Щодо зміни ціни в договорі про закупівлю через підвищення курсу долара

Катерина Плашенко
2326
10 Серпня 2022
Щодо зміни ціни в договорі про закупівлю через підвищення курсу долара
2326
10 Серпня 2022

Питання передплатника порталу.

  • Добрий день! Проведено тендер на калоприймачі, укладений договір про закупівлю. У зв’язку з підвищенням курсу долара, відповідно, зросла й ціна на калоприймачі. Які є варіанти отримати товар? Формули розрахунку в договорі про закупівлю немає, щоб прив’язатися до курсу.

Відповідь експерта.

  • Вітаю. Згідно з пунктом 7 частини 5 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема, зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни (!).

Передумовами для внесення змін до договору про закупівлю відповідно до пункту 7 частини 1 статті 41 Закону у зв’язку зі змінами курсу іноземної валюти є наявність в умовах договору про закупівлю приписів щодо можливості внесення таких змін: чи це прив’язка ціни договору про закупівлю до іноземної валюти, чи встановлений у договорі про закупівлю порядок зміни ціни, зокрема формули, за допомогою якої відбуватиметься перерахунок.

Тобто умови договору про закупівлю повинні прямо передбачати можливість внесення змін відповідним чином. При цьому стаття 41 Закону не передбачає можливості внесення порядку зміни істотних умов договору про закупівлю після здійснення закупівлі у спосіб, передбачений Законом, а тому внесення такого порядку розглядатиметься як внесення змін у випадку, що не передбачений Законом.

Також важливо пам’ятати: зміна ціни залежно від зміни курсу іноземної валюти можлива лише за наявності в предметі закупівлі імпортної складової. Якщо товар / роботи / послуги є продуктом абсолютно національного виробництва, то прив’язка ціни договору до курсу валюти безпідставна.

Зважаючи, що згідно зі статтею 526 ЦКУ зобов’язання має виконуватися належним чином, зокрема відповідно до умов укладеного договору про закупівлю, а згідно зі статтею 629 ЦКУ договір є обов’язковим для виконання сторонами, то замовник у вашому випадку не зобов’язаний погоджуватись на збільшення ціни укладеного договору про закупівлю.

Якщо ваш контрагент відмовляється від виконання взятих зобов’язань за укладеним договором про закупівлю, ви, виходячи з порядку та умов укладеного договору про закупівлю, можете прийняти рішення про застосування штрафних санкцій (якщо таке було передбачено умовами укладеного договору про закупівлю) та / або розірвати договір про закупівлю й провести нову закупівлю, виходячи з наявної потреби.

Нагадаємо, що внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у випадках, не передбачених законом, передбачає накладення штрафу на посадову, службову (уповноважену) особу замовника в розмірі 25 500 – 51 000 грн згідно зі статтею 164-14 КУпАП. Завантажте для себе шпаргалку уповноваженої особи замовника про адміністративну відповідальність від Радника.

Детальніше про внесення змін до договору про закупівлю читайте в публікації «Зміна ціни та обсягу в договорах про закупівлю: формуємо наочну таблицю разом».

Більше важливої інформації про закупівлі під час війни читайте на порталі RADNUK.COM.UA у розділі  «Воєнний стан».

Воєнний стан

Публікації, що розкривають специфіку закупівель під час воєнного стану

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО