Роз’яснення ДПС щодо застосування нульової ставки ПДВ

Катерина Плашенко
7405
4 Серпня 2022
Роз’яснення ДПС щодо застосування нульової ставки ПДВ
7405
4 Серпня 2022

Редакція порталу RADNUK.COM.UA тримає руку на пульсі та відслідковує зміни в закупівельному процесі. Так, на прохання користувачів порталу ми звернулися до Державної податкової служби України (далі — ДПС) за роз’ясненнями щодо застосування нульової ставки податку на додану вартість з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України № 178 від 02.03.2022 № «Деякі питання обкладення податком на додану вартість за нульовою ставкою у період воєнного стану» (далі — Постанова № 178) та Податкового кодексу України до операцій з постачання замовникам паливно-мастильних матеріалів, запасних частин до транспортних засобів та іншого майна.

ДПС листом щодо застосування до операцій з постачання запасних частин та комплектуючих до транспортних засобів нульової ставки податку на додану вартість з урахуванням положень постанови КМУ № 178 № 8271/6/99-00-21-03-02-06 від 29.07.2022 надала такі роз’яснення:

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Податкового кодексу України (далі — Кодекс) (пункт 1.1 статті 1 розділу 1 Кодексу). Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу ХХ Кодексу.

Згідно з підпунктом «г» підпункту 195.1.2 пункту 195.1 статті 195 розділу V Кодексу за нульовою ставкою оподатковуються операції з постачання товарів для заправки (дозаправки) або забезпечення наземного військового транспорту чи іншого спеціального контингенту Збройних Сил України, що бере участь у миротворчих акціях за кордоном України, або в інших випадках, передбачених законодавством.

З метою виконання мобілізаційних завдань в умовах воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» (далі — Указ № 64/2022), та відповідно до підпункту «г» підпункту 195.1.2 пункту 195.1 статті 195 розділу V Кодексу Постановою № 178 визначено категорії установ, операції з постачання яким товарів для заправки (дозаправки) або забезпечення транспорту для потреб забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави оподатковуються за нульовою ставкою податку на додану вартість.

До таких установ Постановою № 178 віднесено Збройні Сили України, Національну гвардію України, Службу безпеки України, Службу зовнішньої розвідки України, Державну прикордонну службу України, Міністерство внутрішніх справ України, Державну службу України з надзвичайних ситуацій, Управління державної охорони України, Державну службу спеціального зв’язку та захисту інформації України, інші утворені відповідно до законів України військові формування, їх з’єднання, військові частини, підрозділи, установи або організації, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету.

Постанова № 178 набрала чинності з дня її опублікування і застосовується з 24.02.2022.

Питання редакції: норми Постанови № 178 застосовуються до установ / організацій, що вичерпно передбачені в пункті 1 Постанови № 178? Чи до їх відокремлених підрозділів / філій / частин також?

Відповідь ДПС: у разі якщо відокремлені підрозділи / філії / частини (які не є окремими платниками ПДВ), установ / організацій, визначених Постановою № 178, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету, придбають товари для заправки (дозаправки) або забезпечення транспорту для потреб забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, то до операцій з постачання таких товарів застосовується нульова ставка податку на додану вартість, відповідно до підпункту «г» підпункту 195.1.2 пункту 195.1 статті 195 розділу V Кодексу та Постанови № 178.

Питання редакції: що мається на увазі під «забезпеченням транспорту»? Наприклад, технічне обслуговування транспорту також має бути без ПДВ? Чи, наприклад, щорічний техогляд?

Відповідь ДПС: стаття 14 розділу І Кодексу не містить визначення терміна «забезпечення транспорту». У зв’язку з цим ДПС рекомендує звернутися за відповідним роз’ясненням до Міністерства оборони України як до головного органу в системі органів виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику з питань національної безпеки у воєнній сфері, сферах оборони і військового будівництва у мирний час та особливий період.

При цьому до операції з постачання послуг застосування нульової ставки податку на додану вартість підпунктом «г» підпункту 195.1.2 пункту 195.1 статті 195 розділу V Кодексу та Постановою № 178 не передбачено(!).

Якщо запасні частини чи інші товари є складовою частиною певної послуги, наприклад з ремонту та технічного обслуговування автомобільної техніки, та їх вартість включається до загальної вартості такої послуги, то постачання кожної з окремих складових частин такої послуги не розглядається як окремо визначена операція для цілей оподаткування податком на додану вартість. Оподаткуванню податком на додану вартість підлягає операція з постачання послуги в цілому, а не окремих її складових частин, у загальновстановленому порядку за ставкою 20 відсотків.

Питання редакції: на які види транспортних засобів розповсюджується Постанова № 178?

Відповідь ДПС: Постановою № 178 не визначено обмежень чи критеріїв щодо видів транспорту, для якого здійснюється постачання товарів для заправки (дозаправки) або забезпечення транспорту.

Питання редакції: чи існує перелік товарів / робіт / послуг, на який розповсюджуються норми Постанови № 178?

Відповідь ДПС: нормами підпункту 195.1.2 пункту 195.1 статті 195 розділу V Кодексу та Постанови № 178 не визначено ні переліку товарів для заправки (дозаправки) або забезпечення транспорту, ні переліку кодів з Єдиного закупівельного словника ДК 021:2015 чи кодів УКТ ЗЕД.

Питання редакції: у Постанові № 178 зазначено, що вона набирає чинності з дня її опублікування і застосовується з 24.02.2022. Які дії у зв’язку з цим повинен вжити суб’єкт господарювання, якщо він вже уклав договір з ПДВ та / або вже були здійснені проплати за договором з постачання товарів для заправки (дозаправки) або забезпечення транспорту?

Відповідь ДПС: норми Кодексу не передбачають можливості для платників податку — постачальників здійснювати вибір щодо застосування чи незастосування нульової ставки податку, оскільки застосування встановленої діючим законодавством ставки податку є обов’язком, а не правом платника податку.

Також ДПС вважає за необхідне зазначити, що застосування нульової ставки ПДВ до операцій з постачання товарів не залежить від факту формування чи неформування постачальниками податкового кредиту за операціями з придбання товарів чи сировини для виготовлення товарів, які надалі постачаються за нульовою ставкою податку.

Тобто незалежно від того, був сформований постачальником чи ні податковий кредит за операціями з придбання пального (товар для заправки), будь-яких інших товарів, що використовуються для забезпечення транспорту (інші пально-мастильні матеріали, запасні частини, комплектуючі, охолоджуючі рідини, інструменти та додаткове обладнання, визначені відповідними нормативними та технічними документами), операції з подальшого постачання таких товарів для визначених Постановою № 178 категорій суб’єктів оподатковуються за нульовою ставкою податку на додану вартість.

При цьому, оскільки режим застосування нульової ставки не є тотожним режиму звільнення від оподаткування податком на додану вартість, нарахування податкових зобов’язань з податку на додану вартість за правилами, встановленими пунктом 198.5 статті 198 розділу V Кодексу, постачальником при здійсненні операцій, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на додану вартість, не здійснюється.

Водночас будь-який платник податку (у тому числі суб’єкт господарювання, який уклав договір та / або здійснив оплату за договором з постачання пального (товар для заправки), будь-яких інших товарів, що використовуються для забезпечення транспорту) у разі виникнення необхідності має право звернутися до контролюючого органу для отримання індивідуальної податкової консультації із відповідним зверненням, оформленим відповідно до вимог пункту 52.1 статті 52 ПАКУ, з детальним описом обставин здійснюваних операцій.

Висновки

  1. До установ, які оподатковуються за нульовою ставкою податку на додану вартість, відповідно до норм Постанови № 178 віднесено Збройні Сили України, Національну гвардію України, Службу безпеки України, Службу зовнішньої розвідки України, Державну прикордонну службу України, Міністерство внутрішніх справ України, Державну службу України з надзвичайних ситуацій, Управління державної охорони України, Державну службу спеціального зв’язку та захисту інформації України, інші утворені відповідно до законів України військові формування, їх з’єднання, військові частини, підрозділи, установи або організації, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету.
  2. Постанова № 178 набрала чинності з дня її опублікування і застосовується з 24.02.2022.
  3. Для застосування нульової ставки податку на додану вартість, відповідно до підпункту «г» підпункту 195.1.2 пункту 195.1 статті 195 розділу V Кодексу та Постанови № 178, відокремлені підрозділи / філії / частини мають бути не окремими платниками ПДВ від установ / організацій, визначених Постановою № 178.
  4. ДПС зазначає, що операції з надання «послуг» не підпадають під застосування нульової ставки податку на додану вартість згідно з підпунктом «г» підпункту 195.1.2 пункту 195.1 статті 195 розділу V Кодексу та Постановою № 178.
  5. Якщо запасні частини чи інші товари є складовою частиною певної послуги та їх вартість включається до загальної вартості такої послуги, то постачання кожної з окремих складових частин такої послуги не розглядається як окремо визначена операція для цілей оподаткування податком на додану вартість. Оподаткуванню податком на додану вартість підлягає операція з постачання послуги в цілому, а не окремих її складових частин, у загальновстановленому порядку за ставкою 20 відсотків.
  6. Оскільки Постановою № 178 не визначено обмежень чи критеріїв щодо видів транспорту, для якого здійснюється постачання товарів для заправки (дозаправки) або забезпечення транспорту, то Постанова № 178 розповсюджується на всі види транспортних засобів.
  7. У Податковому кодексі України та Постанові № 178 відсутній перелік товарів для заправки (дозаправки) або забезпечення транспорту.
  8. ДПС зазначає, що застосування нульової ставки ПДВ до операцій з постачання товарів не залежить від факту формування чи неформування постачальниками податкового кредиту за операціями з придбання товарів чи сировини для виготовлення товарів, які надалі постачаються за нульовою ставкою податку, та незалежно від того, був сформований постачальником чи ні податковий кредит за операціями з придбання пального (товар для заправки), будь-яких інших товарів, що використовуються для забезпечення транспорту (інші пально-мастильні матеріали, запасні частини, комплектуючі, охолоджуючі рідини, інструменти та додаткове обладнання, визначені відповідними нормативними та технічними документами), операції з подальшого постачання таких товарів для визначених Постановою № 178 категорій суб’єктів оподатковуються за нульовою ставкою податку на додану вартість.
  9. Будь-який платник податку (у тому числі суб’єкт господарювання, який уклав договір та / або здійснив оплату за договором з постачання пального (зокрема, товар для заправки), має право звернутися до контролюючого органу для отримання індивідуальної податкової консультації із відповідним зверненням, оформленим відповідно до вимог пункту 52.1 статті 52 ПАКУ, з детальним описом обставин здійснюваних операцій.

Нещодавно ми публікували новину «ДПС про обов’язкові реквізити розрахункових документів/електронних розрахункових документів». Також за нагоди використовуйте приклад додаткової угоди (відкриття небюджетного рахунку).

На порталі RADNUK.COM.UA ми розробили понад 358 зразків документів, зокрема для закупівель під час  воєнного стану. Дивіться, як їх знайти:

Більше важливої інформації про закупівлі під час війни читайте на порталі RADNUK.COM.UA у розділі  «Воєнний стан».

Воєнний стан

Публікації, що розкривають специфіку закупівель під час воєнного стану

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО