Спрощена закупівля за Постановою № 169: збільшуємо вартість договору і об’єм після його укладення

Ганна Довгая
5318
20 Липня 2022
Спрощена закупівля за Постановою № 169: збільшуємо вартість договору і об’єм після його укладення
5318
20 Липня 2022

Питання передплатника порталу.

  • Проведено спрощену закупівлю за Постановою № 169 і укладено договір на час дії воєнного стану, а саме до 23.08.2022. Питання: якщо воєнний стан буде продовжено, чи можемо продовжити дію вже укладеного договору, відповідно, збільшивши об’єм закупівлі і суму договору (беручи до уваги, що на договір не розповсюджується дія статті 41 Закону), чи доведеться проводити нову спрощену? Дякую.

Відповідь експерта.

Але необхідно звертати увагу на зміст договору, що було зафіксовано підписами сторін у частині умов та порядку внесення змін до такого договору. Якщо це не суперечитиме умовам укладеного договору, ви можете укласти додаткову угоду з усіма необхідними змінами або декілька додаткових угод відповідно. До речі, редакцією цього порталу вже розроблено приклад додаткової угоди про збільшення обсягу та продовження строку дії договору у зв’язку з продовженням воєнного стану, який ви завжди зможете завантажити з розділу «Зразки документів».

До вищезазначеного важливий нюанс: якщо умовами вашого договору (або змінами до договору) передбачено не тільки продовження строку дії договору, але й виконання зобов’язань, то таку інформацію слід відобразити в затвердженому замовником переліку з обсягами товарів, робіт та послуг. Наприклад, шляхом видання наказу про внесення змін до переліку та обсягів закупівель товарів, робіт і послуг

Аналогічної думки дотримується, зокрема, й Мінекономіки у відповіді на запит 735/2022, де було констатовано: договірні відносини, що виникають при укладенні та виконанні договору, який не є договором про закупівлю у розумінні Закону, не є предметом регулювання Закону (прим. автора.: а тому й частина 5 статті 41 Закону не розповсюджується) та регулюється, зокрема, Цивільним та Господарським кодексами України. При укладенні господарського договору предмет, ціна та строк дії договору погоджуються сторонами договору. Підстави та порядок зміни договору визначені статтею 651 Цивільного кодексу України та статтею 188 Господарського кодексу України.

Замовник в умовах воєнного стану, керуючись Постановою № 169, може укласти договір, строк дії якого та / або строк виконання зобов’язань за яким перевищує строк дії режиму воєнного стану, визначений відповідним Указом Президента України, що затверджений в установленому порядку законом, на момент укладення такого договору, однак із дотриманням ключового принципу, сформульованого у статті  «Нюанси укладення договорів без використання ЕСЗ у період воєнного стану», а саме: за правилами Постанови № 169 замовник має задовольняти лише поточну короткострокову потребу, а отже і поставка для задоволення негайної потреби у період воєнного стану має відбуватися негайно у період воєнного стану. Виконаннязобов’язань за договором з боку постачальника / виконавця / підрядника має розпочатись невідкладно!

Замість висновків повторимось: у разі якщо замовник має намір вписати строк дії договору «до 31.12.2022», то замовнику варто у тлі договору передбачити чіткі строки виконання зобов’язань за договором — саме в межах періоду воєнного стану.

Приклад

«Цей договір набирає чинності з дати його підписання сторонами і діє по 31.12.2022, однак строк поставки товару / виконання робіт / надання послуг здійснюється згідно з умовами цього договору, але не довше ніж до припинення / скасування в Україні правового режиму воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 „Про введення воєнного стану в Україні“ (зі змінами), затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX».

Більше прикладів — у статті «Варіанти того, як прописати умови про строк виконання зобов’язань та термін дії договору, укладеного за Постановою № 169».

Розібратися в нюансах закупівель під час воєнного стану вам допоможе «Онлайн-марафон для закупівельника: від початківця до експерта з публічних закупівель».Марафон для вас розроблений фахівцями Академії Радник разом з практиками в закупівлях, які розуміють, що вам потрібно. Чекаємо вас з 08.08-17.08.2022.

Залишилися запитання? Зателефонуйте нам за номером: (044) 451-85-71. Наші менеджери з радістю допоможуть вам у вирішенні будь-яких питань стосовно навчання. Більше важливої інформації про закупівлі під час війни  читайте на порталі RADNUK.COM.UA у розділі  «Воєнний стан».

Воєнний стан

Публікації, що розкривають специфіку закупівель під час воєнного стану

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО