Учасники запитують, ми — відповідаємо

Редакція
413
29 Травня 2018
Учасники запитують, ми — відповідаємо
413
29 Травня 2018

«Доброго дня! Чи є правомірною вимога замовника до учасника/переможця відкритих торгів надати зразок продукції, а у випадку ненадання зразка відхилити його тендерну пропозицію? Дякую».

Добрий день! Згідно зі ст. 25 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон), тендерну пропозицію учасника подають в електронному вигляді через електронну систему закупівель. Отже, Закон не передбачає можливості вимагати від учасника надати зразок, оскільки зразок практично неможливо надати в електронному вигляді. А в разі встановлення такої вимоги замовник не матиме підстав для відхилення тендерної пропозиції учасника через ненадання зразка або його невідповідності вимогам замовника, оскільки відповідна підстава не передбачена ст. 30 Закону. У той же час замовник теоретично може встановити вимогу щодо надання зразка товару для переможця, зважаючи на те, що за Законом замовник може вимагати від переможця надання, наприклад, документів не в електронному вигляді (документальне підтвердження відстуності підстав за ст. 17 Закону, надання дозволів або ліцензій, забезпечення виконання договору).

Проте все одно постає питання щодо підстав для відхилення тендерної пропозиції переможця в разі ненадання зразка або його невідповідності вимогам замовника. Звертаємо увагу, що замовник має право відхилити тендерну пропозицію переможця виключно на підставах, передбачених у п. 2 ч. 1 ст. 30 Закону та ч. 3 ст. 32 Закону, а саме: у разі відмови переможця торгів від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації або неукладення договору про закупівлю з вини учасника у строк, визначений цим Законом, або ненадання переможцем документів, що підтверджують відсутність підстав, передбачених статтею 17 цього Закону.

Загалом, виходячи з аналізу Закону, можна дійти висновку, що в ньому не передбачено права замовника вимагати надання зразка продукції ні від учасника, ні від переможця. Замовникові доцільно забезпечувати свою потребу в закупівлі якісного товару в результаті включення до тендерної документації відповідних технічних і якісних вимог до предмета закупівлі і кваліфікаційних критеріїв до учасників, а також включення до проекту договору про закупівлю відповідних умов щодо постачання, приймання та перевірки якості товару, що закуповують, та відповідних санкцій до контрагента за їх порушення. Якщо ж учасник вважає, що замовник встановив дискримінаційні вимоги або безпідставно відхилив його тендерну пропозицію, то він у порядку, визначеному ст. 23 Закону, може звернутися з відповідною вимогою до замовника. Або в порядку, визначеному ст. 18 Закону, подати скаргу на дії замовника до органу оскарження.

Радник відповідає на запитання

Коротко про суперечливі та болючі питання учасників закупівельного процесу