Видатки за авансовим звітом. Чи підпадають такі закупівлі, під дію Закону України «Про публічні закупівлі»?

Редакція
4280
15 Липня 2020
СПЕЦВИПУСК
Видатки за авансовим звітом. Чи підпадають такі закупівлі, під дію Закону України «Про публічні закупівлі»?
4280
15 Липня 2020

У практичній діяльності інколи трапляються випадки, коли посадова особа розпорядника (одержувача) бюджетних коштів (надалі — розпорядника) здійснює закупівлю товарів, робіт і послуг самостійно для виконання окремих цивільно-правових дій, але від імені та коштом особи, що їх видала (тобто розпорядника). У такому разі посадова особа здійснює закупівлю в постачальника товару (виконавця робіт або надавача послуг) та отримує документ, який підтверджує здійснення такої закупівлі.

Ситуації, коли оформлюють авансовий звіт, можуть бути різними, наприклад:

  1. працівник спочатку витрачає свої власні кошти, а потім йому цю суму відшкодовує (компенсує) підприємство;
  2. працівникові видають кошти під звіт, які він у подальшому витрачає на закупівлю потрібних товарів (робіт або послуг).

В першому випадку відшкодування або компенсація підприємством витрат, раніше зроблених працівником, не передбачає укладення договору про закупівлю та не є закупівлею товару, роботи або послуги в розумінні Закону № 922. У випадку відшкодування підприємство не отримує безпосередньо для своїх потреб товари, роботи або послуги. Отже, дія Закону не поширюється на випадки відшкодування (компенсації) витрат, а тому замовнику не потрібно оприлюднювати інформацію про проведення закупівлі запчастини для автомобіля.

В другому ж випадку передбачено, що кошти надають працівникові для певного призначення та повинні бути витрачені саме на закупівлю конкретних товарів, робіт чи послуг.

У зв’язку з тим, що зазначена операція по суті є закупівлею в розумінні Закону, однак не на підставі договору про закупівлю, а під звіт, то працівник, який отримав готівку на дану закупівлю, повинен подати до бухгалтерії авансовий звіт разом з оригіналами первинних документів, що підтверджують суми зроблених працівником витрат (наприклад, видаткову накладну).

Отже, придбання товарів (виконання робіт або надання послуг), здійснене працівником установи розпорядника за кошти, які йому видано на конкретну мету, та за результатами використання яких оформлено авансовий звіт, належать до видатків, на які розповсюджується дія Закону, а це означає, що інформацію про їх здійснення потрібно оприлюднювати в електронній системі закупівель.

Що ж стосується вартісних меж в яких можливе застосування наведених вище способів закупівель, вимог до оприлюднення таких закупівель та особливостей укладання таких договорів читайте у статті, розміщеній на порталі RADNUK.COM.UA «Звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель: видатки за авансовим звітом».

Наостанок бажаємо всім учасникам та замовникам успіху в вашій нелегкій праці. І, звісно, в цьому вам допоможе редакція журналу «Радник в сфері публічних закупівель» — наші професійні навчання, публікації, поради й консультації.

Замовникам

Публікації, які стосуються сфери публічних (державних) закупівель від «А» до «Я» згруповані відповідно до специфіки

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО