Чи можна застосовувати норми Закону про закупівлі в період воєнного стану після останніх урядових змін до постанови 169?

Ганна Довгая
3602
30 Червня 2022
Чи можна застосовувати норми Закону про закупівлі в період воєнного стану після останніх урядових змін до постанови 169?
3602
30 Червня 2022

Питання передплатника порталу RADNUK.COM.UA

  • Доброго дня! Нещодавно, 29.06.2022, набула чинності постанова Кабміну від 24.06.2022 № 723 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2020 р. № 822 і від 28 лютого 2022 р. № 169» (далі — постанова 723). То тепер за Законом про закупівлі не працюємо? Усі закупівлі — за постановою? 

Відповідь експерта

  • Вітаю! Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Виходячи з теорії права, в Україні діє ієрархія нормативно-правових актів, кожен з яких має свою величину юридичної сили. Так, Основний закон держави, який має найвищу юридичну силу, — Конституція України, нижче — міжнародні договори, ратифіковані Україною, ще нижче — закони України, і ще нижче — підзаконні нормативно-правові акти, такі як постанови Кабінету Міністрів України.

Тож які б зміни не вносились до Постанови Кабміну «Про деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану» від 28 лютого 2022 р. № 169, однак Закон про закупівлі станом на дату публікації цієї статті не втратив чинності. Тому на замовників, які ухвалили рішення користуватись у період воєнного стану усіма вимогами Закону, постанова 723 не впливає.

Підставою для втрати чинності законом у цілому або його окремими положеннями є, зокрема, визнання закону, його окремих положень такими, що втратили чинність, єдиним органом законодавчої влади — Верховною Радою України, або визнання їх такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), єдиним органом конституційної юрисдикції в Україні — Конституційним Судом України.

Окремо звертаємо увагу, що Мінекономіки у відповіді на запит 682/2022, зокрема, відзначило, що в разі необхідності закупівлі товарів, робіт і послуг замовник самостійно приймає рішення щодо способу здійснення закупівель згідно із Законом України «Про публічні закупівлі» або постановою № 169 у конкретному випадку.

Висновок

Прийняття постанови 723 не означає, що з 29.06.2022 Закон України «Про публічні закупівлі» втратив чинність. При цьому кожен замовник самостійно та на власний ризик і розсуд приймає рішення щодо способу здійснення закупівель згідно із Законом України «Про публічні закупівлі» або постановою № 169 у конкретному випадку. Детальний розгляд цього питання — у статті «Дві сторони закупівельників: ті, що здійснюють закупівлі за Законом, та ті, що закуповують згідно з Постановою № 169» та «Дилема: працювати за Законом чи за Постановою № 169? Чи можна їх поєднати? + Зразки обґрунтування».

Також у разі проведення процедур закупівель користуйтесь уже розробленими зразками документів:

Воєнний стан

Публікації, що розкривають специфіку закупівель під час воєнного стану

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО