Питання передплатника порталу
- Добрий день! У мене два питання. Перше: було оголошено спрощену закупівлю. В аукціоні переміг учасник, який є особою, до якої застосовано санкції у вигляді заборони на здійснення в неї публічних закупівель згідно із Законом України «Про санкції». Чи має право замовник укладати договір з таким учасником, якщо оголошення не передбачало відхилення з цієї підстави? Чи краще відмінити закупівлю?
Друге: прошу пояснити, будь ласка, чи мають право у спрощеній закупівлі брати участь пов’язані особи? Дякую.
Відповідь експерта
- Вітаю! Щодо першого питання: якщо учасник-переможець є особою, до якої застосовано санкції у вигляді заборони на здійснення у неї публічних закупівель згідно із Законом України «Про санкції», замовник не може укласти з ним договір, адже санкції стосуються саме заборони на здійснення публічних закупівель.
Замовнику варто зазначати в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі умову, відповідно до якої застосування санкції до учасника у вигляді заборони на здійснення в неї публічних закупівель згідно із Законом України «Про санкції» є підставою для відхилення пропозиції такого учасника.
Водночас, якщо замовник не передбачив в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі відхилення учасника з цієї підстави, замовнику доцільно відмінити закупівлю.
Більше інформації читайте у статті «Враховуємо санкції при проведенні та участі в процедурі закупівлі».
Що стосується другого питання, то Закон України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) не містить прямої заборони брати участь у спрощеній закупівлі пов’язаним особам. Водночас радимо замовникам включати вимогу до оголошення про проведення спрощеної закупівлі, відповідно до якої замовник відхиляє пропозиції учасників у разі їх пов’язаності.
Адже пов’язаність осіб — це загроза конкуренції, що перетворює змагання учасників на фікцію, спричиняє перевитрати державних коштів. Якщо учасники пов’язані, то метою їхньої участі є забезпечення спільного комерційного інтересу, зокрема щодо отримання прибутку, що впливає на їхню поведінку під час участі та аукціону. Отже, між учасниками відсутня економічна конкуренція.
Більше інформації — у статтях «Свій до свого по-своєму, або Пов’язані особи в публічних закупівлях (частина 1)» та «Свій до свого по-своєму, або Пов’язані особи в публічних закупівлях (частина 2)».
При проведенні спрощеної закупівлі у пригоді буде приклад оголошення про проведення спрощеної закупівлі з вимогами до учасника.
Нагадаємо, що на порталі RADNUK.COM.UA ми розробили велику кількість зразків документів, зокрема для закупівель під час воєнного стану. Дивіться, як їх знайти:
Більше важливої інформації про закупівлі під час війни читайте на порталі RADNUK.COM.UA в розділі «Воєнний стан».