Переможець спрощеної закупівлі з тимчасово окупованої території: відхиляти? Чи Казначейство реєструє такий договір?

Олена Жадан
2386
8 Серпня 2022
Переможець спрощеної закупівлі з тимчасово окупованої території: відхиляти? Чи Казначейство реєструє такий договір?
2386
8 Серпня 2022

Питання передплатника порталу.

  • Добрий день! Переможцем спрощеної закупівлі став ФОП з м. Мелітополь. Фактично він перебуває в м. Києві, але не перереєстрований. Як бути, відхиляти? І чи є зразок протоколу відхилення в такій ситуації?

Відповідь експерта:

  • Добрий день! Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців, регулюються Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 № 755-IV (далі — Закон № 755-IV).

Частиною 4 статті 9 Закону № 755-IV визначено вимоги щодо інформації, яка має міститися в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань (далі — ЄДР). До такої інформації належать відомості про місцезнаходження (адреса місця проживання, за якою здійснюється зв’язок з фізичною особою — підприємцем) фізичної особи — підприємця.

Крім цього, статтею 16.1.11 Податкового кодексу України визначено обов’язок для фізичної особи — підприємця повідомляти контролюючі органи про зміну місцезнаходження (місця проживання) фізичної особи — підприємця (далі — ФОП).

В умовах війни багато ФОП вимушені були виїхати з території, на якій вони були зареєстровані та здійснювали свою діяльність. Документальним підтвердженням зміни місця проживання може бути договір оренди, довідка внутрішньо переміщеної особи, договір купівлі-продажу, що підтверджує право власності, та інші.

Тому в такому випадку учасникам закупівель, зокрема ФОП, які змінили своє місцезнаходження (адресу місця проживання), необхідно подати державному реєстратору документи, передбачені Законом № 755-IV. Державний реєстратор після внесення відповідних змін видає нову виписку з державного реєстру. Далі необхідно до органів податкової служби подати заяву про зміну місцезнаходження.

Крім цього, законодавством встановлюються певні обмеження для ФОП, місцезнаходження яких зареєстровано на тимчасово окупованій території (далі — ТОТ). Особливості здійснення економічної діяльності на ТОТ врегульовані статтею 13 Закону України від 15.04.2014 № 1207-VII «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (далі — Закон № 1207), відповідно до якої здійснення господарської діяльності фізичними особами — підприємцями, місцезнаходженням (місцем проживання) яких є ТОТ, дозволяється виключно після зміни їхньої податкової адреси на іншу територію України.

Інакше, якщо договір про закупівлю укладено зі стороною, тобто суб’єктом господарювання, місцезнаходженням (місцем проживання) якого є ТОТ, то такий правочин є нікчемним.

Зверніть увагу! Що стосується територій, які можуть бути віднесені до числа ТОТ за рішенням РНБО, то саме РНБО в умовах воєнного стану і вирішуватиме питання їх правового режиму відповідно до абзацу 2 частини 3 статті 4 Закону № 1207.

Відповідне рішення РНБО вводиться в дію указом Президента України. Також в умовах воєнного стану рішення про поширення будь-якого з наведених обмежень (а то й усіх разом) на ТОТ, що були визнані такими за рішенням РНБО, а також на надра під ними і повітряний простір над ними може бути прийнято Кабінетом Міністрів України відповідно до частини 1 статті 13 та частини 1 статті 13-1 Закону № 1207. Щоб розібратись з тим, яку територію можна віднести до числа ТОТ, рекомендуємо прочитати статтю «Заборона на торгівлю з тимчасово окупованими територіями (оновлені правила з 07.05.2022)».

Потрібно зазначити, що згідно зі статтею 45.1 Податкового кодексу України податковою адресою платника податків — фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у податковій службі.

Звертаємо увагу: якщо ФОП змінив своє місцезнаходження (місце проживання), то він повинен внести необхідні зміни й до своїх установчих документів. Одним із шляхів це зробити може бути застосування функцій онлайн-сервісу державних послуг «Дія» (Рисунок).

Рисунок

Що стосується необхідності перереєструватися ФОП у випадку зміни місцезнаходження, то вимоги законодавства є достатньо зрозумілими. Водночас необхідно звернути увагу на правове поле замовника в такому випадку — чи може бути підставою для відхилення пропозиції, поданої для участі у закупівлі, наявність реєстрації учасника на ТОТ?

Порядок проведення спрощених закупівель, зокрема умови для відхилення пропозицій учасників, чітко визначено частиною 13 статті 14 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII (далі — Закон), відповідно до якої замовник відхиляє пропозицію в разі, якщо:

  1. пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі (Протокол про відхилення пропозиції учасника згідно з пунктом 1 частини 13 статті 14 Закону);
  2. учасник не надав забезпечення пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником (Протокол про відхилення пропозиції учасника згідно з пунктом 2 частини 13 статті 14 Закону);
  3. учасник, який визначений переможцем спрощеної закупівлі, відмовився від укладення договору про закупівлю (Протокол про відхилення пропозиції учасника згідно з пунктом 3 частини 13 статті 14 Закону);
  4. учасник протягом одного року до дати оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі відмовився від підписання договору про закупівлю більше двох разів із замовником, який проводить таку спрощену закупівлю (Протокол про відхилення пропозиції учасника згідно з пунктом 4 частини 13 статті 14 Закону).

Серед підстав, при виникненні яких замовник має право відхилити учасника спрощеної закупівлі, немає випадку реєстрації місцезнаходження учасника на ТОТ.

Крім цього, в умовах воєнного стану платежі з бюджетних рахунків замовників здійснюються відповідно до вимог Порядку виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.06.2021 № 590, нормами якого не встановлюються обмеження щодо здійснення платежів за договорами про закупівлю, у яких постачальник (виконавець) має реєстрацію місця знаходження на ТОТ.

Висновок

Законодавством не вимагається від замовника відхиляти учасників закупівлі, які зареєстровані на ТОТ, а від органів Державної казначейської служби України — обмежувати проведення платежів за договорами, у яких зазначено адресу постачальника / виконавця / підрядника на ТОТ. Водночас у разі зміни місця знаходження ФОП необхідно обов’язково внести відповідні зміни до ЄДР.

До нагоди пропонуємо приклади документів, які ви можете завантажити з порталу RADNUK.COM.UA:

Воєнний стан

Публікації, що розкривають специфіку закупівель під час воєнного стану

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО