрані в розділі «Воєнний стан». Дивіться, як його знайти: