Як аналіз ринку може допомогти учаснику?

Ігор Чемерис
821
3 Листопада 2021
Як аналіз ринку може допомогти учаснику?
821
3 Листопада 2021

Зацікавленість у ринку публічних закупівель постійно зростає, з кожним роком усе більше й більше представників бізнесу пробують свої сили у ролі учасників і прагнуть стати постачальниками державних замовників.

Це й недивно, адже публічні закупівлі — це величезний відкритий ринок, який постійно вдосконалюється, має чіткий механізм проведення та контролю з боку держави. До позитивних сторін також можна віднести принципи здійснення публічних закупівель, зокрема добросовісна конкуренція, відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель, недискримінація учасників та рівне ставлення до них.

Для успішної участі та збільшення шансів на перемогу потенційним учасникам доцільно вивчити ринок публічних закупівель за відповідним предметом, дослідити дії замовника при проведенні попередніх закупівель, так само як і поведінку конкурентів на таких закупівлях.

Аналіз ринку є масштабним звітом щодо окремо взятої категорії товарів, робіт і послуг у Prozorro. Він дозволяє отримати повну інформацію стосовно тендерів, що відбувалися або відбуваються у системі. Пропонуємо розглянути, як провести аналіз ринку, використовуючи технічні можливості майданчика Zakupki.Prom.

Звіт формується за запитами клієнтів і має вигляд excel-файлу.

За якими параметрами може бути сформований звіт? Як уже було зазначено вище, можуть бути відібрані категорії товарів, робіт і послуг. Відбувається це за допомогою класифікатора ДК 021:2015 (див. Рисунок 1).

Рисунок 1
  • Закупівлі можуть бути відфільтровані за регіоном (області України), якщо користувача не цікавлять продажі або інформація по території всієї країни.
  • Можна вибрати окремі види закупівель (наприклад, відкриті торги, спрощені закупівлі та прямі договори (переговорна процедура, закупівля без застосування електронної системи)). А також будь-який із передбачених у системі Prozorro статус. Таким чином користувач може отримати інформацію як по активних закупівлях, в яких ще є можливість участі, так і по вже завершених тендерах. Це може бути корисно для оцінки об’єму ринку.
  •  Можливий поділ за бюджетом, на будь-які суми, що цікавлять постачальника.
  •  За датами.
  • За конкретними державними замовниками. Для цього необхідні їхні коди ЄДРПОУ.

У разі потреби клієнт може запитати декілька категорій (див. Рисунок 2).

Рисунок 2

Яку саме інформацію містить звіт?

  • назву організації замовника;
  • строки закупівлі з датами;
  • назву поточного етапу;
  • кількість одиниць товару в одиницях виміру, ціну за одиницю та код класифікатора;
  • найменування та кількість позицій товарів, що закуповуються або закуповувались;
  • найменування переможців з їхньою початковою та кінцевою переможною ставкою;
  • назви всіх компаній, що брали участь у цих тендерах;
  • кількість лотів та учасників у кожному з них;
  • умови та строки оплат, наприклад: післяплата, відсоток післяплати, строки післяплати;
  • наявність або відсутність банківської гарантії.

Що дозволяє робити звіт?

Враховуючи значний обсяг даних, що містить цей звіт, він може бути потужним інструментом і виконувати одразу декілька функцій (див. Рисунок 3).

По-перше, він дозволяє оцінити об’єм ринку за певною категорією товарів, робіт або послуг. Тобто зрозуміти, скільки тендерів за такою категорією публікується в системі, як часто та наскільки великі очікувані вартості таких закупівель. Це, у свою чергу, дозволить зрозуміти, чи є сенс входити у цю сферу.

По-друге, і це, ймовірно, найбільш суттєво, оцінити своїх потенційних конкурентів. Переглянути, хто саме бере участь у закупівлях, ознайомитись з їхніми пропозиціями та навіть відслідкувати динаміку зниження ціни в аукціоні.

По-третє, побачити, в якій кількості закуповуються товари різними замовниками.

По-четверте, дізнатися, які конкретно замовники переважно купують товари, роботи або послуги з вибраної категорії, та сфокусуватись на моніторингу їхніх тендерів. Це можна зробити через підписку на тендери в особистому кабінеті користувача на нашому майданчику.

Строки післяплати (більшість державних замовників працює за післяплатою) дозволять знайти замовників і тендери, в яких умови найбільш зручні для учасника. Наявність банківських гарантій та іншої додаткової інформації дозволить підготуватись до потенційних вимог замовників і правильно оцінити свої сили.

Рисунок 3

Освоєння ринку публічних закупівель учаснику слід розпочати з його детального аналізу, зокрема шляхом використання інструментів майданчика Zakupki.Prom. Такий аналіз ринку дасть можливість сформувати масштабний звіт щодо окремо взятої категорії товарів, робіт і послуг, який дозволить отримати повну інформацію стосовно тендерів, що відбувалися або відбуваються у системі.

Також на порталі RADNUK.COM.UA читайте:

Технічна реалізація Прозорро

Інструкції, алгоритми дій, поради та рекомендації щодо використання електронної системи закупівель. Прозорро для учасників. Технічна реалізація Прозорро для учасників.