У разі оскарження умов ТД пам’ятаймо про долучення доказів до скарги

Редакція
1314
19 Жовтня 2021
У разі оскарження умов ТД пам’ятаймо про долучення доказів до скарги
1314
19 Жовтня 2021

У разі оскарження умов тендерної документації замовника скаржникам потрібно пам’ятати про обов’язкове  долучення документального підтвердження / доказів до скарги.

Як відомо, 25.06.2021 було підписано Закон України «Про внесення змін до Закону України “Про публічні закупівлі” та інших законів України щодо вдосконалення системи функціонування та оскарження публічних закупівель» від 03.06.2021 № 1530-IX (далі — Закон), зміни до Закону набрали чинності з 26.06.2021.

Зазначені зміни вплинули на порядок оскарження процедур закупівель, зокрема з’явилося таке поняття, як докази, які долучаються до скарги. Абзацом 3 частини 2 статті 18 Закону передбачено, що якщо оскаржуються умови тендерної документації, разом із скаргою мають бути завантажені документальне підтвердження / докази.

Окрім цього, пунктом 5 частини 5 статті 18 Закону визначено, що скарга повинна містити в тому числі і таку інформацію, як перелік документів (доказів), що підтверджують наявність у суб’єкта оскарження порушених прав та охоронюваних законом інтересів з приводу рішення, дії чи бездіяльності замовника, що суперечать законодавству у сфері публічних закупівель і внаслідок яких порушено право чи законні інтереси такої особи, пов’язані з його участю в процедурі закупівлі, у випадку, якщо скарги стосуються тендерної документації та / або прийнятих рішень, дії чи бездіяльності замовника, що відбулися до закінчення строку, встановленого для подання тендерних пропозицій.

Водночас згідно із пунктом 2 частини 12 статті 18 Закону орган оскарження залишає скаргу без розгляду в разі, якщо скарга не відповідає, зокрема, вимогам частини 5 статті 18 Закону.

Якщо ви як потенційний учасник вирішили оскаржувати визначені у тендерній документації вимоги замовника та / або прийняті рішення, дії чи бездіяльність замовника, що відбулися до закінчення строку, встановленого для подання тендерних пропозицій, шляхом звернення зі скаргою до Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель (далі — Колегія), обов’язково долучайте докази. Що може вважатися доказами?

На жаль, Закон не містить трактування поняття «доказ» та не включає переліку документів, які мають сприйматися  Колегією як відповідне  документальне підтвердження / доказ. Тому скаржник долучає до скарги доказові матеріали на власний розсуд. Зверніть увагу, що з огляду на існуючу практику на сьогодні Колегія не вважає доказом витяг із тендерної документації та / або Закону, тому долучення до скарги таких витягів сенсу не має.

Бажано як доказ надавати документ, виданий сторонньою / третьою особою, яка уповноважена на надання таких документів. Наприклад, якщо предмет закупівлі не підлягає сертифікації, а умовами тендерної документації передбачено надання сертифіката на товар, доречним буде додати офіційний лист, наприклад від ДП «УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ». Або ж, якщо замовник передбачив надання документа, який підтверджує поставку товару, виданого виробником, а скаржник має можливість поставити предмет закупівлі, проте співпрацює з дилером  виробника, а не з виробником безпосередньо, доцільно додати до скарги контракт з дилером та лист від нього, яким підтверджено поставку товару відповідної якості та у строк, визначений замовником.

Важливо: кожна вимога у скарзі повинна містити доказ. Якщо скаржник не погоджується з декількома умовами тендерної документації, радимо кожну вимогу у скарзі відділяти окремим пунктом, після кожного з яких додатково  вказувати, які саме документи додаються як доказ.

Проаналізувати надані починаючи з 26.06.2021 скаржниками документальне підтвердження / докази можна на порталі RADNUK.COM.UA у статті «Скарги та докази скаржників починаючи з 26.06.2021: практика АМКУ».

Більше корисної інформації читайте на порталі RADNUK.COM.UA у статті «Обережно: відсутні докази при поданні скарги»

Гід для новачків

Перші кроки до успішної участі в публічних закупівлях

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО