Нова потреба в умовах війни: вносимо зміни в перелік чи затверджуємо новий перелік?

Ганна Довгая
4838
30 Березня 2022
Нова потреба в умовах війни: вносимо зміни в перелік чи затверджуємо новий перелік?
4838
30 Березня 2022

Питання читача.

  • Доброго дня! Думки розділилися, тому потребую роз’яснення з такого питання: як діяти в разі виникнення нової потреби в умовах війни? Нам слід вносити зміни в затверджений перелік з обсягами закупівель товарів, робіт та послуг, що здійснюються в умовах воєнного стану, чи затверджувати новий перелік?

Відповідь експерта.

«…Постанова № 169 встановлює правило незастосування процедур закупівель та спрощених закупівель для здійснення закупівель, які відповідно до Закону України „Про публічні закупівлі“ (далі – Закон) мають здійснюватись шляхом проведення процедур закупівель / спрощених закупівель, тобто закупівель, вартість яких дорівнює або перевищує 50 тисяч гривень.

З огляду на зазначене, у разі здійснення закупівель товарів, робіт і послуг, вартість яких не перевищує 50 тисяч гривень, замовник повинен дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель та може використовувати електронну систему закупівель, у тому числі електронні каталоги для закупівлі товарів. У разі здійснення таких закупівель без використання електронної системи закупівель замовник обов’язково оприлюднює в електронній системі закупівель відповідно до статті 10 Закону звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель відповідно до частини третьої статті 3 Закону».

Усе, що ви включили в перелік, регулюється Постановою № 169. Водночас Закон станом на 28.03.2022 не втратив чинності, тому при закупівлі до 50 тис. грн ви маєте дотримуватися вимог Закону і принципів здійснення публічних закупівель, але приймати рішення з огляду на безпеку інформації та закупівлі в цілому. Більше інформації про це читайте в статті «Про закупівлі до 50 тис. грн, які не увійшли до Постанови № 169».

Висновок. Якщо до моменту втрати положень Закону загальна вартість предмета закупівлі складає до 50 тис. грн, замовнику варто включати такий предмет до переліку та обсягу закупівель товарів, робіт та послуг, що здійснюються в умовах воєнного стану.

Якщо до моменту втрати положень Закону загальна вартість предмета закупівлі складає до 50 тис. грн, замовнику варто керуватись вимогами Закону, тобто внести зміни до річного плану закупівель. Після укладення прямого договору оприлюднити звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, протягом трьох робочих днів з дня укладення договору про закупівлю.

Якщо до моменту втрати положень Закону вартість нового предмета закупівлі складає до 50 тис. грн, але, приміром, за таким же кодом ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник» вже були прямі договори і тепер загальна вартість за кодом ДК 021:2015 складає понад 50 тис. грн, рекомендуємо замовникам новий предмет закупівлі (вартість якого до 50 тис. грн) включити в перелік замовника щодо товарів, робіт та послуг, що здійснюються в умовах воєнного стану. Яким чином? Тут замовник самостійно вибирає один з таких варіантів, кожен з яких має право на життя, оскільки буде легітимним:

  • внести зміни до вже затвердженого переліку та обсягів закупівель товарів, робіт та послуг, що здійснюються в умовах воєнного стану, шляхом видання нового наказу

або

  • затвердити наступний новий перелік та обсяги закупівель товарів, робіт та послуг, що здійснюються в умовах воєнного стану, також шляхом видання нового наказу.

Приклади таких документів будуть опубліковані на порталі RADNUK.COM.UA. Слідкуйте за оновленнями та нашими соцмережами!

Наостанок зауважимо, що всі інші закупівлі вартістю понад 50 тис. грн та які є новою потребою замовника у воєнний час замовник документує в один із двох вищевикладених способів. Тобто вибирає той, який є зручніший саме для нього. На мою думку, варто внести зміни до вже затвердженого переліку та обсягів закупівель товарів, робіт та послуг, що здійснюються в умовах воєнного стану, шляхом видання нового наказу.

Додаткові матеріали за тематикою:

Воєнний стан

Публікації, що розкривають специфіку закупівель під час воєнного стану

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО