Ви потенційний учасник, який планує взяти учать у публічній закупівлі, маєте можливість запропонувати економічно вигідну ціну та зацікавлені в перемозі? Але при ретельному вивченні тендерної документації виявляється, що замовник встановив такі вимоги, які здаються вам дискримінаційними та, можливо, ставлять вас у нерівне становище з іншими учасниками? Або ви взяли участь у процедурі закупівлі, проте замовник, скажімо, неправомірно відхилив вашу тендерну пропозицію або обрав переможцем учасника, який не відповідає вимогам, установленим у тендерній документації?
Група компаній «Радник» пропонує нашим користувачам швидко та ефективно ознайомитися з найважливішими нюансами, які стосуються оскарження умов тендерної документації та рішення, дії чи бездіяльність замовника після оцінки тендерних пропозицій. Відео «Строки подання скарги та те, що вона повинна містити» розміщено у кінці матеріалу.
Для позитивного результату оскарження тендерної документації, рішення, дії чи бездіяльності замовника до кінцевого строку подання тендерних пропозицій ви можете скористатися зразками скарг:
Скарга на умови тендерної документації за Особливостями;
Скарга на рішення, дії чи бездіяльність замовника після оцінки тендерних пропозицій за Особливостями.
Згідно з пунктом 52 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі» (від 25.12.2015 № 922-VIII), на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі – Особливості), оскарження відкритих торгів відбувається відповідно до статті 18 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) з урахуванням Особливостей.
З огляду на норми абзаців 1 і 3 пункту 53, абзацу 1 пункту 54, абзацу 1 пункту 62 та абзаців 3 і 4 пункту 64 Особливостей уряд не змінив, а лише продублював умови абзаців 1, 4 і 5 частини 2, абзацу 1 частини 14 та абзаців 3 і 4 частини 17 статті 18 Закону:
- Скарга до органу оскарження подається суб’єктом оскарження у формі електронного документа через електронну систему закупівель.
- За подання скарги до органу оскарження справляється плата через електронну систему закупівель.
- Після здійснення оплати скарга автоматично вноситься до реєстру скарг і формується її реєстраційна картка, яка разом зі скаргою автоматично оприлюднюється в електронній системі закупівель.
- Датою початку розгляду скарги є дата оприлюднення реєстраційної картки скарги в електронній системі закупівель.
- У разі усунення замовником порушень, зазначених у скарзі, замовник протягом одного робочого дня з моменту усунення порушення повинен повідомити про це орган оскарження та розмістити підтвердження в електронній системі закупівель.
- Укладення договору про закупівлю під час оскарження забороняється.
Детальніше — у матеріалі «Оскарження відповідно до Особливостей».
Окрім цього, скаржнику варто:
- детально вивчити умови тендерної документації та переконатися в наявності порушень прав та законних інтересів саме скаржника та встановити фактичні обставини, що можуть це підтвердити;
- виділити наявність порушених прав та охоронюваних законом інтересів з приводу рішення, дії чи бездіяльності замовника, що суперечать законодавству;
- перед підготовкою скарги не зайвим буде вивчити та проаналізувати аналогічні скарги колег, за якими Колегія прийняла позитивне рішення, використовуючи, наприклад, функціонал пошуку скарг за заданою тематикою модулів «Сlarity Аpp», «bi.prozorro.org» та деяких авторизованих електронних майданчиків. Так само є можливість вивчити негативний досвід оскарження;
- не відкладати подання скарги на останній момент. Скарга отримує статус «очікує рішення», лише коли сплачені за скаргу кошти надійдуть на рахунок ДП «ПРОЗОРРО». Якщо банк затягуватиме з перерахуванням коштів, вашу скаргу можуть не прийняти як таку, що подана з порушенням строків;
- бути особисто присутнім на розгляді скарги та готовим захищати свою позицію.
Посилання на відео «Строки подання скарги та те, що вона повинна містити»:
Звертаємо вашу увагу, що на порталі представлено 96 інструментів. Переконані, що вони будуть корисними кожному, хто дотичний до публічних закупівель:
Більше важливої інформації про закупівлі під час воєнного стану читайте на порталі RADNUK.COM.UA у розділі «Воєнний стан».