Щодо продовження використання УЕП

Катерина Плашенко
2092
2 Травня 2023
Щодо продовження використання УЕП
2092
2 Травня 2023

Кабінет Міністрів України (далі — Кабмін) постановою № 383 від 25.04.2023 «Про внесення змін до розпорядження Кабінету Міністрів України від 25 березня 2020 р. № 338 і постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1236» вніс зміни до розпорядження Кабміну від 25.03.2020 № 338 «Про переведення єдиної державної системи цивільного захисту у режим надзвичайної ситуації» (Офіційний вісник України, 2020 р., № 35, ст. 1163; 2023 р., № 2, ст. 130) і постанови Кабміну від 09.12.2020 № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (Офіційний вісник України, 2021 р., № 1, ст. 14; 2023 р., № 2, ст. 130), а саме:

  1. У пункті 1 розпорядження Кабінету Міністрів України від 25.03.2020 № 338 слово «квітня» замінити словом «червня».
  2. У пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 № 1236 слово «квітня» замінити словом «червня».

Таким чином, Уряд продовжив дію карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, до 30.06.2023.

Нагадаємо, що пунктом 6 частини 24 постанови Кабміну від 09.12.2020 № 1236 передбачено, що на період дії карантину (який постановою № 383 від 25.04.2023 продовжено до 30.06.2023) тимчасово дозволяється: використання електронних підписів чи печаток, що базуються на сертифікатах відкритого ключа, виданих кваліфікованими надавачами електронних довірчих послуг без відомостей про те, що особистий ключ зберігається в засобі кваліфікованого електронного підпису чи печатки, користувачами електронних довірчих послуг для здійснення електронної взаємодії, електронної ідентифікації та автентифікації фізичних, юридичних осіб і представників юридичних осіб у разі, коли законодавством передбачено використання виключно кваліфікованих електронних підписів чи печаток (засобів кваліфікованого електронного підпису чи печатки, кваліфікованих електронних довірчих послуг) або засобів електронної ідентифікації з високим рівнем довіри, крім вчинення в електронній формі правочинів, що підлягають нотаріальному посвідченню та / або державній реєстрації у випадках, установлених законом, та випадках, пов’язаних з високим ризиком для інформаційної безпеки, що визначається власниками відповідних інформаційних та інформаційно-комунікаційних систем з урахуванням обмежень, установлених абзацом другим частини другої статті 17 Закону України «Про електронні довірчі послуги».

Таким чином, до 30.06.2023 продовжено не лише карантин, а й використання УЕП.

Звертаємо увагу замовників, що підпунктом 2 пункту 2 постанови Уряду № 300 від 17.03.2022 «Деякі питання забезпечення безперебійного функціонування системи надання електронних довірчих послуг» (далі — Постанова № 300) передбачено, що на період воєнного стану на території України та протягом шести місяців з дня його припинення чи скасування дозволяється використання електронних підписів чи печаток, що базуються на сертифікатах відкритого ключа, виданих кваліфікованими надавачами електронних довірчих послуг без відомостей про те, що особистий ключ зберігається в засобі кваліфікованого електронного підпису чи печатки, користувачами електронних довірчих послуг для здійснення електронної взаємодії, електронної ідентифікації та автентифікації фізичних, юридичних осіб і представників юридичних осіб у разі, коли законодавством передбачено використання виключно кваліфікованих електронних підписів чи печаток (засобів кваліфікованого електронного підпису чи печатки, кваліфікованих електронних довірчих послуг) або засобів електронної ідентифікації з високим рівнем довіри, крім вчинення в електронній формі правочинів, що підлягають нотаріальному посвідченню та / або державній реєстрації у випадках, установлених законом, та випадках, пов’язаних з високим ризиком для інформаційної безпеки, що визначається власниками відповідних інформаційних та інформаційно-комунікаційних систем з урахуванням обмежень, установлених абзацом другим частини другої статті 17 Закону України «Про електронні довірчі послуги».

Тобто використання УЕП дозволено на період воєнного стану на території України та протягом шести місяців з дня його припинення чи скасування. При цьому при проведенні моніторингів Державна аудиторська служба України дотримується позиції, що законодавством передбачена можливість накладення як кваліфікованих електронних ключів, так і удосконалених електронних ключів, та посилається саме на вимоги, встановлені у пункті 2 Постанови № 300. Детальніше — у матеріалі «Топ неоднозначних висновків ДАСУ щодо закупівель за Особливостями».

Щоб не припуститися помилок, замовники можуть скористатися прикладом Тендерної документації (за Особливостями).

При цьому уповноваженим особам потрібно пам’ятати, що абзацом 3 пункту 3 Порядку розміщення інформації про публічні закупівлі, затвердженого наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України № 1082 від 11.06.2020, передбачено, що після внесення інформації в електронні поля замовником на неї накладається кваліфікований електронний підпис посадової особи замовника. Тобто замовник при розміщенні інформації про публічні закупівлі використовує саме кваліфікований електронний підпис посадової особи замовника. Пам’ятаємо, що Держаудитслужба ідентифікує як порушення накладання замовником УЕП або використання, скажімо, електронного цифрового підпису, що належить просто фізичній особі. Детальніше — у статтях «Моніторинги за Особливостями: закупівля генератора» та «КЕП або УЕП: як правильно? Позиція Держаудитслужби».

Підсумуємо зазначене.

До 30.06.2023 продовжено не лише карантин, а й використання УЕП.

Радимо замовникам, зважаючи на Постанову № 300, на період воєнного стану на території України та протягом шести місяців з дня його припинення чи скасування не встановлювати у тендерній документації вимогу щодо накладання виключно КЕП, наприклад вимогу накладання електронного підпису можна сформулювати таким чином: «…тендерна пропозиція учасника повинна бути підписана кваліфікованим електронним підписом (КЕП) або удосконаленим електронним підписом (УЕП)».

Водночас уповноважена особа при розміщенні інформації про публічні закупівлі використовує саме кваліфікований електронний підпис посадової особи замовника.

Звертаємо вашу увагу на нову електронну книгу «Приклади документів для відкритих торгів з особливостями», у якій ми виокремили зразки документів, які стануть у пригоді під час проведення відкритих торгів, зокрема з урахуванням Особливостей, та участі в них:

Більше важливої інформації про закупівлі під час воєнного стану читайте на порталі RADNUK.COM.UA у розділі «Воєнний стан».

Воєнний стан

Публікації, що розкривають специфіку закупівель під час воєнного стану

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО