Хто повинен підписувати документи тендерної пропозиції

Лілія Груздо
2275
18 Квітня 2023
Хто повинен підписувати документи тендерної пропозиції
2275
18 Квітня 2023

Час від часу до редакції порталу «Радник у сфері публічних закупівель» звертаються з таким питанням: відповідно до лютневих змін до постанови КМУ «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі”, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» від 12.10.2022 № 1178 (далі — Постанова № 1178) тепер тендерну пропозицію учасника можуть відхилити, якщо КЕРІВНИК учасника має притягнення за корупційні правопорушення, судимість, використання дитячої праці. Чи означає це, що наразі документи тендерної пропозиції учасника зобов’язаний підписувати виключно керівник учасника, а не, наприклад, уповноважена особа за довіреністю того ж керівника?

Що ж, відповідаємо далі у цій статті.

25.02.2023 набули чинності сьомі зміни до Особливостей здійснення публічних закупівель, що затверджені Постановою № 1178 (далі — Особливості). Зокрема, внесено зміни до пункту 44 Особливостей, який встановлює умови, за яких замовник приймає рішення про відмову учаснику в участі у відкритих торгах та зобов’язаний відхилити таку тендерну пропозицію.

Дані вимоги базуються на вимогах статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон). Докладне порівняння умов пункту 44 Особливостей та статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) наводимо у статті «Зміни до пункту 44 Особливостей є, але чи є технічна реалізація на майданчиках?».

З 25.02.2023, відповідно до вимог пункту 44 Особливостей, учасник має підтвердити відсутність підстав для відмови учаснику процедури закупівлі в участі у відкритих торгах саме стосовно керівника, а саме в частині:

  • підпункту 3 пункту 44 Особливостей: щокерівника учасника процедури закупівлі, фізичну особу, яка є учасником процедури закупівлі, не було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення корупційного правопорушення або правопорушення, пов’язаного з корупцією;
  • підпункту 6 пункту 44 Особливостей: що керівника учасника процедури закупівлі не було засуджено за кримінальне правопорушення, вчинене з корисливих мотивів (зокрема, пов’язане з хабарництвом, шахрайством та відмиванням коштів), судимість з якого знято або погашено в установленому законом порядку;
  • підпункту 12 пункту 44 Особливостей: що керівника учасника процедури закупівлі, фізичну особу, яка є учасником процедури закупівлі, не було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення правопорушення, пов’язаного з використанням дитячої праці чи будь-якими формами торгівлі людьми.

У разі, коли учасник процедури закупівлі має намір залучити інших суб’єктів господарювання як субпідрядників/співвиконавців в обсязі не менш як 20 відсотків вартості договору про закупівлю у разі закупівлі робіт або послуг для підтвердження його відповідності кваліфікаційним критеріям відповідно до частини третьої статті 16 Закону (у разі застосування таких критеріїв до учасника процедури закупівлі), замовник перевіряє таких суб’єктів господарювання на відсутність підстав, визначених цим пунктом. Враховуючи вищесказане, рекомендуємо перевіряти і керівників субпідрядників/співвиконавців у тому числі.

Звертаємо вашу увагу, що замовник не вимагає від учасника процедури закупівлі під час подання тендерної пропозиції в електронній системі закупівель будь-яких документів, що підтверджують відсутність підстав, визначених у цьому пункті (крім абзацу чотирнадцятого цього пункту), крім самостійного декларування відсутності таких підстав учасником процедури закупівлі відповідно до абзацу шістнадцятого цього пункту.

Учасник процедури закупівлі підтверджує відсутність підстав, зазначених у пункті 44 (крім абзацу чотирнадцятого), шляхом самостійного декларування відсутності таких підстав в електронній системі закупівель під час подання тендерної пропозиції. На сьогодні технічна можливість для проведення самодекларування учасниками реалізована майданчиками. Про це зазначено у статті «З 17.03.2023 технічно реалізовані поля електронної системи для декларування пункту 44 Особливостей на керівника учасника».

Замовник не вимагає документального підтвердження публічної інформації, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України «Про доступ до публічної інформації» та / або міститься у відкритих публічних електронних реєстрах, доступ до яких є вільним, або публічної інформації, що є доступною в електронній системі закупівель, крім випадків, коли доступ до такої інформації є обмеженим на момент оприлюднення оголошення про проведення відкритих торгів. Для зручності перевірки учасників радимо скористатися доступними джерелами, які зібрано в розділі «Інструменти» на порталі «Радник»:

Зауважимо, що Особливості не містять вимог щодо підписання тендерної пропозиції саме керівником. Підписувати документи пропозиції може будь-яка особа, що має на це відповідні повноваження. Дані повноваження підтверджуються учасниками відповідно до умов тендерної документації.  

Незалежно від того, хто саме підписав документи тендерної пропозиції, відповідно до вимог пункту 44 Особливостей замовник перевіряє на відсутність визначених підстав (підпункти 3, 6, 12 пункту 44 Особливостей) для відмови у тендері саме керівника учасника.

При цьому, перебуваючи у статусі «переможця процедури закупівлі», останній повинен надати у строк, що не перевищує чотири дні з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, шляхом оприлюднення в електронній системі закупівель відповідні документи згідно з вимогами тендерної документації замовника.

За потреби рекомендуємо користуватися шпаргалкою щодо застосування замовником норм пункту 44 Особливостей.

Висновки

  • У статусі учасника процедури закупівлі, відповідно до вимог підпунктів 3, 6 і 12 пункту 44 Особливостей, учасник має підтвердити відсутність підстав для відмови в участі в тендері саме стосовно керівника, шляхом самостійного декларування.
  • У статусі переможця процедури закупівлі переможець повинен надати замовнику, відповідно до вимог тендерної документації, відповідні документи на керівника шляхом їх оприлюднення в електронній системі закупівель. У разі потреби додатково переможець може завантажити аналогічні документи саме на підписанта тендерної пропозиції (наприклад, на особу за довіреністю).
  • Документи тендерної пропозиції може підписувати будь-яка особа, що має на це відповідні повноваження. Особливостями не встановлено обмежень у цій частині.

Більше важливої інформації про закупівлі під час війни читайте на порталі RADNUK.COM.UA у розділі «Воєнний стан».

Воєнний стан

Публікації, що розкривають специфіку закупівель під час воєнного стану

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО