Найголовніше за тиждень (до 06.09.2024)

Лілія Груздо
592
7 Вересня 2024
Найголовніше за тиждень (до 06.09.2024)
592
7 Вересня 2024

Пропонуємо ознайомитися з найважливішими матеріалами тижня. Цього разу розберемося, як закуповувати у неплатників податків, як правильно встановити вимоги щодо фінансової спроможності учасників та перевірити їх на відповідність, також розберемося із закупівлею природного газу та забезпеченням потреб якісної, сучасної та доступної освіти.

  • У разі, якщо відкриті торги було відмінено через неподання жодної тендерної пропозиції, замовник має право укласти договір без використання електронної системи закупівель на умовах, які були передбачені у тендерній документації, відповідно до підпункту 6 пункту 13 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою КМУ № 1178 від 12.10.2022 (далі — Особливості). Якщо відмінена закупівля оголошувалася з ПДВ, то як бути, якщо прямий договір замовник укладатиме з неплатником ПДВ? Відповідь на це питання знайдете у статті «Укладаємо договір з неплатником ПДВ після того, як торги були відмінені через нульову явку учасників: що робити з ціною?».
  • Відповідно до частини 4 статті 16 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) замовник може встановити кваліфікаційний критерій «наявність фінансової спроможності, яка підтверджується фінансовою звітністю» для перевірки учасника на спроможність виконати зобов’язання за предметом закупівлі. Але найбільша складність — це правильно перевірити фінансову звітність і не помилитися у вимогах. Відповідно до статті 13 Закону «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» звітним періодом для складання фінансової звітності є календарний рік. Тобто фінансова звітність надається за календарний рік. Як переконатися, що подана у складі тендерної пропозиції фінансова звітність відповідає вимогам, встановленим у тендерній документації, читайте у статті «Фінансова спроможність за статтею 16 Закону, або Як уповноваженій особі перевірити фінансову звітність».
  • Згідно з підпунктом 2 пункту 19 Особливостей, частиною 1 статті 652 Цивільного кодексу України та умовами договору постачальник природного газу має завчасно повідомити споживача про зміну ціни й запропонувати алгоритм дій для конструктивної співпраці та розв’язання питання з найменшими втратами для обох сторін. Згідно з правилами постачання природного газу, що затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 № 2496, таке повідомлення має бути надане споживачеві не пізніше ніж за 30 днів до запланованого набрання чинності такими змінами. Споживач має право відмовитися від договору, якщо він не приймає нові умови, повідомлені постачальником. Як бути, якщо наміру розривати договір замовник не має, але повідомлення надійшло у встановлений строк, детально описали у статті «Дії споживачів у разі коливання цін на ринку газу напередодні опалювального періоду».
  • З 11.07.2024 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 05.07.2024 № 796, якою затверджено у новій редакції Порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти «Нова українська школа» (далі — Порядок № 796), що визначає вимоги щодо використання коштів субвенції для забезпечення загальної середньої освіти «Нова українська школа». Що обовʼязково закуповувати через електронний каталог у рамках Порядку № 796 та які вимоги встановлювати, читайте у статті «Закупівля для НУШ по субвенції: розбираємо вимоги нового Порядку».
  • Відповідно до частини десятої статті 29 Закону строк розгляду тендерної пропозиції / пропозиції, що за результатами оцінки визначена найбільш економічно вигідною, не повинен перевищувати п’яти робочих днів з дня визначення найбільш економічно вигідної пропозиції. Такий строк може бути аргументовано продовжено замовником до 20 робочих днів. У разі продовження строку замовник оприлюднює повідомлення в електронній системі закупівель протягом одного дня з дня прийняття відповідного рішення. Як правильно рахувати максимальний строк розгляду пропозицій, розглянули у статті «Мінекономіки про те, чи входять перші 5 робочих днів розгляду пропозиції в продовжений до 20 днів строк», посилаючись на роз’яснення Уповноваженого органу.

Наостанок зазначимо, що передплатники порталу мають можливість завантажити зразки документів, зокрема зразок заявки від ініціатора закупівлі до уповноваженої особи на проведення закупівлі.

Воєнний стан

Публікації, що розкривають специфіку закупівель під час воєнного стану

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО