На офіційному сайті Уповноваженого органу з’явився цікавий запит такого змісту: «Доброго дня! Враховуючи норми Постанови КМУ від 27.12.2018 № 1216. Суть порушеного питання у наступному. Чи може Центральна закупівельна організація проводити спрощені закупівлі в інтересах інших замовників?».
Відповідь Мінекономіки на запит 738/2022:
Шановний користувачу, повідомляємо, що Закон України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) установлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об’єднаних територіальних громад.
Особливості створення та діяльності централізованих закупівельних організацій установлені постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2018 № 1216 (зі змінами) (далі — постанова КМУ № 1216).
Виходячи з положень Закону та постанови КМУ № 1216, централізовані закупівельні організації як замовники організовують і проводять тендери та закупівлі за рамковими угодами в інтересах замовників відповідно до цього Закону.
При цьому конкурентна процедура закупівлі (далі — тендер) — здійснення конкурентного відбору учасників за процедурами закупівлі відкритих торгів, торгів з обмеженою участю та конкурентного діалогу (стаття 1 Закону).
Отже, згідно з постановою КМУ № 1216 централізовані закупівельні організації проводять саме тендери у розумінні Закону.
Водночас повідомляємо, що з метою врегулювання питання здійснення державною установою «Професійні закупівлі» за рахунок коштів державного бюджету в умовах воєнного стану закупівель в інтересах замовників, що зобов’язані відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 25.09.2019 № 846 «Про визначення державної установи “Професійні закупівлі” централізованою закупівельною організацією» (далі — розпорядження № 846) передавати окремі закупівлі до централізованої закупівельної організації, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 24.06.2022 № 723 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2020 р. № 822 і від 28 лютого 2022 р. № 169», якою зупинено дію пункту 3 розпорядження № 846 на період дії правового режиму воєнного стану в Україні, тобто наразі закупівлі централізованою закупівельною організацією не проводяться.
Також читайте консультацію Мінекономіки про зміну істотних умов договорів у публічних закупівлях. Для замовників, що наразі проводять саме тендери, стане у пригоді шпаргалка щодо застосування замовником норм статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі».