Новий рівень СПЗ і новий рівень локалізації товару у 2024 році

Редакція
1856
2 Січня 2024
Новий рівень СПЗ і новий рівень локалізації товару у 2024 році
1856
2 Січня 2024

Нагадуємо про необхідність дотримання вимог щодо локалізації під час публічних закупівель. Далі поговоримо про спеціальні права запозичення (далі — СПЗ) та локалізацію у 2024 році.

СПЗ — це…

З 01.01.2024 має відбутись коригування порогових значень (СПЗ). Винятки, за яких вимоги підтвердження ступеня локалізації не застосовуються, визначені пунктом 3 Постанови № 861:

«Порядок не застосовується до закупівель товарів, вартість яких дорівнює або перевищує суми, зазначені в Угоді про державні закупівлі, укладеній 15 квітня 1994 р. в м. Марракеші, із змінами, внесеними Протоколом про внесення змін до Угоди про державні закупівлі, вчиненим 30 березня 2012 р. в м. Женеві, а також положеннях про державні закупівлі інших міжнародних договорів України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, зокрема угодах про вільну торгівлю, в гривневому еквіваленті на дату закупівлі і країною походження яких є країни, з якими Україна уклала такі угоди, та країни, які є учасниками Угоди про державні закупівлі, до якої Україна приєдналася відповідно до Закону України “Про приєднання України до Угоди про державні закупівлі”, що підтверджується сертифікатом про походження товару».

Отже, вимога стосовно підтвердження ступеня локалізації не застосовується до товару, країною походження якого є країни, з якими Україна уклала такі угоди, та країни, які є учасниками Угоди про державні закупівлі, до якої Україна приєдналася. При цьому кожна з таких угод має свої порогові межі, які відраховуються в СПЗ.

Спеціальні права запозичення (СПЗ) (англ. special drawing rights, SDR, SDRs) — резервний та платіжний засіб, що емітується Міжнародним валютним фондом (МВФ). Існує лише в безготівковій формі у вигляді записів на банківських рахунках.

І як зазначалось у листі Мінекономіки від 30.08.2022 № 3323-04/62315-06: «Розрахунок порогових значень базується на середньому денному курсі національної валюти в СПЗ за попередній дворічний період (наприклад, на 2022–2023 рр. розрахунок проводиться з урахуванням курсу з листопада 2019 року по жовтень 2021 року). На 2022–2023 рр. для України цей курс складатиме 1 СПЗ = 37,8442 грн. Наступне коригування порогових значень буде здійснено через два роки й набуде чинності з 01.01.2024». Тож, очікуємо на нові рівні СПЗ.

Для розрахунку курсу євро (коли відсутній курс СПЗ в Угоді) замовник може прийняти рішення брати курс, що встановлено Національним банком України.

Локалізація у 2024 році

Необхідний ступінь локалізації у відповідному році, а також перелік товарів, до яких застосовується вимога підтвердження локалізації, визначений пунктом 6-1 розділу ХХ Закону України «Про публічні закупівлі» № 922-VIII від 25.12.2015 (далі — Закон).

Ступінь локалізації виробництва — це показник місцевої складової у питомій вазі вартості сировини, матеріалів, вузлів, агрегатів, деталей, складових частин і комплектуючих виробів, робіт, послуг та інших складових вітчизняного виробництва у собівартості товару, що є предметом закупівлі (відповідно до пункту 29-1 частини 1 статті 29 Закону).

Мінімальний допустимий відсоток щорічно зростає. Якщо для 2023 року він становив 15 %, то з 01.01.2024 мінімальний ступінь локалізації повинен становити не менше 20 %. На це обов’язково варто звертати увагу.

Щоб перевірити свої знання щодо локалізації, користуйтесь функціоналом порталу «Радник у сфері публічних закупівель»:

Автоматичне підтвердження локалізації в ЕСЗ

ДП «Прозорро» в листі № 206/01/1622/11 від 31.10.2023, зокрема, повідомило:

«…Електронна система закупівель Prozorro функціонує відповідно до вимог Закону та розроблена на підставі Технічного завдання, що було затверджено Міністерством економічного розвитку і торгівлі України.

Ступінь локалізації виробництва товарів має щорічно підтверджуватися виробником з урахуванням відсоткових меж, установлених для кожного року.

При цьому, подання заявки разом з калькуляцією собівартості товару, здійснюється виробником товару в електронному форматі, шляхом заповнення електронних форм з окремими полями на веб-порталі Уповноваженого органу з накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису керівника виробника товару або уповноваженої ним особи.

Автоматичні повідомлення про необхідність продовження підтвердження ступеня локалізації учасникам не надходять».

За нагоди можете завантажити готові приклади з останніми змінами:

Ще більше нюансів щодо локалізації ви завжди знайдете в електронній книзі «Локалізація в закупівлях»:

Воєнний стан

Публікації, що розкривають специфіку закупівель під час воєнного стану

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО