Питання 1 від передплатника порталу:
- Добрий день. Тендерна документація опублікована замовником через 10 днів після її затвердження, про що свідчить опублікований протокол щодо прийняття рішення уповноваженою особою. Чи є це порушенням у розумінні Постанови № 1178?
Відповідь експерта
- Вітаю. Відповідно до пункту 31 частини 1 статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) тендерна документація — документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель.
Відповідно до пункту 28 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі — Особливості), тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону з урахуванням цих особливостей. Тендерна документація розробляється з дотриманням усіх вимог, установлених в статті 22 Закону, з урахуванням Особливостей.
При розробленні тендерної документації необхідно розглянути строки проведення процедури закупівлі, перелік кваліфікаційних критеріїв, вимоги щодо забезпечення тендерної пропозиції, строк дії тендерної пропозиції, методику оцінки пропозицій, проєкт договору про закупівлю, технічні вимоги до предмета закупівлі та інші положення з урахуванням вимог чинного законодавства у сфері публічних закупівель.
На виконання вимог пункту 24 Особливостей замовник самостійно та безоплатно через авторизований електронний майданчик оприлюднює в електронній системі закупівель відповідно до Порядку розміщення інформації про публічні закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 11.06.2020 № 1082, та цих особливостей оголошення про проведення відкритих торгів та тендерну документацію не пізніше ніж за сім днів до кінцевого строку подання тендерних пропозицій.
Згідно з підпунктом 5 частини 10 статті 11 Закону та пунктом 3.9 Примірного положення про уповноважену особу, затвердженого наказом Мінекономрозвитку від 08.06.2021 № 40 (далі — Примірне положення), уповноважена особа забезпечує складання, затвердження та зберігання відповідних документів з питань публічних закупівель, визначених цим Законом. Пунктом 3.4 розділу 3 Примірного положення визначено, що рішення уповноваженої особи оформлюються протоколом із зазначенням дати прийняття рішення, який підписується уповноваженою особою.
При цьому Особливостями та Законом не передбачено чітких строків щодо розміщення тендерної документації від моменту її затвердження, тому порушень у цій частині не вбачається.
Рекомендуємо ознайомитися зі статтею «Правильно складаємо протоколи і ведемо їхню нумерацію з початку року».
Питання 2 від передплатника порталу:
- Доброго ранку! Підкажіть, будь ласка, при оголошенні відкритих торгів з особливостями тендерна документація (ТД) була завантажена у форматі PDF. Учасник просить завантажити ТД у форматі Word. Чи маємо ми право відмовити учаснику, оскільки ТД вже завантажена і дублювання не передбачено ТД?
Відповідь експерта
- Вітаю. Згідно з частиною 1 статті 22 Закону тендерна документація безоплатно оприлюднюється замовником разом з оголошенням про проведення відкритих торгів в електронній системі закупівель для загального доступу шляхом заповнення полів в електронній системі закупівель. Щодо формату документа, який замовник завантажує окремо в електронну систему закупівель, Закон не містить окремих вимог. Але для зручності і вам, і учасникам закупівель рекомендуємо розміщувати тендерну документацію у машинозчитувальному форматі, щоб учаснику було зручно готувати пропозицію, а замовника позбавити клопоту надавати 24 години на виправлення невідповідностей.
При цьому зверніть увагу: відповідно до пункту 3 частини 1 статті 10 Закону замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює в електронній системі закупівель у порядку, встановленому Уповноваженим органом та Законом, інформацію про закупівлю, а саме зміни до тендерної документації та роз’яснення до неї (у разі наявності) у машинозчитувальному форматі – протягом одного дня з дня прийняття рішення про їх внесення або надання роз’яснень. Тобто Законом чітко визначено оприлюднення у машинозчитувальному форматі змін до тендерної документації та роз’яснень до тендерної документації.
Нагадаємо також, що ви можете переглянути та за потреби завантажити зразки тендерної документацій від Радника з урахуванням усіх змін, внесених до Особливостей, та додатків до неї:
Приклад Тендерної документації (за Особливостями зі змінами від 25.02.2023 року);
Приклад Додатка 1 до тендерної документації (кваліфікаційні критерії, вимоги);
Приклад Додатка 2 до тендерної документації (технічні вимоги до предмета закупівлі);
Приклад Додатка 3 до тендерної документації (проєкт Договору).
Нагадуємо, що графічний матеріал, який наочно покаже правовий бік закупівельних нюансів, зібраний у розділі «Інфографіка»:
Більше важливої інформації про закупівлі під час воєнного стану читайте на порталі RADNUK.COM.UA у розділі «Воєнний стан».