Найголовніше за тиждень (до 01.12.2023)

Лілія Груздо
940
2 Грудня 2023
Найголовніше за тиждень (до 01.12.2023)
940
2 Грудня 2023

Розпочалася «гаряча» пора у закупівельників. Завершення року вимагає активної роботи, для того щоб придбати все необхідне, що ще не встигли купити, забезпечити підприємства необхідним на початок наступного року та врегулювати питання із діючими закупівлями. Пропонуємо добірку корисних статей, які гарантовано допоможуть ефективно організувати роботу в такий важливий період.

  • Підпункт 9 пункту 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі — Особливості), стосується відновлення населених пунктів на умовах постанови Кабінету Міністрів України від 25.04.2023 № 382 «Про реалізацію експериментального проекту щодо відновлення населених пунктів, які постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації» (Офіційний вісник України, 2023 р., № 46, ст. 2466). Тому цей підпункт стосується конкретних закупівель і може бути застосований виключно у випадках, передбачених ним. Чи варто передбачати зміну істотних умов договору про закупівлю в усіх договорах, розглянули у статті «Включати підпункт 9 пункту 19 Особливостей в усі договори на закупівлю робіт чи ні».
  • Частиною 4 статті 23 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) унормовано, що технічні специфікації, які є складовою тендерної документації відповідно до пункту 3 частини 2 статті 22 Закону, не повинні містити посилання на конкретні марку чи виробника або на конкретний процес, що характеризує продукт чи послугу певного суб’єкта господарювання, чи на торгові марки, патенти, типи або конкретне місце походження чи спосіб виробництва. У разі, якщо таке посилання є необхідним, воно повинно бути обґрунтованим та містити вираз «або еквівалент». У статті «Як закупити товар з посиланням на конкретну торговельну марку та де писати вираз „або еквівалент“» розглянули, як правильно передбачити можливість надання учасником еквівалента під час проведення відкритих торгів.
  • Основним індикативом для визначення ціни закупівлі електричної енергії (нерегульованої складової) є показник купівлі/продажу електричної енергії на ринку «на добу наперед», який публікується на сайті Оператора ринку. Зважаючи на волатильність ціни на ринку «на добу наперед», рекомендуємо актуальну ціну купівлі-продажу електричної енергії на ринку «на добу наперед» помножити на коефіцієнт 1,1 (10 %), який враховуватиме вартість послуг та витрат постачальника, а також коливання ціни на оптових сегментах ринку. Як розрахувати очікувану вартість на закупівлю електричної енергії, детально з наведенням прикладу розглянули у статті «Який коефіцієнт застосувати при розрахунку ціни для закупівлі електричної енергії на 2024 рік».
  • Особливостями передбачена можливість внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у зв’язку із застосуванням положень частини 6 статті 41 Закону. Тобто замовник може укласти додаткову угоду до договору про закупівлю в обсязі 20 % на початку наступного року на період проведення відкритих торгів. Така можливість застосовується замовниками для забезпечення безперебійної роботи. Важливо зауважити, що предмет договору про закупівлю, який замовник продовжує на початок наступного року, і потреба, на яку він планує оголосити закупівлю у наступному році, мають збігатися. Детально розглянули спосіб продовження дії договору у статті «Готуємося до укладання додаткових угод в обсязі 20 % на 2024 рік: крайній строк та приклади додаткових угод».
  • Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 554 від 23.05.2011 «Деякі питання професійної атестації виконавців окремих видів робіт (послуг), пов’язаних із створенням об’єктів архітектури» виконавці окремих видів робіт (послуг), пов’язаних із створенням об’єктів архітектури, повинні проходити професійну атестацію з метою отримання відповідного кваліфікаційного сертифіката. У статті «Сертифікати під час здійснення закупівлі робіт» детально розглянули вимоги стосовно наявності сертифікатів у фахівців, що залучені під час виконання робіт.

Наостанок зазначимо, що передплатники порталу мають можливість завантажити зразки документів, зокрема форму повідомлення до договору про постачання електричної енергії.

Воєнний стан

Публікації, що розкривають специфіку закупівель під час воєнного стану

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО